מבזקים

המודיעין הצבאי מזהיר: נכנסנו לסיחרור הידבקות מסוכן

5713CAA8-258C-46B0-B2FB-15D03C91AD93

גל האזהרות החד משמעיות נופל על אוזניים ערלות. הישראלים לא שמים על המנהיגות ופשוט מתעלמים מההנחיות. כתוצאה מכך, נרשמו כבר יותר מ-300 נדבקים ביממה והמגמה צפויה רק להתעצם.

 

המצב עד כדי כך חמור שאגף המודיעין בצה״ל לא היסס לפרסם בעיצומה של השבת דוח חמור הקובע כי ישראל נכנסה לגל שני של תחלואה העלול להגיע במהירות להידבקות של כאלף איש ביום ולהכפיל פי כמה וכמה את מספר המתים מקורונה.

 

האזהרות של משרד הבריאות ואגף המודיעין הצבאי נתקלות באטימות ציבורית מוחלטת. בכל מקום ניתן להיתקל בהתקהלויות, באי קיום הוראות ריחוק ובאי עטיית מסכות. צה״ל מזהיר כי ההתנהגות הזו תאלץ את הממשלה להטיל גזרות קשות אך בינתיים, נתניהו מסרב בכל תוקף להפעיל צעדים מן הסוג שהטיל לפני הרכבת הקואליציה.

 

הדוח החמור קובע:

“ישראל נכנסת בימים אלו לגל שני של תחלואת קורונה השונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו”.

 

אם לא ינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית הרי שבקרוב מספר הנדבקים החדשים היומי יעבור 1,000 ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות. ״זה עלול להוביל להחלטות משקיות קשות מאוד, עד כדי בחינת חידוש סגר כולל”.

 

ההמלצות לנתניהו הן חד משמעיות:

 

1. לשקול מחדש את ההקלות עליהן הוחלט בימים האחרונים, הן מבחינת השלכותיהן על התחלואה והן מבחינת המסר שהן משדרות לציבור.

2. להרחיב משמעותית את ההסברה ברמה הלאומית והמקומית, שכן עולה החשש שחומרת המצב אינה ברורה דיה לציבור –  לרבות מיקוד מאמצי הסברה ייעודיים למגזרים השונים. מחברי הדו”ח מציינים כי “בראייתנו, דוגמא אישית בקרב מנהיגים

ובכירים במשק ובכלל המערכת הציבורית תהווה גורם משמעותי בתמיכה במאמצי ההסברה”.

 

3. להרחיב את האכיפה, ואת סמכויות האכיפה של הרשויות המקומיות במרחב הציבורי.

 

4. לגבש מנגנון יעיל לאכיפת הבידוד, “לאור פער מסתמן בהיבט זה”.

 

5. לממש באופן מואץ את מנגנוני קטיעת שרשראות ההדבקה שהוקמו לאחרונה, ולהרחיב במהירות את כוח האדם המוקצה לחקירות האפידמיולוגיות, כך שיוכל לעמוד בקצבי התחלואה הגדלים במהירות.

6. לממש מנגנון יעיל לפינוי מבודדים וחולים למלוניות.

אמ״ן ומומחי משרד הבריאות מזהירים כי “ללא ביצוע מהיר והחלטי של צעדים אלה, אשר עלותם המשקית מצומצמות באופן יחסי, מדינת ישראל עלולה בעוד כחודש להידרש להחלטות כלכליות וחברתיות כואבות בהרבה.

תמונה כללית

עוד נחשף כי בשבועות האחרונים ירד חלקם של המבוגרים בני 65 ומעלה בקרב הנדבקים באופן דרמטי והוא עומד עתה על -8.7%. כלומר, הקורונה בישראל איננה עתה נחלת המבוגרים הואיל והם נזהרים ומקיימים הוראות ריחוק והגיינה אלא בעיקר של הציבור כללי המזלזל בהנחיות. בגל התחלואה החדש ההידבקות היא בתוך הקהילה ומכאן הקושי הגדול למתן אותו בדרכי תעמולה בלבד.

תמונה כללית

 

תמונה כללית

למול העלייה המדאיגה בתחלואה – ההתנהגות הציבורית (אי-עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי) וההקלות המתבצעות, צפויים להמשיך ולהאיץ את העלייה במספר הנדבקים. ההקלות ההולכות ומתרחבות, עלולות לא רק להוביל להמשך העלייה אלא אף להאצתה, הזהירו מחברי הדו”ח.

ארגון הבריאות העולמי הזהיר אמש כי מגפת הקורונה ממשיכה לתפוס תאוצה, והודיע כי שלשום אובחנו 150 אלף חולים חדשים – המספר הגבוה ביותר שנמדד ביום אחד. לפי הארגון, כמעט חצי מהנדבקים החדשים הם מצפון ומדרום אמריקה.

“נכנסנו לשלב חדש ומסוכן”, אמר מזכ”ל הארגון טדרוס אדהנום בתדרוך שערך במטה הארגון בז’נבה שבשוויץ. “הנגיף מתפשט במהירות, הוא עדיין קטלני, ומרבית האנשים עדיין חשופים להדבקה”.

לפי המניין העולמי המצטבר מספר הנדבקים עומד על יותר מ-8.53 מיליון בני אדם ומספר המתים קרוב לחצי מיליון בני אדם. בסוף השבוע נרשם שיא חדש ובארצות הברית לבדה אותרו 25,000 חולים חדשים. הנשיא טראמפ מעודד זלזול מוחלט בכללי הזהירות ומקיים בעצמו עצרת בחירות בהשתתפות אלפים ללא שום אמצעי ריחוק והגנה.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן