מבזקים

גוברת הפאניקה מפני התפשטות הנגיף בארץ

ראש הממשלה נתניהו מקיים הערכת מצב מיוחדת בנושא נגיף הקורונה בחמ”ל משרד הבריאות, עם שר הבריאות ליצמן, שרי ממשלה, מנכ”לי משרדים, מנכ”לי בתי חולים וגורמים בכירים נוספים.
.
ברחבי הארץ הוכנסו יותר מ-200 בני אדם לבידוד והם נתונים לבדיקות ולמעקב. במוצאי שבת הוחזרו נוסעים מדרום קוריאה בעוד שהישראלים שהגיעו בטיסה הועברו לבידוד. בהודעת מד״א נאמר:
 
צוותי מד”א מפנים לבידוד ביתי נוסעים שנחתו בארץ לאחר ששהו בקוריאה הדרומית.
.
12 נוסעים ישראלים נחתו לפני זמן קצר בנתב”ג, לאחר שהייה בקוריאה הדרומית. על פי הנחיות משרד הבריאות, הם מחויבים להיות בבידוד ביתי. כדי שאזרחים אחרים לא יבואו איתם במגע כלל, מרגע נחיתתם בארץ, הישראלים מפונים בשעה זו לבתיהם באופן מבוקר, על ידי צוותי מגן דוד אדום.
.
החובשים והפראמדיקים של מד”א נערכו לפינוי הנוסעים, ומוגנים בעזרת חליפה מיוחדת, מסיכה, כובע ומשקפיים, על פי הפרוטוקול הנהוג במקרים בהם קיים סיכוי להדבקה בנגיף. לאחר הפינוי, כלי הרכב שבהם מפונים הנוסעים, יחוטאו על ידי מערכת מיוחדת.
“צוותי מגן דוד אדום ערוכים במהלך כל השנה, ופועלים במיומנות ובמקצועיות בכל מקרה בו הם נדרשים למתן טיפול רפואי ופינוי של חולים החשודים כנשאים של מחלות מדבקות”, *מסביר מנהל אגף רפואה במד”א, רמי מילר,* “חובשים ופראמדיקים של מגן דוד אדום מפנים בבטחה את הנוסעים שהגיעו מקוריאה הדרומית, תוך שהם ממוגנים בעצמם באופן מלא נגד הידבקות”.
.
*
מנכ”ל מד”א, אלי בין: “מגן דוד אדום נערך מבעוד מועד לפינוים לבידוד ביתי של הנוסעים שנחתו בישראל, לאחר ששהו בקוריאה הדרומית. החובשים והפראמדיקים שמפנים אותם, ממוגנים בערכות מלאות המיועדות למקרים מאין אלו, זאת על מנת שלא לקחת סיכונים. מגן דוד אדום עובד בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם משרד הבריאות, משרד החוץ, רשות שדות התעופה, ושאר הגורמים, וימשיך לעשות ככל יכולתו על מנת לסייע למאמץ הלאומי למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל”.
.
 
הערכת המצב היא בהמשך לדיונים שהתקיימו בימים אחרונים בנושא היערכות והתמודדות עם נגיף הקורונה ובשל ההתפתחויות האחרונות.
.
הודעת משרד הבריאות:
בעקבות החשש כי 30 תלמידים שהו בקרבתם של קבוצת תיירים מדרום קריאה והנחיות משרד הבריאות כי ישהו בבידוד, הנחה מנכ”ל משרד החינוך, שמואל אבואב, למנות צוות ליווי לבית הספר. הצוות יכלול:
1. יועצים חינוכיים ופסיכולוגים של שפ”י
2. צוות בריאות שיכלול את הממונה על תחום הבריאות במשרד
3. צוות שידאג להעמיד אמצעים מקוונים כדי לעמוד בקשר עם התלמידים המבודדים בביתם ולתת להם בימי הבידוד את המענים הלימודיים הנדרשים.
המנכ”ל אבואב הוסיף כי המשרד עומד בקשר רציף עם משרד הבריאות, ופועל בתיאום ובכפוף להנחיות שלו.
.
*תמונת המצב*:
——————
30 תלמידים ו- 2 מורים שהיו בקרב התיירים הונחו על ידי משרד הבריאות להישאר החל ממחר (ראשון) בביתם עד לתאריך ה- 27.2.2020.
מורה נוסף נמצא בבדיקות בבית החולים בסורוקה.
.
בתאריך ה- 13.2.2020 טיילה קבוצת צליינים קוריאנים בתל באר שבע. משרד הבריאות דיווח כי עם שובם לארצם התגלו אצל 5 מהם תסמינים של מחלת הקורונה.
.
▪באותו מועד טיילו במקום 30 תלמידי כיתה ח’ ממקיף טוביהו באר שבע עם 3 מורים במסגרת של”ח.
.
▪אצל מורה אחד התפתחו סימני. בהנחיית משרד הבריאות הוא ביקר בסורוקה עקך בדיקות ונשלח לבידוד בביתו. המשרד עומד בקשר עם משרד הבריאות לשם קבלת התוצאות והאבחון.
.
 
מבית החולים סורוקה בבאר שבע נמסר:
בעקבות המידע לגבי קבוצת התיירים מדרום קוריאה שביקרה גם באזור באר שבע, פנה היום למלר״ד סורוקה גבר בשנות החמישים לחייו, מורה ששהה עם התלמידים באתר בבאר שבע, בו ביקרה גם קבוצת התיירים.
הוא הגיע עם תסמינים של שיעול, נלקחו ממנו דגימות שהועברו למעבדה המרכזית של משרד הבריאות, והוא שוחרר לבידוד בית, בהתאם להנחיות.
היערכות המרכז הרפואי סורוקה ממשיכה להיות גבוהה, בהתאם להנחיות משה״ב.
.
מטופלים המגיעים לסורוקה בחשד לקורונה, מבוגרים וילדים (בהתאם להנחיות והגדרות משרד הבריאות) מתבקשים להגיע לכניסת המלר״ד הכללי, להתקשר למספר הטלפון המופיע בשילוט שבכניסה ולהיכנס לשטח המיון לאחר תיאום. צוות המיון יצא לקבלם והם יופנו לחדר בידוד המותאם לכך.
.
 
עיריית באר שבע מוסרת:
קיימנו התייעצות עם הנהלת משרד הבריאות. להלן ההנחיות:
תישמר השגרה בעיר באר שבע.
למי שנדרש, הועברו הנחיות פרטניות על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות.
אנו פונים לציבור לנהוג באחריות ולפעול על פי ההנחיות של משרד הבריאות.
ככל שישתנו ההנחיות, על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, הם יובאו מיד לידיעת הציבור.
.
עיריית ירושלים מסרה:
‘בהמשך להודעת משרד הבריאות על ביקור התיירים הקוראנים בארץ, ובכלל זה במקומות ספורים בירושלים, עיריית ירושלים קוראת למי שביקר במקומות שהוזכרו בהודעה, לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות.
.
ראש העיר, משה ליאון, הנחה את גורמי העירייה לסייע בכל מה שנתבקש עי משרד הבריאות’.
.
נבחרת הג’ודו ביטלה את נסיעתה ליפן מחשש שהספורטאים יעדרשו להכנס לבידוד בשובם מה שיפגע בהכנות למשחקים האולימפיים שאמורים להתקיים ביפן.
.
 
משרד הבריאות מסר תדרוך לציבור:
 
“אנחנו יוצאים מתוך נקודה הנחה שהתיירים מדרום קוריאה נשאו את הנגיף כבר כשהיו בארץ”, מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. “כשנדע באופן סופי את הפרטים נפרסם גם אותם. מדובר בציבור גדול ומורכב ואנחנו עודבים על זה. אם נשמע על עוד מקומות שהם היו בהם אנחנו נפרסם באופן מלא את המידע לציבור וכל מי שהיה במקומות שהם שהו בהם יצטרך להיות בבידוד בביתו. אם לא נעמוד בבידוד הזה תהיה התפשטות של הנגיף בישראל. בגלל שהתיירים שהו בארץ במשך מספר ימים וביקרו במספר לא מבוטל של מקומות חשוב מאוד לשמור על הלכללים שלנו”, אמר

.

“אנחנו בחנו את שיעור התחלואה בדרום קוריאה, הוא התחיל לעלות באופן משמעותי ולכן החלטנו שכל מי שהגיע לישראל והיה בדרום קוריאה צריך להיות בבידוד בית 14 יום, כמו סין ויתר המדינות. אנחנו מצרפים לרשימה זו גם את יפן כי גם שם אנחנו מרגישים שהתחלואה מתפתחת. קראנו כבר קודם לשקול שנית טיולים לשם וכרגע אנחנו אומרים: אם הייתם שם היכנסו לבידוד של 14 יום ובמקביל אנחנו בוחנים דברים נוספים. אם יהיה צורך להוסיף יעדים נוספים – נוסיף”.
בר סימן טוב הבהיר כי מי שלא יישמע להנחיות משרד הבריאות ולא ישהה בבידוד כנדרש – ייענש: “התחלנו להפעיל את אמצעי האכיפה ואנחנו ערוכים לפעול באמצעי אכיפה גבוהים יותר. כל הצווים הם על דעת ובתיאום היועמ”ש. אנחנו מצפים מהאנשים להיענות להנחיות לא רק בגלל הסיכוי להיענש אלא בגלל שהם עלולים לסכן את האנשים האחרים במדינה, אנשים עם מחלות רקע ואנשים קשישים. בזה שאתם מפרים את צו הבידוד אתם מסכנים אנשים חלשים בחברה”.
.
“אנחנו אוסרים על כניסה של אנשים, לא של לאום מה שחל על סין, חל כעת בדרום קוריאה ויפן ואנחנו בוחנים את אותו העניין גם עם טאיוואון. יש לפעול לפי ההוראות שלנו, אלה הוראות מחייבות. יש מוקד ייעודי לעניין. יש לכם סימפטומים? אל תלכו למרפאות, אל תלכו לבית החולים. יש ליצור קשר עם המוקד המיוחד ואנחנו נטפל בזה משם. לאורך כל הדרך אנחנו פועלים בשקיפות מלאה לציבור – ואם יהיה מידע אחר אנחנו נפעל בשקיפות מלאה”.
.
“אנחנו נערכנו מבעוד מועד לכל תרחיש, נדע לתת מענה באמצעות מערכת האשפוז לאיזה היקף שצריך”.
בתוך כך, בהודעה משותפת מטעם משרד הבריאות, מגן דוד אדום ורשות שדות התעופה נמסר כי על המטוס שנחת הערב מקוריאה היו 12 אזרחים ישראלים וכ-200 אזרחים זרים.
.
“המטוס ינחת ברחבת חנייה המרוחקת מספיק מטרמינל 3 כשמספר מצומצם מאוד של עובדים יטפל בו. מהמטוס יירדו רק הנוסעים הישראלים, שיעברו ביקורת דרכונים למרגלות המטוס. כבודת הנוסעים תישאר על המטוס ולא תותר גישה לאזור המטוס למי שלא אושר”.
.
עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן