לפיד ״מוכן״ לממשלת אחדות בתנאי אחד

יאיר לפיד הקפיד לא להיגרר למלחמת השמצות עם נתניהו. בתגובותיו ובהופעותיו הוא היה ממלכתי ושקול בדבריו אך שפת הגוף שלו, נימת הקול והתנוחה הכללית שלו שידרו לחץ עצום, אי שקט, סערה פנימית ואי נוחות משוועת.

 

נתניהו הצליח לתמרן את לפיד לעמדת מיגננה מובהקת שבמסגרתה הוא מנסה, ללא הצלחה, להרחיק מעצמו את עץ הקלון שעליו ייתלה ברוב עם אם ממשלת האחדות לא תצא אל הפועל.

 

לטענת נתניהו, לפיד מנטרל את ההסכמות שהשיג עם גנץ לממשלת רוטציה שיוויונית בשל התנגדותו למהלך כולו. עכשיו טוען לפיד כי התרצה, ויתר על התנגדותו לממשלת אחדות אבל יש לו תנאי קטן אחד: שבני גנץ יהיה ראשון ולא נתניהו.

 

עד לרגע זה לא מגיב גנץ עצמו לדברי נתניהו על הסיכומים לכאורה עימו הכוללים את הפרט המרכזי לפיו נתניהו יהיה הראשון ויכהן עד ספטמבר 2021.

 

גנץ פוסח על הסעיפים יחד עם אשכנזי. שניהם מעוניינים באחדות וגם לכך שביבי ימשיך בתפקידו כראשון בתור. לפיד, שמאחוריו לפחות 13 ח״כים ממפלגתו יש עתיד, החליט להיאבק בכלוי במהלך ובמקום זאת הוא הולך על ספין שקוף: בידיעה ברורה שביבי לא יסכים בשום אופן להיות שני בתור, לפיד מבקש להרחיק מעצמו את אשמת ההליכה לסיבוב בחירות נוסף. זה לא יהיה לו פשוט.

 

לפיד באינסטוש שלו

 

צריך לומר את האמת: כחול לבן היא מפלגת שמאל טיפוסית שבה אין יכולת להשליט משמעת. גנץ חש עתה על בשרו מה עברו בזמנם בוז׳י, וציפי, גבאי ומופז. החריגים היו רק הליכדינקים אריק שרון ואהוד אולמרט. כל היתר כשלו באופן נחרץ במבחן המנהיגות האישית. התוצאה היא היעלמותם המוחלטת מהזירה ודעיכה פוליטית כואבת.

 

לעומת כחול לבן העומדת בפני התפוררות, ביבי מצליח שוב ושוב לגייס את כווולם ללא יוצא מן הכלל. הכל סרים למרותו ואיש אינו פוצה פה ומצפצף.

 

לבני גנץ מטרה מרכזית אחת: להכנס לממשלת נתניהו עם מקסימום כוח ומינימום פיצולים. כרגע, המחסום לכך הוא לפיד או למען הדיוק עופר שלח. שלח לא יתפשר והוא אינו נתון למרות לפיד בדיוק כפי שאף אחד בעולם לא יוכל לכפות על יועז הנדל הר כגיגית. שניהם טרבל מייקרים מקצועיים שאינם מבינים מציאות פוליטית מהי. לך תסביר להנדל ולשלח שפוליטיקה היא בראש ובראשונה תורת האפשר, אמנות הפשרה וגמישות של תרגיל שפגט מהסוג הנדרש ממתעמלת אולימפית.

 

היום אמר שלח בגלוי שההעדפה שלו היא מנשלת 61 עם בל״ד. הוא מאשים את הנדל והאוזר ממפלגתו ואומר:

״אני התנגדתי לפני הבחירות לאמירה שלא נשען על הרשימה המשותפת. אם לא היו הבדל והאוזר, הייתה קמה ממשלה היום בראשות גנץ״.

.

לפיד נכנס למילכוד שיוביל אותו לאבדון פוליטי. הוא כנראה מתחיל להבין את זה וזו הסיבה האמיתית שההופעה הטלוויזיונית שלו בערוץ 13 היתה כה לחוצה ובלתי אמינה.

 

ביום שני אמורה הכנסת להתחיל סוף סוף בעבודתה ואז יתברר אם לכחול לבן יהיו את 61 הקולות הנחוצים להרים ולו לרגע קט ממשלה שתפריד סוף סוף בין ביבי לכיסאו ובין שרה לבלפור.

 

מה שכן, מעתה המשחק הפוליטי יהפוך מסקרן יותר מהקורונה.

 

כתבה מומלצת נוספת בנושא. 

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםזהירות! לא יוגבלו חשבונות הבנק של מפיצי צ׳קים ללא כיסוי
המאמר הבאבני וגבי מתקשים להשתלט על הילדים המופרעים לפני שהגן יסגר להם
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.