מבזקים

השרים הדליפו שתקפו את ביבי ואח״כ נכנעו כמו טאטאלעך

F0A9BA02-EE28-49C5-8051-3D976C3E2063

‫תוכנית ההקלות שהעביר ביבי בתחילת השבוע מרושלת, הוכנה בחובבנות בידי פקידים בינוניים, לא עברה בקרה בכנסת, מלאה בחורים וזרועה איומי קנסות ומאסרים אכזריים שייאכפו בידי רודפי הקנסות. ביבי מחמיא לעצמו בנאומים טלוויזיוניים בלי אפשרות להציג שאלות ואחר כך משפיל את שריו, שהפכו חותמת גומי רפוסי מוח וכוח.‬

.

ישיבת הלילה של הממשלה היתה יעני סוערת. שרים התלוננו שהם סתם סמרטוטים כי קודם ביבי מודיע לציבור מה הולך לקרות ואחר כך מכנס אותם בזום רק כדי שיהיה אישור פורמאלי הדרוש על פי החוק בהפעלת תקנות לשעת חירום.

 

הטענות היו בעיקר מן ההיבט האישי. נפגע כבודם של השרים. ביבי הנהנן בהבנה, ציין לעצמו מי נעלב במיוחד ואחר כך כפה ממילא בדיוק מה שרצה. הסמרטוטים נכנעו בזה אחר זה אחרי הוצאת קיטור והדלפת מחאתם. אגב, כיוון שמדובר בישיבות זום כל אחד מקליט לעצמו ואחר כך מדליף למי שבא לו. ביבי זועם. הוא עוד יראה להם.

 

אז מה השתנה:

חוזרים לעבודה עד 30 אחוז תפוסה בחלק מן הענפים.

 

קנס של 200 שקל צפוי מציידי הדוחות אם הזזתם את המסכה מהפה ומהאף. אכזרי ומכוער ככל שיהיה. תחנקו – העיקר שתהיה למדינה קצת הכנסה.

 

בכניסה לחנויות שכן ייפתחו ייעשה זיהוי ככה שאם יתברר פעם שמישהו שהיה בחנות כשגם אתם הייתם שם יוכלו לרדוף אחריכם ולהכניס אתכם לבידוד. הממונים על הביצוע: השב״כ.

 

עסקים שלא ימלאו אחר ההוראות צפויים לא רק לקנסות איומים אלא הבעלים יחטוף עד חצי שנת מאסר. המסקנה: כדאיות מפוקפקת לפתיחת חנות כי מפחד שוטרים ופקחים מאיימים מצד אחד ומחפשי טרף קל מצד שני.

 

נמשכת ההתאכזרות ליחידים שממש בוער להם לרוץ, להתאמן, לגלוש וכדומה. הציידים ימשיכו לרדוף אחריהם באכזריות למרות שאינם מסכנים איש. איפה מירי רגב כשבאמת צריך אותה?

 

מצד שני הרחיבו ל-500 מטר את האפשרות להתרחק מהבית בנימוק של ספורט. כלומר, חייבים ללכת על המדרכה או הכביש או לך אם תלך בפארק. אבסורד? ככה זה כשאין שר ספורט הגיוני במדינה הזאת. היא מתעסקת בהדלקת משואה של ציפי פיטפוט.

 

קודם לכן הופיע ביבי יחד עם המנכ״לים של משרד הבריאות והאוצר. ברגע האחרון, בעקבות הביקורת והאזהרות לא הטילו הגבלות אישיות על בני 70 ומעלה. זו היתה עלולה להיות גילנות מחרידה.

 

הנה הדברים של ביבי בניקוי המחמאות המוגזמות במיוחד שחילק לעצמו:

 

 

“אזרחי ישראל, בשבועות האחרונים מדינת ישראל וכל מדינות העולם עוברות מסע יוצא דופן, שמטרתו להבטיח את הבריאות ואת החיים בצל מגפת הקורונה העולמית. .
שיעור התמותה בישראל, ביחס לגודל האוכלוסייה, הוא מהנמוכים ב-OECD. שיעור התמותה בישראל בקרב החולים הוא מהנמוכים ב-OECD. גם שיעור הבדיקות בישראל, ביחס לגודל האוכלוסייה, הוא מן הגבוהים בעולם. יש עוד מה לתקן ואנחנו מתארגנים, ומשכללים ומשפרים תוך כדי תנועה – כי כך זה במלחמה בקורונה, זו מלחמה שיש בה כל כך הרבה אי ודאות. מלחמה שתוקפת את האנושות בהתקפה שלא ידעה האנושות מזה 100 שנים.

.

אבל אזרחי ישראל, היום קורה משהו בישראל שלא קרה מתחילת המשבר. עד היום נקטנו שורה של צעדים שעיקרם היה הידוק על הגבלות התנועה, על המגע ועל המשק. סגרנו את גבולות המדינה, יזמנו חובת בידוד, אסרנו על התקהלות במרחב הציבורי, צמצמנו את כוח-האדם במקומות העבודה, הפעלנו אמצעים דיגיטליים לאיתור חולי קורונה, הקמנו מערך בדיקות והצטיידות שגדל משבוע לשבוע, הטלנו מגבלות תנועה וסגר כללי בימי חגים, וגם סגרים ממוקדים במוקדי ההתפרצות. הצעדים הללו הוכיחו את עצמם בהאטה בקצב ההדבקה ובהתייצבות במספר החולים הקשים והמונשמים. בעיקר הם הוכיחו את עצמם בצמצום המתים לעומת מה שהיה יכול להיות. אנחנו רואים את זה במדינות אחרות, בשוודיה שנתנה מדיניות מקלה – למעלה מ-1,000 מתים, בבלגיה שהיא פחות או יותר בגודל שלנו – למעלה מ-5,000 מתים וכן הלאה. אלה לא השוואות סתם, אתם רואים את זה. יש כאן תוצאות טובות, יחסית כמובן – היינו מעדיפים שלא יהיה אף נפגע, אף נדבק, אף נפטר – אבל התוצאות הטובות שלנו מאפשרות לנו היום להתחיל לעשות צעדים בכיוון הפוך – לא הידוק, אלא הקלה. הקלה בצורה אחראית ומדורגת.

.

ממחר אנחנו מתחילים לשחרר גם את המרחב האישי וגם את המרחב הכלכלי. אנחנו רואים את הרגל הבריאותית, רגל הצלת החיים, ורגל הכלכלה כגפיים של אותו גוף. ולכן החלטנו בגמר ההתייעצות על הצעדים הבאים: ראשית, אנחנו מעלים את שיעור העובדים במקומות העבודה מממוצע של 15 אחוזים, לממוצע של 30 אחוזים.

אנחנו מאפשרים לתעשייה, להייטק ולשירותים להיפתח עוד יותר בכפוף לעמידתם ב”תו הסגול”. ה”תו הסגול” הוא נוהל מפורט שמסדיר את מספר העובדים במקום העבודה ומפרט צעדים חיוניים נוספים לצמצום סיכון ההדבקה. מנכ”ל משרד הבריאות יפרט על כך מייד. כדי להקל על בעלי העסקים ולחתוך בבירוקרטיה, הם לא יצטרכו לקבל היתר הרחבת פעילות מראש מהרשויות, הם יצהירו שהם עומדים בתו הסגול ואנחנו כמובן נפקח על כך באופן שוטף.

אנחנו מאשרים פתיחה של חנויות לפי ענפים מסוימים: חשמל, כלי בית, אופטיקה, מכבסות ועוד ענפים שיפורטו מייד על ידי מנכ”ל משרד האוצר. מדובר כרגע בחנויות במרחב הציבורי הפתוח, ברחובות הערים, עדיין לא בקניונים ובשווקים.

הנחיתי את משרדי הממשלה לתת עדיפות למשרדים הממשלתיים שמשרתים את הסקטור הפרטי ואת הפעילות העסקית במשק. כי העצמאים, העסקים הקטנים, העסקים בכלל, הם נשמת אפה של הכלכלה והם ראויים לכל עזרה.

ממחר אנחנו מחזירים לפעילות את גם את החינוך המיוחד בקבוצות של עד שלושה ילדים וגם נאפשר הפעלה של משפחתונים, עד שלוש משפחות עם מטפל קבוע.

אנחנו נתאים את התחבורה הציבורית להגדלת היקף הפעילות של המשק, כמובן תוך כדי הקפדה על ריחוק חברתי ועל חבישת מסכות.

נאפשר פעילות ספורט לזוגות קבועים.

נאפשר תפילות בחוץ של עד 10 אנשים, כלומר מניין. שוב, תוך שמירה של מרחק של 2 מטר בין המתפללים, וכמובן, שוב, תוך עטיית מסכות.

ביחס לבתי האבות, פרופ’ גמזו יציג לי תוכנית מפורטת במהלך השבוע הבא. אנחנו נמשיך להשקיע משאבים גדולים מאוד באוכלוסייה הבוגרת שלנו, כי אנחנו תמיד זוכרים את התרומה שלהם למשפחות שלנו, למדינה שלנו ואנחנו מצווים לכבד אותם ולשמור עליהם. אזרחי המדינה הוותיקים, כל מדינת ישראל מחבקת אתכם והיא עושה זאת באהבה גדולה ובדאגה גדולה.

.

המדדים שלנו להמשך ההקלות הם בראש ובראשונה: המשך האטת ההתפשטות בתחלואה והתייצבות המגמה לגבי חולים קשים, כדי שמערכת הבריאות שלנו תמשיך לתפקד ולא תקרוס. המפתח להצלחה הוא להמשיך באותה דרך של החלטות מדודות וזהירות, וכמובן המשך התנהגות אחראית של הציבור.

.

עד שיימצא חיסון לקורונה, אנחנו נמצאים במציאות אחרת, העולם כולו השתנה. אנו פשוט נצטרך להתקיים בשגרת קורונה. דווקא משום כך, אני מוסיף להשקיע מאמצים גדולים כדי שתקום ממשלת חירום ואחדות לאומית שהמדינה כל כך זקוקה לה. אין מישהו שרוצה בזאת יותר ממני, כי ראיתי את נגיף הקורונה דוהר אלינו, ואני יודע גם שהוא לא עומד לעזוב אותנו בטווח הנראה לעין. בתנאים האלה אני גם יודע שהמדינה זקוקה לממשלה רחבה ויציבה.

אני עובד יומם ולילה, סביב השעון ממש, כדי להילחם בקורונה, ואני ראיתי ורואה בממשלת חירום ואחדות לאומית חלק הכרחי להשגת ניצחון במלחמה הזאת. זו הסיבה שהסכמתי באופן חסר תקדים לבקש יחד עם בני גנץ מנשיא המדינה את המשך הארכת המנדט שלו, כי אני רוצה באחדות, כל השאר זה ספינים.

אני מבקש לפנות עכשיו לאזרחינו המוסלמים: חג הרמדאן בפתח. כפי שאזרחי ישראל היהודים נהגו בחג הפסח, אני מבקש כעת מכם לסעוד בארוחות הרמדאן רק עם המשפחה הגרעינית. אני מבקש מכם, שימרו על הכלל ותשמרו כך על עצמכם ועל חיי יקיריכם.

אזרחי ישראל, בשבוע הבא יחלו ימי הזיכרון והתקומה הלאומיים. אירועי הזיכרון, הפעם, לא יהיו עם קהל. כך גם לגבי אירועי יום העצמאות. החגיגות צפויות להיות השנה בבתים, במרפסות.

.

 

*הודעה משותפת*
*משרד ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד האוצר*

*להלן עיקרי התיקונים לתקנות שעת החירום אותם אישרה הלילה הממשלה וייכנסו לתוקף עם הפרסום ברשומות:*

*תקנות שעת חירום (הגבלת מספר העובדים במקום העבודה לשם צמצום התפשטות נגיף הקורונה)(תיקון):*

– ענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לשוב למתכונת עבודה של 30% ממצבת כוח האדם או עד 10 עובדים בו זמנית במקום העבודה, לפי הגבוה מבינהם.

– *עם זאת,* מגבלה זו לא תחול על מקומות עבודה ועסקים שיעמדו בכללי ה״תו הסגול״ ואלו יוכלו להעסיק היקפי כוח אדם גבוהים יותר.

– להלן הכללים המרכזיים של “התו הסגול” למעסיקים: כל עסק ימנה ממונה קורונה מטעמו; שמירה על כללי היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ובמטבחונים; אכילה בחדרו של העובד ככל האפשר; שמירה על מרחק 2 מטר בין אדם לאדם; בדיקת חום בכניסה; שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר; בחדר שגודלו עד 20 מ״ר – יוכלו לשהות שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס; בחדר שגודלו מעל 20 מ”ר- עד 5 עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה; קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד 8 עובדים בחדר.

– במידה ואחד מן העובדים נדבק בנגיף הקורונה במקום העבודה, יסגר מקום העבודה כולו או חלקו לתקופה שתסתיים לכל המאוחר עם סיום החקירה האפידמיולוגית על ידי משרד הבריאות.

– נוסף על האמור מומלץ כי אדם עם מחלות רקע ימנע מהגעה פיסית למקום העבודה.

– עמידת העסק בכללי ה״תו הסגול״ תהיה באמצעות רגולציה עצמית. ככל שהעסק עומד בכללים שנקבעו הוא יוכל לחזור לפעילות באופן מיידי ללא צורך בקבלת אישור. הפרה של הכללים כרוכה בעבירה פלילית וחזרה למגבלות הקודמות.

תוקפן של תקנות שעת חירום (הגבלת מספר העובדים במקום העבודה לשם צמצום התפשטות נגיף הקורונה) יוארך עד ליום ו׳ ה-30 באפריל 2020.

*תקנות שעת חירום (הגבלת פעילות)(תיקון):*

– אושרה פתיחה של מספר ענפי מסחר ושירותים בכפוף להתחייבות לעמידה בתנאים הבאים (״התו הסגול״ למסחר): הצהרת בריאות ומדידת חום לנכנסים, סימון מרחק של 2 מטרים בין הלקוחות בקופה, מחיצה פיסית בין המוכר לקונה, עבודה במשמרות קבועות, שמירה על הגיינה וחיטוי באופן תדיר, הגבלה של מספר הנכנסים לחנות כך שלא יהיו יותר מ-2 לקוחות בו זמנית בחנות או 2 לקוחות לכל קופה רושמת פעילה, בחנות שגודלה מעל 100 מ״ר יוכלו לשהות 4 אנשים לכל קופה רושמת פעילה.

להלן הענפים שאושרה פתיחתם בכפוף לתנאים המופיעים מעלה (ה״תו הסגול״ למסחר):

ציוד מידע ותקשורת, ציוד אודיו ווידאו, מחשבים, ציוד היקפי ,תוכנה וציוד תקשורת, טקסטיל, כלים ממתכת, צבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, כלי בית וכן מוצרים אחרים לבית (למעט צעצועים ומשחקים), חפצי תרבות ופנאי, ספרים, עיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, מכבסה, מתפרה וסנדלריה.

– נקבע כי הפעלה של עסק בניגוד לאמור בתקנות תחשב כעבירה פלילית וכן כעבירה מנהלית שניתן להטיל בגינה קנס.

– ניתן יהיה לבצע משלוחים מכל החנויות, ואיסוף עצמי מכל החנויות הפתוחות על פי התקנות.

– תותר פעילות ספורט של יחיד, של יחיד עם אדם קבוע אחד בלבד, או של אנשים הגרים באותו מקום, ולמרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים. לא תותר כניסה לחופי ים, פארקים, גני משחקים ומתקני ספורט עירוניים. לא תתאפשר הליכה ושהות בבתים של אחרים (מעבר ל- 3 המשפחות הנמצאות בקשר קבוע לשם שמירה על הילדים).

– תתאפשר יציאה לברית או לחתונה בשטח פתוח בלבד, בהשתתפות של 10 אנשים לכל היותר ותוך שמירה מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. עוד תותר יציאה למקווה גברים ובלבד שבכל עת לא ישהו במתחם מעל ל- 3 אנשים.

– תותר התפילה בהשתתפות של עד 19 אנשים במרחק של עד 500 מטרים ממקום המגורים או ממקום העבודה בשטח פתוח תוך שמירה על מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם.

– ניתן יהיה להפעיל גן חיות, ספארי או גן לאומי לשם קיום פעילות במקום פתוח המיועדת לאדם עם מוגבלות בהתאם להנחיות שנקבעו בתקנות.

– לא יפעיל רופא מרפאה או חדר ניתוח לשם מתן טיפול המיועד לצורך אסתטי, אלא אם הטיפול נדרש לצורך בריאותי חיוני.

– מוקדם יותר אמש חתם מנכ”ל משרד הבריאות על צו בריאות העם המאפשר את פתיחת החינוך המיוחד במגבלות של עד 3 ילדים בקבוצה, בכפוף להפרדה של רבע שעה בין קבוצה לקבוצה והקפדה על היגיינה.

– נוסף לכך, יתאפשר חיבור של 3 משפחות עם מטפל קבוע לצורך שמירה על הילדים תוך הקפדה על הכללים המחייבים.

תוקפן של תקנות שעת חירום (הגבלת פעילות) עד ליום א׳ ה-3 במאי 2020.

*תקנות שעת חירום (אכיפת צו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש)(בידוד בית והוראות שונות)(הוראת שעה))(תיקון):*

אי חבישת מסיכת פנים ואי נשיאתה עלול לגרור קנס בסך 200 ₪ בפעם השנייה לביצוע העבירה ולאחר מתן התראה בעת ביצוע העבירה הראשונה.

*

וזה נוסח חדש של תקנות שעת חירום (הרחבת הסכם יציאה לחופשה על המגזר הציבורי הרחב בשל נגיף הקורונה החדש)(תיקון):*

בשלב זה, ועד סוף חודש אפריל, ימשיך המגזר הציבורי במתכונת העבודה כפי שהיתה עד ערב הפסח: עובדים שהוגדרו חיוניים ימשיכו במתכונת עבודתם כפי שהתבצעה עד כה, חלקם בעבודה מרחוק וחלקם במקום העבודה. עובדים שלא הוגדרו כעובדים חיוניים ימשיכו לשהות בחופשה, כמחציתה על חשבונם וכמחציתה על חשבון המעסיק.

.

במקביל, יוקם צוות משותף שיכלול את ממונה על השכר במשרד האוצר, הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנכ”ל משרד ראש הממשלה, שיבחן את אופן יישום ההקלות והוצאתן לפועל במגזר הציבורי כך שתתאפשר חזרה לשגרת עבודה תחת המגבלות שיקבעו, תוך שמירה על בריאותם ובטיחותם של העובדים.

*

היערכות המגזר הציבורי לעבודה במתכונת חירום בתקופת משבר נגיף הקורונה – תיקון:

*

בשל התמשכות פרק הזמן לגביו חלות ההגבלות האמורות על המגזר הציבורי, ועל מנת לאפשר לו להיערך בצורה טובה יותר להמשך התקופה, ניתנה בהחלטה אפשרות להחליף, באופן חד-פעמי, עובדים מתוך רשימת העובדים החיוניים בעובדים שאינם כלולים ברשימת העובדים החיוניים, בשיעור שלא יעלה על 25% ממספר העובדים ברשימת העובדים החיוניים, והכל בכפוף לתנאים האמורים בהחלטה.

.
כמו כן, עלה כי נוכח הצורך שעלה במהלך ישיבת הממשלה למציאת מנגנון משפטי שיגן על עובדים מפני פיטורים על רקע העדרות מהעבודה בימים אלו בהם עדיין אין מסגרות חינוכיות לילדים, הוטל על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יחד עם מנכ”ל משרד האוצר, להביא בהקדם לאישור הממשלה הסדר משפטי בעניין זה.

*

ההתמודדות עם נגיף הקורונה עודנה נמשכת ולכן לצד ההקלות יש להמשיך ולהקפיד על לבישת מסיכות בשהייה מחוץ לבית מעל גיל 6, שמירת מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם, רחיצת ידיים מספר פעמים ביום, וכן על יציאה מהבית למרחק של עד 100 מטרים למעט בכדי לקיים את הפעולות המותרות.

 

*

שמירה על ההנחיות ושותפות הציבור תאפשר לכולנו להמשיך ולבלום את נגיף הקורונה בישראל ובכך לקדם הקלות נוספות בעתיד הקרוב בהתאם לירידה בהיקף התחלואה.

.

עניין מרכזי

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן