מבזקים

צל״ש: נתניהו מנהל היטב את המשבר ומזרים מיליארדים למשק

7E55B88A-C13D-4F12-A199-C453BD00C227

ראש הממשלה נתניהו מנהל עד כה את משבר הקורונה באופן ראוי לציון. כל המהלכים שנקט עד כה מתקבלים בדרך כלל בברכה והוא מגלה מנהיגות המעניקה רגיעה מסויימת ותחושה לאזרח שיש מי שפועל למען טובת הכלל. שאפו!

.

היום הודיע נתניהו על הזרמה של מיליארדים למשק במטרה לסייע לגורמים שנפגעים ממשבר הקורונה.

 

זה קורה ביום שבו הקורונה התפשטה ליותר ממאה מדינות בעולם וארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה רשמית כ״מגיפה עולמית״. בישראל מספר החולים הגיע ביום רביעי בערב ל-82. אין קורבנות בנפש.

 

נודע כי נתניהו שוקל לאסור התקהלות של יותר מ-100 אנשים. המשמעות סגירת בתי שעשועים, מסעדות, קניונים ועוד.
היום הכריז ארגון הבריאות העולמי על הקורונה כ״מגיפה בינלאומית״.
עניין מרכזי

 

נתניהו אמר:

יש כאן אתגר גדול שכולם מרגישים אותו וגם אנחנו מודעים לו, ולדעתנו אנחנו יכולים גם לטפל בו באופן כזה שנעבור את זה וניצלח את זה בשלום. לא בלי קושי, לא בלי הקרבה, אבל בסופו של דבר בשלום, ואני חושב שאנחנו יכולים לעשות את זה יחד בצורה המיטבית.
.
מטרת התוכנית שלנו היא לאפשר תפקוד רציף של המשק, ואת זה אנחנו עושים באמצעות חבילה מיידית של 10 מיליארד שקל. ארבעה מיליארד כבר נתנו, אבל אנחנו מוסיפים עוד שישה מיליארד שקל היום, במטרה לייצב את המשק. אני מראש אומר, זו עזרה ראשונה, אנחנו נעקוב ואנחנו עוקבים ממש על בסיס יום יומי, אחר ההתפתחויות, וככל שנידרש ניתן סיוע נוסף.
.
בעשרה מיליארד שקל האלה הדבר הראשון זה מיליארד שקל לבריאות. אנחנו רואים בזה לא רק בריאות, זה חיים. אנחנו מדברים כאן על הצלת חיים, כי הרי אם מישהו עובר את המשבר הזה במחלה כללית, מין שפעת קלה כזאת, לא קרה כלום, אבל אנחנו הרי מודעים גם לאפשרות שזה יגבה מחיר בחיים ואנחנו רוצים לצמצם עד המינימום את מחיר החיים כאן. לכן, אנחנו נותנים עדיפות למערכת הבריאות ואנחנו שמים כאן מיליארד שקל כדי קודם כל להגדיל את מלאי התרופות, לאפשר הצטיידות רפואית, להכין את בתי החולים לקליטת מספר גדול יותר של חולים ולהכנת הצוותים הרפואיים.
.
הנושא השני שאנחנו מדברים עליו זה הגדלת קרן הסיוע לעסקים ולחברות. היינו בארבעה מיליארד שקל, אנחנו מכפילים את זה היום לשמונה מיליארד שקל אחר התייעצות ממושכת עם שר האוצר, הנגיד, שר הכלכלה ואנשי המקצוע. אנחנו מיד מגדילים את זה פי שניים. עסק שנפגע זכאי לבקש הלוואה מהקרן, ואנחנו הורדנו את הריביות. כל אחד יכול לפנות ולבקש עזרה – שיהיה ברור, כל מי שנפגע יכול לפנות ולבקש עזרה. פתחנו אתר, הכוונה היא באמת להיות נגישים ולאפשר לכם לפנות ולבקש את העזרה. אני מבין שהבנקים הרי היו סגורים אתמול אז אנחנו נדע עוד מעט באיזה היקף נענים, אבל אנחנו כבר שמים כסף לטובת סיוע לעסקים, במיוחד למשל בענף התיירות שנפגע מאוד, זה ברור לנו, אנשים יקבלו גם עדיפות בהתאם לזה. אבל חשוב, כל אחד שנפגע, כל עסק שנפגע יכול לפנות לקבל סיוע באמצעות הקרן התזרימית הזאת.
.
דבר שלישי, מלאים. אין מחסור וגם לא ייווצר מחסור של סחורות במדינת ישראל, הסיבה היא פשוטה: יש לנו אמצעים, רוב התעבורה היא ימית, קודם כל צריך להבין, גם סחורות וגם חומרי גלם, הרוב המכריע הוא דרך הים וכמובן אנחנו נדאג שזה לא ייפגע. אנחנו נבצע הקלות ליבואנים בהכנסת סחורות לארץ, לא יהיה מחסור של חומרי גלם בתעשייה בישראל משום שיש לנו את אותה יכולת שתיארתי עכשיו. כמובן יש שאלה של אספקה באוויר, ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לאפשר את הדבר הזה. אנחנו מגייסים את הגורמים הדרושים כולל חיל האוויר וחברות תעופה ישראליות עבור זה.
.
אני רוצה להבדיל – התעופה זה ענף נפרד, התעופה כתעופה זה ענף נפרד. אנחנו נותנים טיפול פרטני ונפרד לחברות התעופה, חשוב להבין את זה. זה עורק חיים, זה חשוב לנו, לכן אנחנו משמרים את זה בצורה הזאת, מעבר לעשרה מיליון, זה חשוב להבהיר את זה. ביקשתי גם מיליארד שקל נוספים לצרכים מיוחדים. מה זה צרכים מיוחדים? זה צרכים ייעודיים למניעת התפשטות המחלה, צליחת המשבר – זה כולל משטרה, כבאות, בתי סוהר, ואגב אנחנו חושבים איך לטפל למשל בבתי הסוהר כדי שלא נכנס למגבלות או לבעיות שראינו במדינות אחרות.
.
אנחנו שומרים על פעילות של שירותים חיוניים כמו אסדות הגז, בתי האריזה, שירותי מזון ושירותי רווחה לנזקקים. זו החבילה המידית שאנחנו עוסקים. מדובר בעזרה ראשונה, אנחנו ממשיכים לעקוב וככל שיידרש אנחנו נעניק סיוע נוסף.״

 

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן