סכנת הידבקות ברורה ומיידית מרחפת על תל אביב

תל אביב מזנקת השבוע לצמרת המקומות המסוכנים המועדים להידבקות. מוקד הבעיה הוא השכונות של דרום תל אביב, בעיקר אלה הנחשבות נחשלות.

.

בכנסת אמרה היום ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי,כי " קיימת הקבלה ברורה בין פתיחת המשק לעלייה בתחלואה, צר לי לבשר שהמחלה חוזרת".

.

לדבריה, "אנחנו נמצאים בעלייה משמעותית בכמות המקרים שנמצאת בכל הארץ, ובדגש על ילדים", הוסיפה. "יש עלייה ב-57 יישובים וזה לא נתון שאפשר להתעלם ממנו".

.

המצב מעורר דאגה עד כדי כך שראש העיר חולדאי הקים מטה קורונה מיוחד בשיתוף משרד הבריאות ופיקוד העורף. המוקד הוא בשכונת התקוה, באזור התחנה המרכזית החדשה והישנה, אזור שוק לוינסקי והסביבה ולא פחות מכך ביפו. אתרים אלה זרועים מהגרי עבודה אפריקניים המתגוררים בצפיפות.

 

ואם לא די בכך, דחיסות אנושית בשווקים בשכונת התקוה בלוינסקי כמו גם בשוק הכרמל מעוררת אף היא דאגה חמורה וקושי גדול בהתמודדות עם המצב. לכל ברור שאסור לסמוך על המזל ההולך ואוזל לכרך הגדול.

 

הממשלה שוקלת את האופציות ואחת מהן היא הטלת הגבלות תנועה על השכונות הדרומיות במתכונת הסגר שהוטל על בני ברק ואזורים נוספים. המטרה: למנוע התפשטות הקורונה לאזורים אחרים בעיר מה שעלול להוסיל להתפרצות בלתי נשלטת בארץ כולה.  יש לזכור שמדי יום מגיעים מאות אלפים לתל אביב כדי לעבוד ולבלות. החלו באים במגע עם עובדים זרים ישירות או בעקיפין וזה מסוכן ביותר.

 

גורמים אינטרסנטיים מהססים אם לנקוט את הצעד המתבקש אבל בעירייה, בפיקוד העורף ובמשטרה כבר מכינים אופציונאלית לבידוד שכונות דרומיות וכן את אזור יפו.

 

בכל מקרה, המצב מדאיג ומומלץ לכל אחד לשקול היטב בטרם נסיעה לשווקים הללו, ליפו ואפילו לנווה ברבור. השאלה המרכזית היא איך ניתן לכפות על מסעדות בעיר כולה למנוע העסקת עובדים אפריקנים המתגוררים במוקד ההתפרצות. לכן, מומלץ לא לאכול בחוץ. פשוט להעדיף ככל האפשר הסעדה מבוקרת.

 

בכלל, בימים אלה, מוטב לא להפר את כללי הבידוד וההגיינה האישית ובעיקר: לא לאכול ולשתות החוץ מכלים שאינם חד פעמיים. ממשיכים לעקוב ולדווח.

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםארגון העיתונאים נגד הורדת תוכנית אקטואליה משעממת בערוץ 11
המאמר הבאהופצצה דיונה של החמאס בעקבות ירי רקטה מעזה
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.