מבזקים

מחמאות לשר אלקין שהודיע: ראשי האוניברסיטאות שיתעלמו מהצו צפויים לתביעות אישיות

8F4065BE-F827-46EC-9404-055F62C4AC56

תגידו מה שתגידו על גודלה של הממשלה, אבל אלמלא היה לנו למשל את זאב אלקין כשר הממונה על ההשכלה הגבוהה היו ראשי האוניברסיטאות ממשיכים להתעלל ברבבות הסטודנטים כאילו כלום ואף לסכן את חייהם ממש לאחר המראתו המדאיגה של הגל השני.

 

השר אלקין הזהיר היום את ראשי האוניברסיטאות כי מי שיתעקש ויאלץ סטודנטים להתייצב לבחינות פרונטאליות בכיתות חרף החלטת הקבינט והצו שהוציא בנושא שר הבריאות, יהיה חשוף לתביעות אישיות מצד סטודנטים אם חלילה יידבקו בנגיף או שייאלצו להיכנס לבידוד.

 

השר ביקר בחריפות את ראשי האוניברסיטאות האינטרסנטים המתעללים בסטודנטים ומותירים אותם באי ודאות. בעיקר יש לציין את האוניברסיטה הפתוחה ואת החוג לפסיכולוגיה, שם ההתנהלות היא לא פחות משערורייתית. לומדי פסיכולוגיה חברתית למשל אמורים היו להיבחן ביום שני ו יום רביעי. מראש נקבע כי סטודנטים השוהים בארץ יחוייבו להגיע לכיתות בעוד שהלומדים בחו״ל, תלמידי אותה כיתה ייבחנו באופן מקוון.

 

סטודנטים השוהים בארץ החוששים להידבק ומי שמשתייכים לקבוצות סיכון ביקשו להיבחן אף הם באופן מקוון. הם נענו בשלילה באופן מעורר קבס.

 

בשל כך הודיעו מהאוניברסיטה הפתוחה לסטודנטים על ביטול הבחינות הפרונטליות וגם המקוונות כאחד. זו לא פחות מהתעללות בסטודנטים ישראלים, רבים מהם המועסקים בכוחות הביטחון ובארגונים ישראליים אחרים.

 

סטודנטים רבים, בהם כותב כתבה זו, חשים לאורך הסימסטר הזה וכן בקודמיו את נחת זרועם של ראשי החוג בהחלטות מעוררות מחלוקת וביחס הכללי לסטודנטים במהלך הלימוד בכיתות הזום.

 

בקבוצות דיון פנימיות הופיעו התבטאויות של אכזבה ותחושות אישיות קשות בעיקר כלפי מרצה ספציפית הממלאת גם תפקיד מינהלתי. תלונה אישית נגדה תוגש בקרוב.

 

השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין הזהיר: “ראשי המוסדות להשכלה גבוהה שלא יקיימו את הצו האוסר לקיים בחינות פרונטליות מסתכנים בקנסות אישיים ובתביעות נזיקין מסטודנטים שידבקו בקורונה. זוהי עבירה על החוק ומשרד הבריאות יצטרך לאכוף את הצו”.

.

ביום ראשון ייכנס לתוקף הצו האוסר על מבחנים פרונטליים. חלק מהאוניברסיטאות מתעלמות מהצו מה שיוצר כאוס ותחושות קשות בקרב רבבות סטודנטים. יו”ר ההתאחדות הארצית של הסטודנטים שלומי יחיאב אמר שהסטודנטים מבולבלים ואינם מקבלים תשובות ברורות.

.

השר אלקין מבהיר ומדגיש כי החל מיום ראשון לא יתקיימו בחינות פרונטליות. הוא הדגיש כי “ראשי האוניברסיטאות מייצרים אנדרלמוסיה באופן מכוון כדי שנסכים להצעות שלהם לאפשר את המשך המצב הקיים של בחינות פרונטליות בהיקפים של שלושים עד חמישים אחוזים. הם יודעים שמשרד הבריאות אינו מאשר זאת והם מחזיקים את הסטודנטים כבני ערובה ומייצרים חוסר ודאות”.

השר הדגיש עם זאת ש״ראשי האוניברסיטאות יכולים להגיש הצעות שמתחשבות בעקרונות משרד הבריאות, לפיהם שיעור הנבחנים לא יעלה על עשרה אחוזים מהסטודנטים בכל המוסדות בארץ, וההחרגה תינתן במקרים שבהם יוכח שאין שום אפשרות לקיים את הבחינות בדרך שאינה פרונטלית”.

.

“ההתעקשות של ראשי המוסדות, היא חוסר הבנה של המצב”, טען השר. “ישנם מקומות כמו באשדוד ובלוד שנכנסים לסגר וגם שם מתגוררים סטודנטים. במקום להתכנס לעקרונות הם מייצרים חוסר ודאות בקרב הסטודנטים ומשאירים אותם באוויר״.

.

 

אנחנו ב״עניין מרכזי״ בעלי עניין בנושא ואנו תומכים בשר בכל לב.  טענת ראשי האוניברסיטאות כי ההחלטה הנוגעת לאי קיום בחינות פרונטליות נגועה בפוליטיזציה. זו טענה אבסורדית ומופרכת המגבירה את האהדה לשר זאב אלקין.

.

הסטודנטים בפסיכולוגיה חברתית ורבים אחרים עומדים על כך שאין שום סיבה לסכן חיים בבחינה ממושכת בכיתה במקצועות לא ריאליים, מה גם שבעבר נערכו בחינות הסימסטר באופן מקוון. יש גם אפשרות לבחינה בעל פה או בכתיבת עבודה והערכה אישית. כל מי שטוען אחרת באוניברסיטה הפתוחה מחשיד עצמו באינטרסנטיות בלתי רלבנטית ובפגיעה חמורה בסטודנטים באוניברסיטה הגדולה בישראל.

 

ההתנהלות הזו, אם לא תשתנה, תגרום למי שמבקשים להמשיך ללמוד או לשוקלים להתחיל בלימודים באו״פ להסס ובצדק.

.

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עורך עניין מרכזי

וחבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל.

כאמור, הכותב הוא בעל תואר שני וגם סטודנט לפסיכולוגיה באו״פ.

 

 

השר אלקין:

״אני מקבל המון פניות מסטודנטים שמתלוננים על כך שחלק מהמוסדות עדיין לא הודיעו על ביטול המבחנים הפרונטליים שאמורים להתקיים בשבוע הבא.

חשוב מאוד להבהיר: הצו של משרד הבריאות נכנס לתוקף מיום ראשון הקרוב, ולא יהיה ניתן לקיים בחינות פרונטליות ללא אישור חריג של המל״ג ומשרד הבריאות, זה בניגוד לחוק.

אני לא מעלה על הדעת שמישהו מראשי המוסדות יקח על עצמו את האחריות לפעול בניגוד לחוק וייקח אחריות על כך שכתוצאה מפעילות בלתי חוקית זאת, חס וחלילה יידבקו סטודנטים.

נכון לעכשיו לא אושרה החרגה לאף מבחן, ראשי האוניברסיטאות טרם הציגו בפני המל״ג מתווה הגיוני שעומד בדרישות של משרד הבריאות, וחבל שהם מושכים זמן ומייצרים חוסר ודאות אצל הסטודנטים.

ראשי האוניברסיטאות מחזיקים את הסטודנטים כבני ערובה. הם מנסים למשוך זמן מתוך תקווה לייצר לחץ על שר הבריאות ועלי ולגרום לנו לבטל את הצו שאוסר על קיום מבחנים פרונטליים. זה לא יקרה, אנחנו לא ניכנע ללחץ ולא נתפשר על חשבון הבריאות של הסטודנטים ובני משפחותיהם!

אני מצפה מראשי המוסדות למצוא פתרונות לקיום המבחנים ללא נוכחות בקמפוס בהתאם לחוק וללא פגיעה בסטודנטים, כפי שהתחייבו למדינה כשביקשו לאשר הסכם מיוחד להוראה מקוונת בתקופת הקורונה.

שבת שלום, בהצלחה בבחינות ורק בריאות!

.

עניין מרכזי

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן