מבזקים

בחריין היא הבאה בתור אחרי ההסכם עם האמירויות

0277A775-E0FD-44A1-A62B-2BDA06172BB4

הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות יתקיים על מדשאות הבית הלבן עוד לפני הבחירות לנשיאות. בישראל ממשיכים לנסות ולהוסיף להסכם את בחריין ואולי גם את סעודיה.  לדברי ג׳רלד קושנר, שליחו של טראמפ שתפר את ההסכם עם איחוד האמירויות אפשר שבחריין תצטרף להסכם כבר בימים הקרובים.

.

תגובות קשות נגד המהלך  נשמעו מהחמאס מאיראן ומטורקיה וגם מהרשות הפלסטינית. ומהימין הקיצוני בהתנחלויות בשטחים.

 

.

ואצלנו, הימין בהתנחלויות לא אוהב את הסכם נירמול היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות שעליו הכריז היום הנשיא האמריקני טראמפ. היום קיים נתניהו שיחת טלפון משותפת עם הנשיא טראמפ ועם יורש העצר השולט באיחוד האמירויות בן זייד.

.

ישראל מקיימת כבר שנים רבות מערכת יחסים עניפה, חלקה גלויה, עם מדינות המיפרץ. האינטרס של הנסיכויות הוא מטריה ביטחונית ישראלית נגד איראן בעוד שישראל מרחיבה את אחיזתה ויחסיה הגלויים על מדינות ערביות סוניות במעגל השני מעבר למצרים ולירדן עימה יש לנו הסכמי שלום.

 

השאר  ישראל כץ:

שר האוצר ישראל כ״ץ בירך על ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות וסיפר על מעורבותו מאחורי הקלעים.

”אני את מברך רה״מ בנימין נתניהו ואת מדינת ישראל על חתימת ההסכם ההיסטורי עם מדינות המפרץ ומודה לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ על תרומתה החשובה של ארהב לקידום המהלך ההיסטורי. כשר החוץ, הצבתי את היעד של שלום ונורמליזציה מתוך עוצמה עם מדינות המפרץ, בראש סדר העדיפויות של פעילותי וקבלתי את ברכת הדרך מרה״מ לקידום הנושא”, אמר כץ.

”ביקרתי באבן דאבי ופגשתי את שר החוץ של האמירויות ובהמשך, במהלך שהותי בעצרת האו״ם בניו יורק, קיימתי פגישות נוספות איתו ועם שרי חוץ ערבים נוספים לשם קידום היוזמה. אני שמח ונרגש מהבשלת היוזמה לכדי הסכם וחש שתרמתי תרומה היסטורית וחשובה לביטחון ישראל וחיזוק מעמדה באיזור”, הוסיף.

.

נתניהו נושא דברים לאחר שהנשיא טראמפ הציג את עיקרי ההסכם מן הבית הלבן.

 

שר הביטחון גנץ פרסם הודעה ובה נאמר: ״אני מברך על ההסכם החשוב והמשמעותי ומודה בראש ובראשונה, לנשיא ארה”ב דונאלד טראמפ, ידיד אמת של ישראל יחד עם ראש הממשלה נתניהו ושייח’ מוחמד בן זייד.

*

״ההסכם מבטא את הברית בין מדינות האזור המעוניינות בשגשוג ויציבות האזורית, ומדגיש את שאיפתה הנצחית של ישראל לשלום עם שכנותיה.
.
״אני בטוח שלהסכם יהיו השלכות חיוביות רבות על עתיד המזרח התיכון כולו ועל מעמדה של ישראל בעולם ובאזור.

אני קורא למדינות ערביות נוספות לקדם את היחסים עםישראל בהסכמי שלום נוספים״, דברי ראש הממשלה הרזרבי.

.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד: ״מברך את מדינת ישראל ואת ראש הממשלה נתניהו על צעד חשוב בדרך לנרמול היחסים עם איחוד האמירויות. זאת ההוכחה הטובה ביותר שהדרך המדינית הנכונה היא להגיע להסכמים במשא ומתן מדיני, ולא על ידי נקיטת צעדי סיפוח חד צדדיים שהיו פוגעים בבטחונה של ישראל.

.

״מודה גם לנשיא טראמפ על ההתגייסות למהלך״.

.

 

ולעומת זאת, סמוטריץ׳ מבקר את המהלך:

 

יו”ר האיחוד הלאומי ח”כ בצלאל סמוטריץ’:‏”הישג אדיר”:

* וויתור על הזדמנות היסטורית להחלת הריבונות.
* החייאה מחדש של שיח שתי המדינות של השמאל אחרי שנים שהימין הוריד אותו מהפרק (תקשיבו לטרמאפ ולאמירויות).
* והכל בשביל לחתום על “הסכם שלום” עם מדינה שמעולם לא היתה איתנו במלחמה…

ביבי קלאסי. לא ימין ולא אמין״.

.

 

שר החוץ גבי אשכנזי: היציבות במזרח התיכון, הרחקת איומים בטחוניים וקרוב הסכמים עם עמי האזור- אלו הם היעדים שלי ושל ״כחול לבן״.
הבשורה על נרמול היחסים עם איחוד האמירויות היא חשובה ומהווה פתח להסכמים נוספים.
אני מברך את ראש הממשלה נתניהו על ההסכם.‏
אני מודה לנשיא טראמפ ולעמיתי מזכיר המדינה פומפאו על תרומתם למהלך זה.
אני מברך גם על ההמנעות מתכנית הסיפוח החד צדדית ומתחייב כי תכנית טראמפ המלאה והמאוזנת תידון בהמשך בהרחבה ובהתייעצות עם מדינות האזור.

.

*יו״ר מרצ ח״כ ניצן הורוביץ: ״כעת הוכח שביטול הסיפוח ופתרון שתי המדינות הוא הדרך לנורמליזציה אזורית״*

יו״ר מרצ ח״כ ניצן הורוביץ אמר כי ״הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות בתמורה לביטול כוונות הסיפוח, מוכיח בדיוק נמרץ את מה שמרצ מדגישה: הדרך לנורמליזציה עם העולם הערבי תבוא רק כאשר ייפסקו אשליות הסיפוח המסוכנות של הימין, ונשוב למו״מ מדיני על פתרון שתי המדינות״.

 

.

‏*שגריר ישראל באו״ם היוצא דני דנון:*
אני מברך על ההסכם החשוב שמוביל ראש הממשלה.
‏כשגריר ישראל באו״ם, ביקרתי באיחוד האמירויות ושיתפתי איתם פעולה במסגרת המאבק נגד תכנית הגרעין האיראנית.
‏יחד עם זאת, אסור שההישג המדיני יפגע בהחלת הריבונות – צעד שחייב להתבצע עכשיו ומיד.
.

*שרת התפוצות, ח”כ עומר ינקלביץ’ בפייסבוק:*

לפני כמה חודשים צפיתי בכתבה מרגשת אודות הקהילה היהודית באיחוד האמירויות, על בית הספר היהודי ועל בית הכנסת שנמצא שם בשלבי בנייה, וחשבתי איך ניתן לחבר את ביה”ס ואת הקהילה שם לפעילויות החינוך והזהות היהודית של משרד התפוצות.

לפני כמה חודשים זה היה נראה רחוק. אבל הערב, כבר קיימתי שיחה מרגשת עם מר סולי וולף נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמירויות. ואחרי הברכות והאיחולים, סיכמנו על תחילת שיתוף פעולה מקצועי מול משרד התפוצות.

ההסכם המדיני לא רק משפר את מעמדה של ישראל, אלא גם את מצב הקהילה היהודית שם, ואת היכולת שלנו במשרד התפוצות לשתף אותה במפת הפעילות העולמית שלנו.

מברכת את כל השותפים, הגלויים והסמויים בהשגת ההסכם.
*

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן:

כבר מזמן אמרתי שנושא החלת הריבונות הוא תעלול בחירות בלבד. אני מצפה שאכן נראה תרגום מעשי להסדר השלום עם האימרויות כמו פתיחת שגרירויות בארץ ובאבו דאבי, וקו טיסות ישיר בין המדינות. לטובת אזרחי מדינת ישראל אני מקווה שלא מדובר בעוד תעלול בחירות מבית היוצר של נתניהו ושההתקדמות ביחסים עם איחוד האימרויות היא לא תחליף להעברת תקציב, טיפול בקורונה ובמשבר הכלכלי.

.

עמיר פרץ:

*שר הכלכלה והתעשייה ויו״ר מפלגת העבודה, ח״כ עמיר פרץ:

״אני מברך על הסכם נרמול היחסים המסתמן עם איחוד האמירויות הערביות, שלו משמעויות בטחוניות מדיניות וכלכליות רבות.

ההחלטה לגנוז את הסיפוח שיכול היה להבעיר את האזור ולמנוע כל אפשרות לשלום, בתמורה לנרמול יחסים עם איחוד האמירויות שנותן תקוה לחזרה לתהליך שלום כולל, מעצימה את חשיבות גוש כחול לבן-העבודה בממשלה.

ישראל צריכה לבחור בדרך המו״מ המדיני להסכם שלום כולל שתביא לפריחה כלכלית, מדינית וכמובן, תשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית.״

.

*שר הביטחון לשעבר ויו״ר ימינה נפתלי בנט בטוויטר*: ״אני מברך על ההסכם שיתן חותמת רשמית ליחסים הטובים הקיימים עם איחוד האמירויות, ומודה לנשיא טראמפ על פעולתו העקבית למען מדינת ישראל.

‏אני מברך הערב את השיח׳ מחמד בן זאיד על המנהיגות. לישראל יש הרבה לתרום לאזור וטוב שהיחסים בין המדינות כבר אינם בני ערובה של הסרבנות הפלסטינית.

עם זאת, מצער שנתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן, מעלה אדומים, בית אל ושאר ההתיישבות הישראלית.

‏טרגי שנתניהו לא אחז את הרגע, ולא אזר את האומץ להחיל ריבונות אפילו על סנטימטר של ארץ ישראל, אך הריבונות על שטחי מולדתנו עוד בוא תבוא, ממקום אחר״.

===

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן