מבזקים

בעוד שבועיים יטיל הנשיא על ביבי להקים ממשלה ואז…

הליך הקמת ממשלה חדשה שתקבל את אמון הכנסת יחל מעשית רק בעוד כשבועיים, כשבוע לאחר שהנשיא ריבלין יקיים התייעצויות עם נציגי הרשימות שנבחרו לכנסת ה-23.

 

הנשיא צפוי להטיל את המשימה על בנימין נתניהו ולפי שעה לא ברור אם ישיג את הרוב הדרוש של 61 חברי כנסת לפחות לשם הקמת קואליציה חדשה.

 

מבית הנשיא נמסרו פרטים על הצפוי להתרחש בשבועות הקרובים בקשר לכך.

 

לוחות הזמנים הצפויים להתייעצויות בבית הנשיא לקראת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד הנבחר.

.

ההתייעצויות לקראת הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד נבחר, ייערכו בבית הנשיא לאחר שתוצאות הבחירות יהיו ברורות, רשמיות וסופיות, ויימסרו לנשיא המדינה על ידי יו”ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, בתום שמונה ימים מיום הבחירות בהתאם לקבוע בחוק (על פי סעיף 11 לחוק-יסוד: הכנסת).

*

על פי לוחות הזמנים עתיד השופט להעביר לנשיא את התוצאות ביום 10 במרץ.  לרשות הנשיא עומדים שבעה ימים לקיום התייעצויות וקבלת החלטה וזאת לא יאוחר מ*כ”א אדר תש”ף, 17 במרץ 2020*. יצוין כי ייתכן שההטלה תערך עוד בטרם ימלאו שבעת הימים.

 

.

המשך התהליך על פי חוק יסוד הממשלה:
לחבר הכנסת עליו הטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה, נתונים *28 ימים* להרכבת הממשלה מיום ההטלה. הנשיא רשאי להאריך את התקופה עד *14 ימים*. אם עברה התקופה שניתנה לחבר הכנסת ולא עלה בידו להרכיב ממשלה, או שהודיע ח”כ לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון, עומדות בפני הנשיא שתי אפשרויות שעליו לממש בתוך *שלושה ימים*:
1. להטיל את הרכבת הממשלה על ח”כ אחר שהודיע לנשיא שהוא מוכן לקבל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה ולח”כ זה יהיו *28 ימים* להרכבת הממשלה.
2. להודיע ליושב ראש הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה.

אם הודיע הנשיא ליושב ראש הכנסת שאינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה, או שהטיל על ח”כ שני את מלאכת הרכבת הממשלה וגם הוא לא הצליח להרכיב ממשלה, או שהודיע הח”כ לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהוצגה ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון – רשאים רוב (61) חברי הכנסת לבקש מהנשיא בכתב, להטיל את התפקיד על ח”כ לבחירתם, שהסכים לכך בכתב, וכל זאת תוך *21 ימים*. אם הוגשה בקשה כזו – על הנשיא להטיל את התפקיד על ח”כ שצוין בבקשה תוך *יומיים*, ולח”כ עליו הוטל התפקיד מטעם רוב חברי הכנסת, נתונים *14 ימים* להרכבת ממשלה.

.

במידה ולא הוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת, או שח”כ שנתבקש מטעם רוב חברי הכנסת לא הרכיב ממשלה, או שהודיע לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה, או שהממשלה הוצגה והכנסת לא נתנה בה אמון, הכנסת תתפזר לפני תום הכהונה, ויתקיימו חס וחלילה, לא עלינו, בחירות.

*לסיכום, להלן התאריכים הרלוונטיים:*
 י”ד אדר תש”ף, 10 במארס 2020- העברת תוצאות הבחירות הרשמיות לנשיא המדינה
 י”ד-כ”א אדר, 10-17 במארס 2020- ימים אפשריים לקיום התייעצויות עם הסיעות בבית הנשיא
 כ”א אדר, 17 במארס 2020- המועד האחרון על פי חוק להטלת מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד שהסכים לכך.
גם הפעם, יועברו ההתייעצויות בשידור חי מבית הנשיא ובשקיפות מלאה אל הציבור.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן