מבזקים

זהירות! לא יוגבלו חשבונות הבנק של מפיצי צ׳קים ללא כיסוי

626D827B-C187-414E-A553-1342BB413520

החלטת הממשלה מהיום הופכת את הצ׳ק שוב לחתיכת נייר קטנה שערכה אף פחות מנייר הטואלט הנחשק. הכוונה אמנם טובה אבל התוצאה תהיה חזרה לתופעה הבזויה של הפצה סיטונית של החמאות ללא כיסוי ללא סנקציות הולמות שיבלמו את התופעה.

 

כ”ו באדר תש”ף
22 במרץ 2020

מטעם היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי הממשלה אישרה תקנות שעת חירום שימנעו הקפאת חשבונות של לקוחות שהשיקים שלהם חזרו, בעקבות המצב הכלכלי שנוצר עקב התפשטות נגיף הקורונה. את התקנות קידם היועץ המשפטי לממשלה, כצעד נוסף שנועד להקל על הציבור בתקופת החירום, במטרה להפחית את הפגיעה בלקוחות ובמשק ולאפשר את המשך ההתנהלות הכלכלית.
.
חוק שיקים ללא כיסוי קובע שחשבון בנק יוגבל אם בתקופה של שנה חזרו 10 שיקים או יותר, כיוון שלא היה להם כיסוי מספיק בחשבון. להגבלת חשבון בנק משמעות מרחיקת לכת. כך למשל, בעל החשבון לא יכול להוציא שיקים נוספים. בנוסף, הגבלת החשבון משבשת את חייו של בעל החשבון ופוגעת במוניטין שלו.
.
החוק מכיר בכך שישנם מצבי חירום שבהם המפקח על הבנקים יכול להשהות הגבלה של חשבון בנק. מצבי החירום שנקבעו בחוק מתייחסים כולם למצב חירום ביטחוני, כגון קריאה לשירות מילואים.
.
בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, חלה עלייה משמעותית במספר השיקים שחזרו, ובמספר החשבונות שהוגבלו. לקוחות רבים שלא צפו את המשבר, וביניהם עצמאים בעלי משפחות ועסקים קטנים, עלולים למצוא את חשבונותיהם מוגבלים, באופן שיקשה על המשך התנהלותם.
.
תקנות שעת חירום שאושרו היום קובעות, כי לאחר שהקורונה הוכרזה כמחלה מדבקת מסוכנת, המפקחת על הבנקים, ד”ר חדוה בר, תוכל לעשות שימוש בסמכותה ולהשעות הגבלה של חשבון. המפקחת תהיה רשאית למנוע הגבלה גם ביחס לשיקים שחזרו כבר.
.
התקנות יאפשרו את המשך השימוש בשיקים, שהם אמצעי תשלום חיוני, ובכך יתאפשר המשך המסחר. לצד אלו, אי-הגבלת החשבון, לאור התפשטות הנגיף, תאפשר לאותם לקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם, עם מיגור המגיפה, בצורה פשוטה יותר.
.
התקנות לשעת חירום בעניין שיקים ללא כיסוי הותקנו ביוזמת עוה”ד רני נויבואר וליאת שטרק מהמחלקה למשפט אזרחי בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ועו”ד חן פליישר ומר גדעון מאור שביט מבנק ישראל.
.

ובעקבות זאת ההמלצה שלנו היא: שומר נפשו ירחק מקבלת צ׳ק עד לביטול ההקלה המדאיגה הזו.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן