אבו מאזן מתנתק מישראל

הפעם זה נראה רציני. אחרי ניתוק הטלפון בין הביטחון המסכל לשב״כ ולצבא, הוציאה המשטרה הפלסטינית את כוחותיה מאזור אבו דיס ובמקביל נסגרו מנגנוני התיאום, הרישום והבקרה עם יחדות המעברים ברצועת עזה. בישראל עדיין לא יודעים להעריך אל נכון האם מדובר בעוד איתות שבעקבותיו יחזור המצב לקדמותו או שהמנהיג הפלסטיני החליט לשבור את הכלים.

 

בישראל מודאגים. מנהיגים ערביים ידידותיים התבקדו לשוחח עם אבו מאזן במטרה להבין את עומק הבעיה. מה שברור הוא שהפלסטינים נותנים לממשלה החדשה להבין שסיפוח לא יעלה על הדעת.

 

קודם דיווחנו: אחרי תקופה ארוכה מאוד של איומים בניתוק הקשרים הביטחוניים עם ישראל, החלה היום הרשות הפלסטינית במימושם. היום נותק באופן סימלי קו הטלפון החם שקישר במשך שנים רבות באופן ישיר ובלתי אמצעי את הצבא עם הביטחון המסכל ועם ראשי המשטרה הפלסטנית.

 

אבו מאזן החליט על המהלך בעקבות הכוונה הישראלית לספח שטחים בגדה בהתנחלויות ובסביבתן. גם המלך הירדני עבדאללה הזהיר כי המהלך עלול לחבל ביחסים ואף להביא לניתוק היחסים הדיפלומטיים בין הממשלה ההאשמית לבין ישראל.

 

הפלסטינים הודיעו על ניתוק מוחלט של הקשרים הביטחוניים, לרבות התיאומים הנהוגים בחילוץ ישראלים הנכנסים לגדה בטעות. ההערכה היא שאבו מאזן יוזם את ההחרפה ביחסים כדי להעמיד במבחן את בני גנץ וגבי אשכנזי ולראות האם יחול שינוי במדיניות נתניהו גם לאחר הקמת הממשלה החדשה שבה לא חברות מפלגות הימין הקיצוני.

 

לפי שעה לא ברור האם הצעד הפלסטיני הסימלי של ניתוק הקשר הטלפוני עם גורמי הביטחון הישראליים הוא רק צעד ראשון בדרך להקצנה של ממש במצב או סוג של איתות במטרה לבחון בעיקר את הצמרת הישראלית החדשה.

 

בכיר הרשות סאאיב עריקאת הזדרז להרגיע את המשרתים בכוחות הביטחון הפלסטיני ואמר כי ימשיכו להיות מועסקים אם כי מעתה ינועו בכלי רכב אזרחיים.

 

בישראל טרם נמסרה תגובה רישמית להתפתחות.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםמאות התעלפו ונזקקו לאמבולנס בשל השרב הכבד
המאמר הבאהחל המשפט הפלילי: מדינת ישראל נגד הנאשם נתניהו
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.