מבזקים

כאוס, בלגן, הפקרות ומוות: כל מחדלי נתניהו בגל השני

96E7BED3-1787-4821-9122-1723B1B14316

שיא מפחיד של הידבקות ביממה האחרונה: כמעט 1,700 (!) חולים מוכחים. זה קורה דווקא כשמצמצמים בדיקות במטרה לטשטש את המציאות. גורמי רפואה מעריכים שבשל כמות הבדיקות הקטנה וההימנעות מדיווח מצד גורמים חרדיים, מסתתרים עוד רבבות ישראלים שנדבקו ומעגל המוות רק מתרחב. ואלה נתוני היום:

 

1668 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה. 179 חולים מאושפזים במצב קשה, 21,118 חולי קורונה פעילים. עד כה מתו 364 חולים. הגל השני רק בראשיתו וזה עוד לפני הגל השלישי השוצף הצפוי לקראת הסתיו.

.

ההתרחשויות בשבועיים שלושה האחרונים חושפים לעין כל: נתניהו הוא פוליטיקאי מצויין, אסטרטג גלובלי משובח אבל איש כושל לגמרי בניהול מיקרו. עקרונית, אם צריך לבחור בין השניים, עדיף שראש מדינה יהיה אחד כמו ביבי ולא טכנוקרט ושקוע כל ימיו בפרטים הקטנים.

 

נתניהו מודע לחולשותיו ולכן באופן מסורתי הוא מוקף בעשרות רבות של אנשי ביצוע. לשכת נתניהו ענקית ללא שום פרופורציה. מי שמלין על הממשלה הענקית צריך לברר קודם את כמות הפקידות האזרחית, הצבאית והמודיעינית שמקיפה את ביבי כדי להבין את הניהול הבלפורי, שניתן לכנותו ״ניהול העכביש״.

 

המשבר הנוכחי תפס את ביבי בזמן מבחינתו אבל במועד אסוני לעם ישראל. כולנו משלמים על זה ביוקר, רבבות בבריאותם ומאות משלמים על כך בחייהם. מצד אחד, זה הנציח את אחיזתו בהגה השלטוני ללא מיצרים אבל מצד שני, עכשיו מתברר לכל עד כמה הוא בעצם פוליטיקאי קטן שהכל אצלו אינטרסים קטנים ובעיקר אישיים. הפעם בגלל הקטנוניות המחדל הוא בלתי נתפס. אנשים מתים בגלל ההתנהלות הכושלת, אי הוודאות ממוססת את הביטחון הבסיסי של מרבית בתי האב בישראל והמצב יוצא משליטה ללא מעצורים.

 

היטיב לדייק את המצב היום חבר הכנסת עפר שלח, שהיה יו״ר ועדת הקורונה בעת ממשלת המעבר ועכשיו נותר לו רק לקונן מן הצד. כך גם נפתלי בנט איש ביצוע מפתיע ביכולותיו שהפחיד את ביבי עד כדי הרחקתו לא רק מתפקידו אלא אפילו מהקואליציה שלו.

 

צאו רגע מעמדתכם הפוליטית ושבו לקרוא ברצינות מה שאומר היום עופר שלח. בכלל, כדאי להקשיב לניתוחיו בכל עניין:

״רוני נומה הבין מהר. מה שהציעו לו לא היה להיות ״רמטכ״ל קורונה״, אלא שעיר לעזאזל. ומי שחושב שנומה או גדי אייזנקוט יושיעו אותנו, לא מבין בכלל מה הבעיה.ְ נתניהו, אגב, מבין – ובדיוק בגלל זה הוא רוצה שעיר לעזאזל.

.

נתניהו באובדן שליטה מוחלט

 

״אנשי צבא לכשעצמם הם לא התשובה, לא בפוליטיקה ולא בקורונה. כשדיברתי מהתחלת המשבר על ״מטכ״ל קורונה״, דיברתי על חדר ניהול שלם, שבו נוכחים כל הגורמים – בריאות, כלכלה, ביטחון, רשויות מקומיות, הסברה, מגזרים מיוחדים – ומקבלים החלטות תוך הפעלת כל המערכות הקיימות, כל אחת על פי יתרונה היחסי.
.

עופר שלח, משלח את חיציו בדייקנות כואבת

 

״בראש החדר הזה יכול לשבת כל אדם שיודע לנהל מערכות, והטובים שבהם באים דווקא מהעולם האזרחי. אבל לא האיש חשוב, המבנה חשוב.

.
״נתניהו לא רצה את המבנה הזה מהתחלה. זה המשך של תהליך ארוך, שבו מנהיג שאיבד קשר עם המציאות ניוון את מערכות קבלת ההחלטות והביצוע בישראל.

.
״הוא רצה לבד. זה קרס עליו ועלינו, ועכשיו הוא רוצה שעיר לעזאזל.

אז מה עושים? כל מה שאמרנו לעשות כבר לפני חודשים.

.
1. מקימים את החדר הזה. הנחתי כבר לפני חודש הצעת חוק שאומרת איך הוא נראה, אבל לא צריך בשביל זה חוק. צריך להחליט.
2. מגבשים ומפעילים מדיניות מבוססת מידע, עם הסברה בהירה שהציבור מאמין בה והחלטות מושכלות
3. מציגים ומיישמים תכנית כלכלית אמיתית. כזו שמתגמלת החזרת אנשים לעבודה במקום ליצור אבטלה בתנאי כמעט רעב, שעושה את הרפורמות שאפשר לעשות דווקא בימים האלה, שמעמידה במרכזה אנשים ולא אינטרסים ופאניקה.
4. מחזירים את אמון הציבור בנבחריו, על ידי דוגמה אישית ואמירת אמת: ממשלה קטנה ויעילה, שעוסקת רק בקורונה ולא בהסחות דעת וטובות הנאה, ומכבדת את הכנסת ואת החוק.
זה מה שעשו המדינות הרבות, שהתמודדו עם הקורונה טוב מישראל.

זה מה שינצח, ולא פטנטים ריקים״.

.

 

עד כאן דברי שלח. הרושם הוא שהציבור מתחיל להבין אט אט מה מתרחש כאן. בסקרים התכווץ נתניהו מ-42 מנדטים אחרי הגל הראשון ל-33 השבוע שזה 3 פחות מכוחו הנוכחי בכנסת. נתניהו מתחיל לאבד עשתונות והמוצא הרגיל שלו בזמנים כאלה הוא ייזום אירועים ביטחוניים מופרכים. השאלה היא האם הצמד גנץ – אשכנזי ישתפו פעולה עם הספינים הקרובים או שיבינו שביבי רק רוצה לדחוק אותם עד דק.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן