מבזקים

יש ממשלה ועליה מנצח נתניהו – כל השאר הפסידו

57A8AF81-0D9F-475C-A34C-91B4AF2F3D97

בנימין נתניהו השלים בהצלחה את משימתו: הוא פירק את כחול לבן, השפיט את בני גנץ כאחד ממשרתיו הצייתנים והמריא בגאון לעוד קדנציה. נתניהו נבחר ברוב עצום לעמוד בראש הממשלה ה-35 של ישראל. בממשלת 34 השרים, 19 הם משלו הגם שלפי ההסכם הקואליציוני אמורים היו להיות לו 18 בלבד. ברגע האחרון, עוד לחיצה קטנה וגנץ, שוויתר על שלל העקרונות שבגינם הוענקו לו יותר ממיליון קולות בבחירות האחרונות, התקפל שוב וביבי מנצח בגדול.

 

ראש הממשלה והחולם להיות ראש ממשלה. 

 

הממשלה החדשה אושרה ברוב של 73 חברי כנסת ובהתנגדות 46. לתפקיד יושב ראש הכנסת נבחר יריב לוין ועכשיו ביבי יכול להתפנות בשקט לטפל במהלך שאמור למנוע את הרשעתו בדין או את הרחקתו מהפוליטיקה. אחרי הכל, הוא בהחלט עשוי לרצות ללכת בעקבות שימון פרס ולרשת את רובי ריבלין.

.

לאחר השבעתו אמר נתניהו:

“יש לנו הרבה מאוד אנשים מנוסים, שרים מנוסים, סגני שרים מנוסים, ח”כים מוצלחים וותיקים ום חדשים. היינו צריכים, בגלל דרישות ממשלת האחדות, להצטמצם עם הרבה אנשים לקצת מקומות. זה היה כרוך בקשיים, רובם קיבלו את זה ברוח טובה, אני מאוד מעריך את זה. אם נוכל להמשיך את שילוב הזרועות הזה, נתחיל בישיבה הבאה בוועדות – ועדת הקורונה, ועדות הממשלה וכמובן ועדת החוץ והביטחון”.

.

ראש הממשלה- נתניהו.

ביטחון וחלופי – גנץ

חוץ – אשכנזי

אוצר – ישראל כץ

משפטים – ניסנקורן

בריאות – אדלשטיין

בטחון פנים – אוחנה
תחבורה- רגב
הגנת הסביבה- גמליאל
המקשר בין הממשלה לכנסת – דודי אמסלם
אנרגיה- שטייניץ
מודיעין- אלי כהן
חינוך- יואב גלנט
שיתוף פעולה אזורי – ארדן/אקוניס
התיישבות- חוטובלי
פנים – דרעי.
דתות – אביטן.
שיכון – יעקב ליצמן.
ירושלים – רפי פרץ.
חיזוק וקידום קהילתי- אורלי לוי
תרבות וספורט- חילי טרופר
חקלאות- שוסטר
עניינים אסטרטגיים- אורית פרקש הכהן
עלייה וקליטה – תמנו שטה
תיירות- אסף זמיר
מדע- יזהר שי
שוויון חברתי – מירב כהן
שר במשרד הבטחון – מיכאל ביטון
תפוצות- עומר ינקלביץ’
תקשורת – יועז הנדל
כלכלה – עמיר פרץ
רווחה- איציק שמולי

השכלה גבוהה – אלקין

בלי תיק – הנגבי.
.

ואלה דברים שאמר יריב לוין לאחר שנבחר לכהן כיו”ר הכנסת ואמר: “ההתערבות הגדלה והולכת של בית המשפט העליון בעבודת הכנסת ובסמכויותיה, מחייבת אותנו לעמוד בנחישות על כבוד הכנסת, למנוע את השגת גבולה ולהגן על מעמדה”.

*

ח”כ יריב לוין נבחר לכהן כיו”ר הכנסת לאחר שזכה בתמיכתם של 72 חברי כנסת, לעומת שני המועמדים האחרים, ח”כ קארין אלהרר שזכתה לתמיכת 23 ח”כים, וח”כ אחמד טיבי שזכה לתמיכתם של 20 חברי כנסת.

.

לאחר בחירתו אמר יו”ר הכנסת לוין: “הכהונה בכנסת אינה דבר מובן מאליו. היא מטילה עלינו, נבחרי הציבור, אחריות כבדה. לא רק לייצג נאמנה את ציבור שולחינו, אלא גם לעשות זאת בסגנון ראוי, בשיח מכבד, מתוך נאמנות לדרך שבשמה כל אחת ואחד מאיתנו נבחר. הנושאים המונחים לפתחנו בימים אלה הינם כבדי- משקל, ולעתים גם הרי-גורל. נעסוק בנושאים אלה בכובד ראש, באחריות, ביסודיות ובכבוד הדדי. נשמש כתובת לכל אזרחי המדינה – יהודים ושאינם יהודים; דתיים, חרדים, מסורתיים, וחילונים; ותיקים ועולים חדשים”

.

היו”ר לוין התייחס בדבריו ליחסים בין הרשויות השונות ובמיוחד בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת ואמר: “במשטר דמוקרטי תקין שלוש רשויות השלטון מכבדות האחת את מעמדה של רעותה, ואת הסמכויות המופקדות בידיה. כבוד הדדי הכרחי זה מתבטא, לפני הכל, בהימנעותה של כל רשות מהשגת גבולה של הרשות האחרת. הביקורת ההדדית של שלוש רשויות השלטון האחת כלפי ה אחרת, היא דבר טבעי. הביקורת אינה חסרון של הדמוקרטיה, היא אינה מנוגדת לדמוקרטיה, אלא היא אחד מיתרונותיה הגדולים. המתח בין הרשויות, ובכלל זה המתח שבין הרשות המחוקקת לבין הרשות השופט– אף הוא דבר טבעי . דווקא משום מתח זה, עלינו להקפיד הקפדה יתרה על כבודה של הרשות השופטת. אולם, ההתערבות הגדלה והולכת של בית המשפט העליון בעבודת הכנסת ובסמכויותיה, מחייבת אותנו לעמוד בנחישות על כבוד הכנסת, למנוע את השגת גבולה ולהגן על מעמדה.

.

היו”ר לוין התייחס למשבר הקורונה ולאתגרים שהוא מציב בפני עבודת הכנסת: “אלה אינם ימים קלים. מדינת ישראל מתמודדת, כמו העולם כולו, עם משבר בריאותי וכלכלי אדיר ממדים. מגפת הקורונה גבתה קורבנות, ואני מבקש להשתתף בצערן של משפחות הנפטרים. רבים מאזרחי המדינה איבדו את ביטחונם הכלכלי, את מקור פרנסתם. עלינו להבטיח שהכנסת תהיה בימים אלה מקור תקווה לכל אזרחי ישראל – תקווה לאחדות, תקווה לפיוס לאומי, תקווה ליציאה מהמשבר.”

בסיום דבריו ביקש לוין להודות על האמון שניתן בו ואמר: “אפעל כמיטב יכולתי כדי להצדיק אמון זה; אעשה את המיטב כדי לחזק את האמון של אזרחי ישראל בדמוקרטיה הישראלית, ברשות המחוקקת, בכנסת ישראל.”

.

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן