מבזקים

מיקי חיימוביץ׳ בכלא מגידו

F52F9F05-F9B6-48CB-ACC2-B634F5BD8489

לזכותה של מיקי חיימוביץ׳ ייאמר שהיא נכנסה ברגל ימין לפוליטיקה. היא חרוצה, דעתנית ועושה מאמץ לא קטן להשתלב במהירות בתפקידה הלא פשוט כיו״ר ועדת הפנים של הכנסת.

 

היום ביקרה הוועדה בכלא מגידו במטרה לבחון מקרוב את תנאי ביקורי משפחות ועורכי דין בתקופת הקורונה.

 

 

יו”ר הוועדה, מיקי חיימוביץ אמרה כי ״טרם תחליט הוועדה על הצעת חוק של המשרד לביטחון פנים, חובה עלינו לבחון מקרוב את האפשרות לשמור על בריאות האסירים תוך פגיעה מזערית בזכויותיהם.

.

ח”כ חיימוביץ’ ביקשה לראות את החדרים בהם מתאפשרים ביקורי משפחות בזמן הקורונה, וכן את המקום בו יכולים אסירים לפגוש את עורכי דינם. “הוועדה מתבקשת לדון בימים אלה בהצעת חוק ממשלתית, שתאפשר, לאחר הכרזה של השר לביטחון פנים, לצמצם מאד ביקורי משפחות ועורכי דין, במקרה ומגיפת הקורונה תחמיר, ותסכן את השוהים בבתי הכלא.

.

לשם כך חשוב לנו לראות איך נראים חדרים אלה, על מנת להבין מה אפשר לעשות על מנת להבטיח, מצד אחד את שלום האסירים והסוהרים, ומצד שני לפגוע בזכויות הבסיס שלהם בצורה מזערית. כן דרשה יו”ר הוועדה ח”כ חיימוביץ’ לראות תא מגורים, והזדעזעה מהחום השורר שם, באין מזגנים בכל אגף המגורים.

.
הוועדה קיבלה סקירה מפי גונדר שרון שואן, מפקד מחוז צפון בשב”ס, שדיווח לוועדה: ב-4 השנים האחרונות התאבדו בין כתלי בתי הסוהר 3 אסירים זו ירידה גדולה לעומת השנים שלפני כן. בעבר הייתה שנה אחת בה התאבדו 12 אסירים. לדברי שואן השינוי נזקף לזכות המאמץ שנעשה לזהות מצוקות ונטיות אובדניות מרגע שהאסיר נקלט, בעזרת עובדים סוציאליים, וכן באמצעות פיתוח קשרי קהילה.
מפקד המחוז דיווח לוועדה גם על הפעילות מול מעסיקים, שמראיינים את האסירים לפני שחרורם, על מנת שייווצר רצף בין הכליאה לתעסוקה.
.

בסיור השתתפו גם הח”כים אוסמה סעדי, רם בן ברק, היבא יזבק, סעיד אלחרומי וסונדוס סאלח. ח”כ אוסמה סעדי: “יש רצידיביזם באחוז גבוה. זה אומר שיש בעיה. חלק מהעניין הוא של אסירים ביטחוניים. עד היום אין תקנות שיאפשרו שיקום לאסירים ביטחוניים. זה חשוב בעיקר לקטינים, שחייבים לקבל שירותי חינוך”.

.
גונדר אשר וקנין, מ”מ נציב בתי הסוהר: “הקטינים למדו גם במהלך חלק מההקורונה בקפסולות. הביטחוניים למדו בדיוק כמו הפליליים. עכשיו חופש לכל התלמידים. שיעור הרצידיביזם עומד על 38%. ביחס למדינות הoecd אנו בממוצע. שיעור הרציבידיזם אינו אומר שהשיקום אינו טוב, כי יש שיקום בבית הסוהר ויש לאחר מכן שיקום בקהילה. 90% מסך האסירים הפליליים זוכים לקבל בכלא חינוך, טיפול והכשרה מקצועית”.
.

עוד דיווח מפקד מחוז צפון לוועדה כי רוב השפוטים נשפטים לתקופה קצרה יחסית, של שנה עד שלוש שנים. במחוז צפון יש היום 700 פליליים ו-176 ביטחוניים שנשפטו לתקופה כזו, מה שמאתגר את המערכת, כי התקופה בה אפשר להעניק לאסיר חינוך, טיפול ושיקום קצרה.

.

במחוז צפון כלואים 400 פליליים ו-100 ביטחוניים לתקופות של 3-7 שנים, לתקופה של פחות משנה 278 פליליים ו-58 ביטחוניים, ולמאסר עולם 116 פליליים ו-62 ביטחוניים.

.
1185 מיטות הוסרו מחדרי הכליאה על מנת לרווח את האסירים, במטרה לנהוג על פי בג”ץ הצפיפות.
כל 3 ימים מותקף או מאוים סוהר. כל 24 שעות פורצת קטטה בין אסירים. כל 8 שעות נתפס דוקרן. פעמיים בשבוע נתפס טלפון סלולרי.

.

צילום: שב״ס.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן