מבזקים

סקרי עומק: בני גנץ מתחזק דרמטית

42D3E6DD-ED42-4C39-BDF8-5EB82687DF6E

הרעשים הפוליטיים בתוככי הקואליציה צפויים להפוך שיגרת חיים פנימית. זה אינטרס מובהק הן של הליכוד ואולי אף יותר של גנץ ואשכנזי. כחול לבן ואנשי ביבי יפעלו לעיתים מזומנות לבדל זה מזה ולשמר יריבות עד לרגע שבו אחד הצדדים יחליט לשבור את הכלים.

 

נתניהו משמר את היריבות ומשמן את גלגליה בשל תאוותו הבלתי נשלטת למוטט את שלטון החוק במטרה לחמוק מהרשעה שתחסל לו את הקריירה. גנץ ואשכנזי יחד עם עמיר פרץ ואורלי לוי, שבחרו בנתיב שונה מהאנטי הסתמי והבלתי קונסטרוקטיבי של לפיד החליטו ללכת עם ביבי למשך זמן מסויים. הם יודעים ששעון החול אוזל לנתניהו והוא לא מתכוון לממש את הרוטציה אבל זורמים איתו. על הדרך, כחול לבן מתבססת, צוברת ניסיון פוליטי ומיניסטריאלי ומקווה לסחוף בבחירות הבאות את כל מצביעי המרכז והימין הרך.

 

הסקרים הסודיים שנעשו השבוע מצביעים על ירידה דרמטית בתחושת הנבגדות והאנטי שליוו חלק עצום ממצביעי כחול לבן בעקבות הסכמת גנץ לאפשר לנתניהו ראשונות ברוטציה.

 

מסתבר שמצביעי כחול לבן מרוצים מאוד מהתנהלות בני גנץ בחודש הראשון לכהונת הממשלה החדשה, בעיקר ממהלכים קטנים כמו הגינוי להסתה נגד בית המשפט, הביקורת הנוקבת על קריאת נתניהו לזרוק את רביב דרוקר לכלא והתמיכה הגלויה של גנץ וניסנקורן במערכת המשפט ובחופש העיתונות.

 

״עניין מרכזי״ חושף כי בסקרי עומק אחרון בהזמנת שתי מפלגות, אחוז המתלבטים מקרב מצביעי כחול לבן הצטמק ב-59%. רובם אמרו כי אילו הבחירות היו מצקיימות היום היו חוזרים ומצביעים כחול לבן, הפעם בלי יאיר לפיד. לכן, כדאי לנתן אשל להרגיע כי הציוצים שלו נגד כחול לבן אמנם גורמים שביעות רצון בקרב הגרעין הקשה בליכוד אבל מעצימים באופן חסר תקדים את התמיכה בכחול לבן.

 

עד כדי כך המצב טוב שבסקר עומק שנערך עבור מפלגת ימין מסויימת, כחול לבן מזנקת ל-28 מנדטים פוטנציאליים. לפיד מדשדש במספר חד ספרתי די נמוך. הבעיה של לפיד היא בעיקר עופר שלח. האיש מעניק ליש עתיד ניחוח סמולני מיושן ומופרך.

 

גנץ מסתמן כסתגלן הצובר ניסיון מנהיגותי בציון גבוה. הוא אינו צעקן, תגובותיו מדודות אך הוא עומד על שלו ומוכיח יכולות פוטנציאליות משמעותיות.

 

ההשמצות של נתן אשל נועדו לשמר טינה לכל מי שלא ליכודניק שרוף. 

 

 

בדרך הטבע מי שהצביע עבור גנץ מחפש הצדקות למעשיו כדי לכפר על הדיסוננס הקוגניטיבי שצרב את תודעתו לאחר הבחירות. גנץ מספק על בסיס מושכל טיפטוף נבון של חידוש הקשר עם ממביעיו וכן צובר פוטנציאל לתמיכה מוגברת בעתיד.

 

היום דווח במקורות זרים כי גנץ הצטרף לנתניהו בהסכמה להעביר לחמאס 50 מיליון דולר. הכסף מגיע מקטאר והוא כולל בנוסף למשכורות גם תמיכה בפרוייקטים אזרחיים שיבצרו של שלטון החמאס מול גורמים פרו איראניים הפועלים כל העת להתססת השטח.

 

לזכות נתניהו ייאמר כי המליח לייצר בתבונה גדולה סוג של ברית אינטרסים חסויה ומתמשכת עם החמאס. גנץ ואשכנזי אימצו גישה זו המבטיחה שקט יחסי בעוטף עזה.

 

בימים האחרונים החלו גורמים עזתיים לחדש את הפרחת בלוני התבערה. העברת הכסף הקטארי אמורה להרגיע חרף הצהרות עזתיות על כל שאין קשר בין הכסף לבלונים.

 

אשר לחלוקת המנדטים בסקרי העומק, אלה יפורסמו, כאן ב״עניין מרכזי״ בהקדם.

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן