מבזקים

הבנקים יחוייבו להודיע ללקוח לפני החזרת צ׳ק

A3135630-A2C6-4786-A613-58A6675514F9

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום פה אחד הצעת חוק לחייב את הבנקים לעדכן את הלקוח מראש לפני סירוב שיק בחשבון, כלומר לפני החזרת הצ׳ק.

 

.

בדברי נכתב: כיום, הבנקים בישראל אינם מחויבים לעדכן בעל חשבון על המחאה שנידונה לחזור טרם סירובה. בשל כך כשהמחאה שנמסרת על ידי בעל החשבון היא ללא כיסוי, הוא יידע על כך רק בדיעבד, כשההמחאה מסורבת על ידי הבנק, על ידי בדיקה עצמאית של חשבונו. סירוב ההמחאה נרשם לחובתו של בעל חשבון ועלול להקשות עליו להמשיך ולנהל את חשבונו.

.

מוצע כי הבנק יודיע ללקוח כי השיק שמסר נידון לסירוב, ותינתן בידו שהות של יום עסקים אחד על מנת שיוכל להפקיד כסף בחשבונו לשם פירעון השיק. אופן ומועד ההתראה ייקבעו על ידי השר, וייעשו בצורה שתבטיח קבלת התראות בדרך המהירה והנגישה ביותר לבעל חשבון הבנק.

.
באמצעות החלת חובות אלו ניתן יהיה למזער את נזקיהם של בעלי חשבונות בנק פרטיים ועסקיים מההשלכות של המחאות החוזרות ללא הודעה מוקדמת, ובכך לחזק את יכולת הציבור לנהל את חשבונותיו בצורה ראויה.

.

יו”ר וועדת חוקה ח”כ יעקב אשר מסר בתגובה: “הצעת החוק החברתית הזו מתבקשת מאליה, הצדק החברתי מחייב אותנו לתת צ’אנס לכל אדם ולעדכן אותו לפני שמחזירים לו שיק בחשבון, כד שיוכל למנוע הכתמת שמו הכלכלי, ונזק לנותן ומקבל השיק, מי שייהנה מהתיקון לחוק הם כלל האזרחים הישרים במדינה”.

*

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן