מבזקים

הסגר מתחיל בשישי בשעה 14:00

D78F109E-81AB-45C1-B1BD-2C31AEDAE478

בכפוף לאישור הכנסת היום, הסגר המיוחד יחל ביום שישי בשעה שתיים אחר הצהריים ויימשך עד לאחר שמחת תורה. הנזק הכספי עומד על עשרות רבות  של מיליארדי שקלים ולכן התנגד לכך שר האוצר ושרים נוספים.

 

לפנות בוקר אישרה הממשלה על הטלת סגר נרחב, מלא ומשמעותי כולל הגבלת עבודה אלא למי שיקבלו אישור מיוחד של מקום עבודה המוגדר חיוני. ההחלטה התקבלה בהתנגדות שר האוצר כץ והפרוייקטור גמזו. בין ההחלטות שאושרו איסור הפגנות מחוץ לקילומטר מבית המפגין ואפשרות לקנוס מי שיפר זאת.  עם זאת, יתאפשר להפגין  בבלפור. עד 2,000 מפגינים יוכלו להצרכז בקפסולות מדודות.

 

עוד הוחלט כי בתי הכנסת יישארו פתוחים ביום כיפור, ולאחר מכן יותרו תפילות והפגנות בשטח פתוח, בקפסולות ועד ק”מ מהבית. ההחלטה טעונה אישור הכנסת עוד היום כדי להתחיל בסגר ביום שישי.

 

.

קודם דיווחנו בלילה: האנרכיה המוחלטת שהשתלטה כאן על כל חלקה טובה מונעת משילות מנהיגותית וכך מוצאים עצמם נתניהו וגנץ די חסרי אונים ויכולת להעביר את ההחלטות הנחוצות כדי לבלום את גל התחלואה הגואה.

 

בקבינט הקורונה ובממשלה דנו  ממושכות במצב אך לא הושגה בו תמימות דעים. הדיון יימשך היום בממשלה ומה שיוסכם אם יוסכם טעון אישור הכנסת ולכן עוד לא ברור אם הסגר המסתמן ייצא לדרך מחר, יום שישי.

 

נתניהו אמר בממשלה בלילה שבין רביעי לחמישי: “התחלואה בישראל עולה ומספר החולים הקשים והמתים עולה. שמענו מהמומחים שאם לא ננקוט צעדים מיד נגיע אל פי התהום.

.

״נדרש מאתנו עכשיו להטיל סגר מלא למשך שבועיים, אחר כך נמשיך בעוד שבועיים של סגר. אני מקווה עם פחות הגבלות אבל זה תלוי בנתוני התחלואה. ככל שהמצב יאפשר נחזור בהקדם לתוכנית הרמזור ולניהול שגרת קורונה”.

.

לדברי נתניהו ישראל נקלעת למצב הזוי נוכח ההתנגדות להחליט על הצעדים החיוניים הנדרשים, “הדבר הזה נדרש גם לטובת הכלכלה. מי שחושב שאנו יכולים לעבוד עם מגפה מתפרצת, תמותה ותחלואה עולה ושהדבר לא ישפיע על הכלכלה – הוא טועה. ואם צריך לפעול ולעשות צעדים קשים, עדיף לעשות אותם עכשיו בחגים כשהכלכלה בהילוך נמוך יותר”.

.

חשוב לציין שכחול לבן תומכת בצעדים שנתניהו סבור שהם הכרחיים כולל איסור הפגנות וסגירת בתי הכנסת אבל האופוזיציה היא לגמרי פנימית. שר האוצר מצד אחד המתנגד לסגירה או צמצום דרסטי של הפעילות המישקית המגזר הפרטי והשר דרעי המייצג גם את החרדים המתנגדים לסגירת בתי התפילה.

.

ההצעה שהוצגה בישיבת הממשלה כוללת הכרזה על 16 יום של סגר מלא, מיום שישי ועד ל-11 באוקטובר – ולאחר מכן סגר עם הקלות לפי הערכת מצב. לפי ההחלטה, בתי הכנסת ייפתחו ביום כיפור בלבד.

.

אגב פרוייקטור הקורונה מתנגד לסגר מלא וסבור שיש להקטין את הפעילות במגזר הפרטי ל-50 אחוזים. משרד האוצר מזהיר כי הסגר המלא יוביל לנזקים בשיעור שבין 35 ל-50 מיליארד שקלים.

.

וחבר הכנסת נפתלי בנט מזהיר מסגר כולל: ”רק שרים שלא יודעים מה זה מלאי, לקוחות ותחרות עולמית מסוגלים לשתק לחלוטין את התעשייה הישראלית, ולהביא לאובדן נוסף של אלפי מקומות עבודה. וזה בגלל שהליכוד וכחול לבן לא מסוגלים להסכים על הפגנות ותפילות. אין בסגירה זו כמעט תועלת אפידמיולוגית ויש בכך נזק עצום. חידלו”,  דבריבנט

.

 

במהלך היום תתבהר התמונה אך הרושם הכללי הוא שתופעת הלוואי העיקרית של הנגיף היא איבוד שיקול הדעת וההיגיון של חלק ניכר מהציבור.

.

 

 

עניין מרכזי

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן