מבזקים

ליברמן: הפעם אני מוציא את ביבי לפנסיה סופית

איווט ליברמן הצהיר לפני הסיבוב הזה כי הפעם לא יהיה צורך בבחירות נוספות. היום הוא גם רומז לאן פניו: הפעם הוא צפוי לתמוך גם בממשלת מיעוט בראשות בני גנץ גם אם המשמעות תהיה תמיכה ישירה או עקיפה של הערבים.

 

ליברמן אמר היום: ״הפעם אני מוציא את ביבי לפנסיה וזה סופי ובכל מחיר״. המהלך הזה מגיע אחרי שאיווט הבין כי הליכה לבחירות נוספות לא תועיל לו אלקטורלית. להיפך. הוא עלול להיפגע ואולי אף להיעלם. תומכיו הלכו איתו בטינתו המוצדקת מאין כמותה לביבי ועכשיו הוא חייב להצאים עצמו למציאות ולתמוך במהלך שבסיבוב הקודם הוא התנגד לו.

 

ליברמן נשען בשיחות אישיות גם על בוגי יעלון שאף הוא מסכים לראשונה שאין ברירה אלא ללכת על ממשלת מיעוט, העיקר להעיף סוף סוף את ביבי ואחר כך נראה מה יקרה.

 

ליברמן הנחית נוק אאוט כואב בפרצופו של נתניהו כשהצהיר כי יתמוך בחוק שימנע בעתיד הטלת הרכבת מנשלה על נאשם בפלילים נוסח ביבי. כוונת החוק המוצע היא להחילו מהבחירות הבאות לא מהפעם הזאת. כלומר, אם יהיה סיבוב רביעי – ביבי גמור. אגב, משפטו אמור להתחיל ב-17 בחודש ואל תתפלאו אם פתאום תידרש דחייה מסיבה עלומה זו או אחרת.

 

התוצאות הסופיות של הבחירות מובילות לחידה האם יטיל הנשיא ריבלין על בני גנץ את הרכבת המנשלה החדשה או על ביבי שיציג לנשיא תמיכה של 58 חברי כנסת. אם הערבים לא יצטרפו לתמיכה בגנץ ההתלבטות של ריבלין לא תהיה פשוטה אבל מעשית סיכויי נתניהו לגרד שלושה עריקים אינם גדולים. אין לו מאיפה להביא אותם אלא מן הרשימות הערביות.

.

כרגע הסיכוי להקמת ממשלה שאינה בראשות נתניהו ניראית סבירה גם אם זו תהיה ממשלה מרה, קיצרת מועד ושבירה. אם זה יהיה בלי ביבי והחוק נגדו יעבור – זה יהיה הסוף שלו. האם זה יקרה? עד עכשיו הוא שיחק על זמן והצליח.

 

מצד שני, בכחול לבן חלק ניכר מהחברים עדיין שואפים לממשלת אחדות בתנאי שגנץ יהיה ראשון ברוטציה. ביבי מתנגד אבל בסוף ההחלטה תהיה שלו לפי האינטרס האישי הצר. הוא הרי שנים מכפיף את טובת הציבור והאינטרס הלאומי לצרכיו האישיים. אולי בסוף לא תהיה לו ברירה והוא יסכים לרוטציה כדי לסגור עיסקת טיעון מקילה שתסיים לו את הסאגה הפלילית ללא הרשעה ובלי מעשיהו.

.

רמי יצהר,

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן