מבזקים

כחול לבן נתקע, הליכוד מתבסס, התיקו נשמר

ביום חמישי במהלך היום, המזכירים של אלפי הקלפיות ברחבי הארץ נקראים להגיע למרכזים במחוזות השונים כדי לקבל הוראות אחרונות, לחתןפ על טפסים ולקבל לידיהם את המזוודות עם החומר המוגדר רגיש. בתוככי המזוודה הזו שוכן כל החומר שבאמצעותו יתנהלו הבחירות ביום שני הקרוב. ההקפדה הפעם חד משמעית: למנוע ככל האפשר זיופים, שחיתויות ושתילת תוצאות בלתי מהימנות.
 
המשימה של המזכירים מסובכת. מזכיר קלפי הוא נציג המדינה והממונה על המתרחש בתוככי הקלפי. כל יתר הנוכחים, זולת סדרן אחד הם אינטרסנטים: חברי ועדות הקלפי הם נציגי המפלגות. בכל קלפי עד שלושה נציגי מפלגות שונות ואפשרות למשקיפים של כל הרשימות לשגר נציג. הבוחרים גם הם אינטרסנטים.
 
החוק שהוחמר בבחירות האחרונות אוסר צילומים בתוככי הקלפי והפעם ההגבלות הוחמרו. ועדת הבחירות המרכזית  גם שולחת אלפי מפקחים חמושים במצלמות שיבדקו שוב ושוב בכל מקום את תהליכי ההצבעה ובעיקר את ספירת הקולות עם סגירת הקלפיות. בקיצור, יום שני יהיה יום מתוח ולא פשוט.
 
ועכשיו לסקרים. אלה יושבתו החל מסוף השבוע ועד לרגע סגירת הקלפיות. המסתמן ברגע האחרון: התחזקות קטנה של הליכוד, היחלשות קטנה של כחול לבן. גם לפי הסקרים האלה השיוויון נמשך וספק גדול אם ישראל תוכל לצאת לדרך חדשה ביום שלישי. מי שקוטף מנדט של כחול לבן הוא ליברמן שמסתמן שוב כאיש הכי חשוב במערכת הפוליטית. איווט התחייב שלא יהיו בחירות נוספות וכי הפעם הוא לא יהסס להצטרף לאחד הגושים.
 
בסקרים השונים המתפרסמים ביום רביעי ישנו תיקו או יתרון של מנדט שניים לליכוד על כחול לבן. עליה קטנה נרשמת גם לעבודה מרצ וגם לליברמן. נתניהו פועל בשני מישורים: להוציא את האנשים מהבית ולהביאם בכל מחיר לקלפי ולפעול להקטנת מספר המצביעים במגזר הערבי.
 
קודם דיווחנו: פחות משבוע לבחירות ופרשת המימד החמישי סדקה את התעצמות כחול לבן. פרשת החקירה הפלילית נגד החברה שבני גנץ עמד בראשה בחשד לשירקעס מלוכלכים עם המשטרה הבריחו שני מנדטים חזרה למפלגת העבודה ועתה יש לעמיר פרץ ולהורוביץ בסקרים לפחות 10 מנדטים. אלה שני המנדטים שכחול לבן מאבדת.
 
ההיחלשות הזו הופכת את הליכוד למובילה בהפרש של מנדט אחד, זאת לפי סקר שנערך עבור ערוץ 13. על פי סקר זה וכל האחרים ליברמן הוא עדיין האיש שיעקסע איזו ממשלה תשלוט כאן אחרי הבחירות.
 
חלוקת המנדטים לפי הסקר שפורסם ביום שני:
 

הליכוד: 33 מנדטים

כחול לבן: 32 מנדטים

ערבים: 14 מנדטים

העבודה-מרצ: 10 מנדטים

ליברמן: 8 מנדטים

ימינה: 8 מנדטים

ש”ס: 8 מנדטים

חרדים: 7 מנדטים.

.

רמי יצהר Rami Yitzhar
עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן