מבזקים

חצי מיליון הפגינו וירטואלית נגד דיקטטורת נתניהו

8CE80EB2-7634-4B23-9AF3-D24B1CEFFF8D

יותר מחצי מיליון ישראלים השתתפו בהפגנה וירטואלית מהבית שהתקיימה במוצאי שבת כך נטען בהודעה לעיתונות מטעם קואליציית הארגונים למען הדמוקרטיה:

*506,000 איש- למעלה מחצי מיליון(!) אזרחי ישראל לקחו חלק בהפגנה הווירטואלית הגדולה בישראל:*
*”זהו מאבק על הדמוקרטיה ואנחנו ננצח.”

*

*ראש השב”כ לשעבר, יובל דיסקין שנאם באירוע תקף בחריפות את ראש הממשלה:* “נאשם בפלילים שמצליח יומיים לפני פתיחת משפטו לסגור את בתי המשפט בצו חירום ולאחר מכן בחסות המשבר הוא משתק את בית המחוקקים שלנו.”

*

“באף אחת מתקופות החירום בהיסטוריה של ישראל לא ננקטו צעדים חריפים כל כך נגד הדמוקרטיה. בחסות המשבר, בוחרת ממשלת מעבר לנקוט בצעדים המעמידים בסכנה את זכויותיהם של האזרחים”.

*

הערב (מוצ”ש) התקיימה ההפגנה הווירטואלית הראשונה והגדולה בישראל בהשתתפות למעלה מחמש מאות אלף איש ואישה מכל רחבי הארץ. ההפגנה התקיימה תחת הכותרת “נלחמים על הבית – מהבית” בהשתתפות קואליציית הארגונים למען הדמוקרטיה: תנועת “דרכנו”, התנועה לאיכות השלטון, הברית הישראלית ועוד.

*

ראש השב”כ לשעבר, יובל דיסקין* שנאם באירוע אמר כי “אדם הנאשם בפלילים ובעבירות שיש עימו קלון לא היה יכול להיות לוחם או מפקד בשום זרוע ביטחונית. זה לא עובר את הסף אין סיכון שאדם כזה היה יכול לפקד על לוחמים או על לוחמות. בימים אלו אנו מוצאים את עצמנו בעיצומו של משבר בריאותי לאומי חמור תקועים עם נאשם בפלילים שמצליח יומיים לפני פתיחת משפטו לסגור את בתי המשפט בצו חירום ולאחר מכן בחסות המשבר הוא משתק את בית המחוקקים שלנו. אין מדינה בעולם שמתמודדת עם המשבר כשהרשות השופטת והמחוקקת שלה מושבתות אל מול הרשות המבצעת”.

 

*

מארגן ההפגנה, מנכ”ל תנועת דרכנו יאיא פינק:

*
“דווקא בתקופה הזו בה אסורה עלינו התקהלות, יש מי שבוחר לנצל באופן ציני ובאישון הליל, את השבר הזה כדי לפגוע ביסודות עליהם הוקמה מדינתנו. חובה עלינו לשאול את עצמנו, כיצד למרות ההפרדה הפיזית זה מזה, אנו יכולים לשמור על חוזקנו כחברה ולהילחם יחד ברוח הרעה הזו.

.
לצערי בשנים האחרונות ענו עדים לגילויי הסתה וגזענות ושוכחים שהציווי הנפוץ ביותר בתורה, זה שמופיע 36 פעמים הוא: “זכור כי גרים הינו בארץ מצריים” ו- “ואהבת את הגר”.

.
מי שאמר השבוע שחברי כנסת ערבים לא יכולים להיות יושבי ראש ועדות בכנסת, הוא זה ששכח מה זה להיות יהודי.

*

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי* אמר כי “השימוש שהיה השבוע בתקנות לשעת חירום, תקנות אשר הותקנו על ידי הנציב העליון הבריטי בארץ ישראל לפני קום המדינה, הוא פתח ראשון… שלמעשה מאיין את הצורך בהליך סדיר… של ניהול ענייני המדינה. ההליך הזה למעשה מוביל אותנו למצב חדש. אנחנו כבר לא אזרחים של המדינה, אנחנו נתינים של המדינה, נתינים של שלטון. וזה מצב שיש לו משמעויות מרחיקות לכת. זה מצב שכאשר מפעילים משטרה לאכוף את הצווים, לאכוף יש בו נופך של כוח של השימוש של הממשלה נגד האזרחים, כפי שהיה למשל באירוע של שיירת מכוניות שעברה בדרכה לירושלים בכדי למחות ליד הכנסת.”.

*

השופט והמשנה לנשיאת בית המשפט העליון (בדימוס), אליקים רובינשטיין* אמר כי “מערכת המשפט ובית המשפט העליון, היועץ המשפטי למשלה והפרקליטות הם גורמים הכרחיים בדמוקרטיה. הרשות השופטת היא אחת משלושת רשויות השלטון ופגיעה בה היא כרסום בחוסן הדמוקרטיה. יש אמירה ידועה, “כשהתותחים רועמים המוזות שותקות”, אך הממשל והדמוקרטיה לא שותקים כשהווירוסים רועמים. גם כשכבר יש כנסת אחרי הבחירות היא איננה מתפקדת. הייתי מעורב באופן אישי לשחרורו של יו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מברית המועצות של שנות ה- 80 כאשר הייתי מזכיר הממשלה, אני מכבד אותו, אך אומר שצריך להקים את מוסדות הכנסת.”

*

יו”ר התנועה לאיכות השלטון, עו”ד ד”ר אליעד שרגא* אמר כי “יש מחלה גרועה וסופנית יותר ממחלת הקורונה, והיא מחלת השחיתות. הקורונה תחלוף לה, עוד חודש עוד חודשיים, עוד שלושה, היא תיעלם, כמו שבאה. אבל השחיתות תישאר. והשחיתות היא זו שעלולה להרוס את יסודות המשטר בארצנו, היא זו שעלולה להרוס את הבית השלישי, היא זו שעלולה להביא את החורבן”.

*

שי כהן, מנכ”ל הברית הישראלית*, ממארגני ההפגנה הווירטואלית אמר בהפגנה “לא ניתן יד להחרבת כל מוסדות הדמוקרטיה בחסות הקורונה. נתמוך במדיניות ששומרת על בריאות הציבור אולם לא ניתן להונות אותנו ולהפוך את מדינת ישראל לדמוקטטורה. עלינו לפעול בכל דרך, פרלמנטרית ואזרחית, על מנת לוודא שעקרונות הדמוקרטיה לא יידרסו תחת מסווה של הנחיות לאוכלוסייה.”

*

פרופסור יפעת ביטון* שפתחה את ההפגנה אמרה כי “לממשלה אין קיום בלי כנסת שוקקת ומחוקקת. כל כוחה של הממשלה מותנה בכך שיש לצידה כנסת מתפקדת שממנה הממשלה יונקת את כוחה ושהיא יכולה לפקח את הכוח הזה ולהגבילו. חולשת הממשלה הנוכחית הופכת את המניעה של הקמת ועדות הכנסת ובחירת יו”ר קבוע למהלך שפוגע קשות בדמוקרטיה של כולנו”.

*

לוסי אהריש*, שהנחתה את האירוע ונאמה בו, אמרה כי “זה הזמן להבין ולהפנים שאנחנו חיים בדמוקרטיה. דמוס קראטוס הוא שלטון העם. ומהו שלטון העם? האם שלטון העם הוא בהפחדות, איומים דיכוי הקול שחושב אחרת ממני ושינאה תהומית? או ששלטון העם הוא אחדות, קבלת איש את רעהו, ערבות הדדית ועמידה קולקטיבית איתנה? יתכבדו נא הפוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית ימין שמאל ומרכז, ללא הבדל דת גזע או מין ויתכנסו לעבוד בשבילנו ולא בשביל עצמם ובשביל האינטרס והאגו האישי שלהם. תפסיקו לנגן על מיתרי הפחד שלנו ותתחילו לנגן על מה שמאחד אותנו. תשימו אותנו, תשימו את ילדיכם והנכדים שלכם בראש סדר העדיפויות שלכם ולא את עצמכם כי אם שכחתם, למענם אתם עובדים! ולמענינו נשלחתם לעבוד!”

.

מארגני ההפגנה אמרו בסיום האירוע כי זו תקופה של חירום. ימים קשים ומורכבים, שכמותם לא ידענו. ישראל ידעה תקופות חירום, וניצחה אותן. מלחמות קיומיות, איומים כלכליים חריפים, משברים חברתיים שעמדו לקרוע את המדינה לגזרים.

.
אך מעולם, באף אחת מהתקופות החירום בהיסטוריה של ישראל לא ננקטו צעדים חריפים כל כך נגד הדמוקרטיה. ללא ביקורת שיפוטית ופרלמנטרית, בחסות הלילה, בוחרת ממשלת מעבר לנקוט בצעדים המעמידים בסכנה את זכויותיהם של האזרחים.
שיהיה ברור, אנחנו אסירי תודה לכל מי שעוסק במיגור הקורונה: לאנשי משרד הבריאות, לרופאים, לווירולוגים, לצוותים הרפואיים, למד”א ולמשטרה שמחרפים נפשם יום יום על מנת לשמור עלינו מפני המגיפה הגלובלית. אבל מוטלת עלינו האזרחים החובה לא רק להיכנס תחת האלונקה, אלא גם לשמור על המדינה שלנו, על הדמוקרטיה״.

.

עניין מרכזי

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן