מבזקים

ההקלות המתוכננות מצויינות אך גם מקפחות ולוקות בגילנות

28A70F74-ABD9-4446-B98A-0BD648E2536C

הממשלה תאשר היום הקלות ושינויים בהתנהלות המישקית . ואולם בטרם החלטה מן הראוי לשים לב לנקודה חשובה אחת:

 

מותר לצפות שבמדינה הנשלטת בידי אדם בן 70, לא תתרחש כאן גילנות מבחילה שתכלא בני 70 ומעלה בשל גילם. אם כבר, המפתח למעצר הבית חייב לחול על בעלי מקדמי סיכון אמיתי: שמנים, סוכרתיים, בעלי מחלות כרוניות ברמה קיצונית והסובלים ממתח חריג, מחרדות ומקדמי אלימות מוכחים. ביבי, לא לגילנות!.

.

 

קודם דיווחנו: על אף שהתחלואה והמוות ממנה אינם דועכים אלא להיפך – מתקרבים במהירות ל-15 אלף נדבקים ול-200 מתים – הוחלט באיחור משווע לאמץ את עקרונות ההמלצות להשבת המשק לפעילות הדרגתית לרבות חזרה לעבודה, פתיחת עסקים, חזרה ללימודים בגיל הרך ובחינוך המיוחד ואפילו הקלות במעצר הבית ואפשרות להתרחק ממנו עד 500 מטרים.

 

ההקלות מתחייבות מן המצב הכלכלי המידרדר, האבטלה האיומה, החרדות שהאזרחים חווים והצורך הדחוף לצאת ולהתאוורר או להצע פעילות ספורטיבית מבלי שקלגסים ירדפו אחריהם עם פנקסי דוחות שלופים.

 

נמסר כי נתניהו קיבל את עקרונות הצעת המל”ל והשר נפתלי בנט שגובשה בסיוע צוות מומחים בראשות פרופ’ אלי וקסמן. עד כה היה משרד הבריאות היחיד שהיתה לו אוזן קשבת בלשכת ארדואן הישראלי.

 

במוצאי שבת תובא התוכנית לאישור הממשלה. התכנית אמורה להיות זהירה ומדורגת שתכלול פתיחה מוגבלת של עסקים, באופן מבוקר ומדוד. משרד האוצר יגבש תכנית פיילוט עבור מספר ענפי מסחר אשר יוכלו לפתוח בכפוף להנחיות משרד הבריאות. יוגדר תו סגול שיכלול קריטריונים לפתיחת עסקים בהתאם לסקטורים שיוגדרו.

ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית עד 2 אנשים קבועים עד לטווח 500 מטר מהבית.

יתאפשר חינוך מיוחד יחידני.

.

הצוותים המקצועיים ממפים ענפים שיוכלו להשתתף בפיילוט ויוכנו נהלים מפורטים לתפעול העסקים והחברות וכן נהלי התנהגות הציבור במרחב הציבורי ובעסקים. ייתכנו שינויים בהמשך לדיונים שיתקיימו במהלך היומיים הקרובים.

.

ח”כ עפר שלח, יו”ר וועדת הכנסת לטיפול במשבר הקורונה (יש עתיד-תלם), אמר בסיום הדיון בוועדה שעסק בקושי ליישם את תכנית הכלכלית לעסקים: 

״נתניהו עסוק בחוקי החסינות שלו, בזמן שהמגזר העסקי קורס. צריך להפסיק את הביורוקרטיה, להחזיר את המשק בהדרגה לפעילות, ולקיים הבטחות. זה המינימום ששלטון חייב לאזרחים שלו”

.
הטקסט המלא: 
“ועדת הקורונה עסקה היום בביצוע הצעדים הכלכליים עליהם הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר. לצערנו, מתברר שרבים מהם, בעיקר אלה הנוגעים לעסקים קטנים ולעצמאים, נשארו על הנייר בלבד. צירוף של ביורוקרטיה ואי ידיעה מה באמת האוצר נותן, גרם לכך שפחות מ-2 אחוזים מהבקשות להלוואות אושרו. אין פתרון לענפים בסיכון, כמו מסעדנות ותיירות, או למגזר השלישי.
נתניהו עסוק בחוקי החסינות שלו, בזמן שהמגזר העסקי קורס. בעוד שבועיים מאות אלפי צעירים שהוצאו לחל”ת יהפכו למובטלים, ומאות אלפים נוספים יאבדו את העסקים שלהם, שאי אפשר יהיה עוד לשקם אותם. צריך להפסיק את הביורוקרטיה, להחזיר את המשק בהדרגה לפעילות, ולקיים הבטחות. זה המינימום ששלטון חייב לאזרחים שלו”.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן