מבזקים

הכנסת מצדיעה לגיבורים הוותיקים

A3135630-A2C6-4786-A613-58A6675514F9

מליאת הכנסת קיימה דיון מיוחד לציון 75 שנים ליום הניצחון על גרמניה הנאצית.

.
יו”ר הכנסת בני גנץ אמר בפתח הדיון: “לא כל הגבורות נבראו שוות. ישנם דורות, יש אנשים, שאומץ ליבם, שמסירות נפשם ישמשו לנצח לאות וזיכרון לנתינה ולתעוזה שלא רק שינתה מציאות, אלא בראה אותה. גבורה שלא הייתה חלק מההיסטוריה, גבורה שהכתיבה אותה. כאלו הם הווטרנים לוחמי צבאות בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. יש מי שקוראים להם “הדור הגדול מכולם”.

.
ובכל זאת, לקח לנו כאן במדינת ישראל הריבונית, יותר מדי זמן, להכיר ולהוקיר אותם. כמו שקרה לא אחת בארצנו אחרי הקמתה בסערה, התגייסנו כולם סביב סיפור אחד מוכר. וכך, התהלכו ביננו שנים ארוכות גיבורים עם מדליות בארון וסיפורים במזוודה.”

.
יו”ר הכנסת גנץ ביקש גם לשלוח מסר לימנו: “ההתגייסות בשעת צורך לעשיית הדבר הנכון, חרף כל הקשיים, צריכה להיות מורשתם של הווטרנים לנו הישראלים. כרמטכ”ל, יחד עם מפקדי ופקודיי, לא יכולנו להישאר אדיש לפצועים הסורים ממלחמת האזרחים שהתדפקו על דלתותינו והייתי גאה שהדרג המדיני איפשר לפנות את חלקם לטיפול בבתי החולים בארץ.

.
מדינת ישראל כולה הפכה ידועה בהירתמותה לסיוע באסונות – בנפאל, בהאיטי, ביפן, בפרו ובמקומות נוספים. גם כעת, כשאנו נמצאים במשבר עולמי בריאותי, רבבות ישראלים עמלים על הצלת נפשות, מנסים למצוא תרופה ונרתמים לעזרת מי מאיתנו שדרושה לו יד מסייעת. כמיטב מסורת הווטרנים והמסורת היהודית כולה, נמשיך כישראלים להתגייס מול כל אתגר שניצב בפני האנושות ובפני עמנו. נגן על העם היהודי מפני כל איום חיצוני, בכל מקום, ובכל צורה. נפעל בעוצמה מול מבקשי רעתנו לעיתים בשקט, ולעיתים, אם יהיה צורך בכך, גם בכוח צבאי מהדהד. ולא נשכח לעולם את מחויבתנו העליונה לעשיית הטוב לטובת תיקון עולם.”

.

*ח”כ פנינה תמנו שטה בפוסט על יום הניצחון:

אני מצדיעה היום ללוחמי ולוחמות הצבא האדום, הוויטרנים, ותיקי מלחמת העולם השנייה, גיבורים וגיבורות שחיים כאן בישראל ורובם מבוגרים מעל גיל 80. בזכות הלוחמים האמיצים הללו, אנו מציינים היום על אדמת ישראל 75 שנים לניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית – אירוע היסטורי שהביא לסיום מלחמת העולם השנייה ולשחרור היהודים ממחנות ההשמדה ברחבי מזרח אירופה.

.

1.5 מיליון יהודים לחמו כנגד צבא היטלר – 500 אלף מהם חיילי וחיילות צבא האדום, קצינים, מלחים ופלוגות פרטיזנים. המלחמה הזו נחרטה בזיכרון העולמי והפכה ליום חג חוצה גבולות. יום ניצחון שבו גם זוכרים את השכול והאובדן של 6 מיליון יהודים שנרצחו בשואה ו-200 אלף לוחמים יהודים שלא שבו מהקרב.

.

עלינו לדעת ולזכור ש-50 אלף מהלוחמים והלוחמות היהודים, עלו ארצה בתום המלחמה, מידי שנה הם חוגגים במצעד את הניצחון האישי והלאומי על אדמת הארץ המובטחת. הווטרנים שחיים בינינו הם גיבורים אמתיים, מקור לגאווה עבורנו ולאנושות כולה. הם עדות חיה לניצחון הנחושים ואוהבי החיים על פני הרשע.

וותיקי מלחמת העולם השנייה, שיכולים ללמד אותנו מהי תעוזה, הקרבה ואומץ לב, והיו חלק בהקמת המדינה היהודית ב-1948. בזכות לחימתם חסרת הפחדים כנגד הצבא הנאצי, מעשי הגבורה ומסירות הנפש – המלחמה הגדולה קיבלה תפנית והעולם כולו שינה פניו.

חשוב ונכון לשמר את סיפור הגבורה שלהם בהיסטוריה, בחינוך ובתרבות הישראלית, לספר מדור לדור. רק ככה נזכור לתמיד.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן