מבזקים

רז קינסטליך נגד שוד תעריפי המים בימי הקורונה

D50D08B8-E82B-4C1F-83DA-CAE0AEE7E8A3

ראש עיריית ראשל”צ רז קינסטליך קורא לממשלה לפעול מיידית להעלאת מכסות המים לשימוש בייתי בתעריף בסיסי וללא הקנס השערורייתי של כ-400 אחוזים לחורגים מן המכסה.

 

.

ראש העירייה של העיר הרביעית בגודלה בארץ פנה במכתב לשר האוצר ולשר המים (יש דבר כזה בממשלה המנופחת עד זוועה) וקרא לשניים להגדיל לאלתר הקצאת כמות המים בתעריף נמוך למשקי הבית בעת משבר הקורונה.

קינסטליך העלה נימוקים משכנעים ביותר וחבל שכץ ואלקין לא חשבו על כך מיוזמתם: ״הסגר בחודשים האחרונים הגדיל משמעותית את צריכת המים הביתית והבעיה היא שחריגה מההקצאה המוזלת לנפש, מכפילה ויותר את התעריף לכל תושב.

 

רז קינסטליך, כתב לשרים: “במצב בו צריכת המים הולכת וגדלה, ואילו מצבם הכלכלי של רבים מורע, חובה על רשויות המדינה לסייע, פונה אליך בבקשה לבצע שינוי במסגרת הכמות המוכרת”.

.

כל תושב במדינת ישראל משלם על צריכה של 3.5 קוב מים בחודש תעריף של 7.385 ₪ לקוב ועל כל צריכה מעבר לזה תעריף של 13.461 ₪ לקוב. הכמות המוכרת לתעריף נמוך אמורה להספיק לכל בית אב בישראל, אולם משבר הקורונה הכניס את תושבי ישראל לסגר שהוביל שימוש מוגבר במים לשתייה, לשירותים, לשטיפת ידיים וכלים ועוד.

.

המשמעות היא שתושבים רבים קיבלו חשבונות מים מנופחים שעיקרם תשלום כמעט כפול על הכמות החורגת. ראש העירייה, רז קינסטליך, פנה לשר האוצר- ישראל כץ והשר למשאבי מים והשכלה גבוהה, זאב אלקין, בבקשה להגדיל רטרואקטיבית את הקצאת כמות המים בתעריף נמוך למשקי הבית. “תאגידי המים והביוב נאלצים לגבות תשלום בהתאם לתעריפים המוכתבים על ידי רשות המים” כתב קינסטליך.

.

ראש העירייה הוסיף: “בתקופה קשה זו צריכת המים הביתית הולכת וגדלה, ואילו מצבם הכלכלי של רבים מורע, חובה על רשויות המדינה לסייע לאזרחיה. לפיכך, אני פונה אליך בבקשה דחופה לבצע שינוי מידי בזכאות של כל צרכן במסגרת הכמות המוכרת, כך שהכמות המוכרת לנפש לחודש תוגדל רטרואקטיבית מחודש מרץ 2020. מים הינם המוצר הבסיסי החיוני ביותר לאדם, חובה עלינו בעת משבר לסייע ולהקל ככל שניתן על התושבים ולאפשר להם להתקיים בכבוד”.

.

אגב, מה שקינסטליך לא ציין הוא שכיום, בניגוד לעבר, ישראל אינה סובלת עוד ממחסור במים תודות למפעל ההתפלה המצויין שלה. לכן, ספק רב אם עדיין יש מקום לקנס כה עצום למי שחורג מן הכמות הבסיסית המותרת לצריכה מבלי שתווסף לתשלום צריחה בנוסח ״גוועלד״!

.

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן