מבזקים

בן דוד וגרינפלד הורשעו בתרמית בניירות ערך

59FC3D37-41B6-484D-A67D-F839F5A342E0

בית המשפט המחוזי בתל אביב (כב’ השופט כבוב) הרשיע, בתום ניהול הוכחות, את אנשי שוק ההון גיא בן דוד וערן גרינפלד וכן את שותפות RGR שבבעלות בן דוד, בעבירות רבות של השפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך ושל הנעה בתרמית.
.
זאת לאחר שבשלב מוקדם יותר של ההליכים בפרשה זו הורשעו בעבירות אלה גם גדי אוסופסקי וגבריאל קלימי במסגרת הסדר טיעון; וכן עד המדינה בן חביב, שאף ריצה עונש מאסר.
.

כתב האישום בפרשה מתייחס למעשים שבוצעו בשנים 2012-2011. תחת ניהולו של בן דוד, איש שוק הון ותיק ומנוסה, נהגו הסוחרים באר ג’י אר לקנות מניות שהיו צפויות להיכנס למדדי הבורסה, ולמכור בחסר מניות שהעריכו שייצאו מן המדדים, דבר שצפוי היה להביא לירידה בשעריהם. לפי הכרעת הדין, כדי להשיא את רווחי אר ג’י אר, פעלו בן דוד וגרינפלד כדי להשפיע באופן מלאכותי על שערי ניירות הערך בהתאם לתכנית תרמיתית שגיבשו.

.

בתוך כך, הזרימו השניים בצוותא עם סוחרים  נוספים, אלפי הוראות וביצוע מאות עסקאות תרמיתיות, לרבות עסקאות עצמיות ומתואמות בין חשבונות אר ג’י אר לבין עצמם. מרבית עסקאות התרמית בוצעו לקראת סוף המסחר, וזאת במטרה להגדיל את השפעתן ולשלוט בשער היומי שייקבע. פעילות זו, שהגיעה להיקפים של עשרות מיליוני ₪, נעשתה לאורך תקופה ממושכת, במניות שונות, בשיטות מגוונות ובאופן כמעט יומיומי. מעשי הנאשמים, שהניבו לאר ג’י אר רווח ניכר, חשפו את הציבור לנתוני מסחר כוזבים ויצרו מצגי שווא של פעילות תקינה בניירות ערך, תוך ניצול שיטת המסחר לרעה.
.
התיק נוהל על-ידי עורך דין יוני לבני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה ונחקר על-ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן