מבזקים

מתי כדאי לבצע ניכיון שיקים?

תחום המימון והאשראי העסקי השתכלל במידה משמעותית במאה ה-21 ובפרט בשנים האחרונות. ניכיון שיקים הוא אחד מהפתרונות הקיימים כיום לעסקים שזקוקים באופן מידי למזומנים – ולכן כדאי להבין מהי מהות השירות, כיצד הוא מתבצע ובאילו מקרים כדאי לנצל את האופציה הזו.

מהו ניכיון שיקים?

ניכיון שיקים הוא שירות בעל ערך רב לעסקים מכל הסוגים, בסיטואציות שונות. הרעיון שעומד בבסיס שירות הניכיון פשוט: עסק שיש באמתחתו צ’קים דחויים יכול לקבל תמורתם סכום כסף באופן מידי. הגופים שמאפשרים לבצע את הפעולה הזו, כלומר לנכות שיקים דחויים, הם הבנקים המסחריים וחברות מימון חוץ בנקאיות נבחרות.

מהו סכום הכסף שניתן לקבל עבור כל שיק?

הסכום שמקבל בעל עסק תמורת כל שיק דחוי שברשותו הוא הסכום שמופיע על גבי השיק, בניכוי העמלה שגובה הבנק או מבקשת חברת המימון החוץ בנקאי. העמלה נקבעת בהתאם למועד הפירעון של השיק: ככל שהתאריך רחוק יותר כך העלות של פעולת הניכיון תהיה גבוהה יותר. בנוסף נלקחים בחשבון פרמטרים נוספים כמו זהות הגורם שמסר את הצ’ק לעסק וגם העסק עצמו.

תוך כמה זמן מתקבל הכסף?

באופן עקרוני, ניתן להשלים את פעולת ניכיון השיקים תוך זמן קצר מאוד ויש מקרים שבהם הכסף מתקבל באופן מיידי. בהקשר זה, כדאי לדעת שאחד היתרונות העיקריים של חברות המימון החוץ בנקאי על פני הבנקים הוא מהירות התגובה שלהן – בעיקר בזכות ההתנהלות היעילה שלהן והמיומנות הגבוהה מאוד בביצוע ניכיון שיקים מיידי.

היתרונות של ניכיון השיקים על פני סוגי אשראי אחרים

ניכיון שיקים הוא אפשרות מימון שעשויה להיות משתלמת מאוד לכל סוגי העסקים, ובכל מצב שבו ישנה בעיה נקודתית בתזרים המזומנים. רצוי לזכור שהשיקים הדחויים שברשות העסק הם הכנסות לכל דבר, וכדאי למנף אותן לטובת סגירת בור זמני בתזרים – בור שעלול לעלות ביוקר לעסק, גם בגלל העלות הגבוהה יחסית של חריגה ממסגרת האשראי בחשבון הבנק העסקי ועוד יותר עקב קושי לבצע את הפעילות השוטפת כשקופת העסק ריקה.

יתרון אחד של ניכיון שיקים מיידי הוא העלות האטרקטיבית של הכסף שמתקבל, בזכות העובדה שהוא ניתן תמורת שיקים. עוד יתרון משמעותי הוא העובדה שניתן לקבל את הסכום הדרוש לעסק במהירות, כאמור בחלק מהמקרים אפילו באותו יום ותוך שעות בודדות.

תועלת נוספת היא שהעסק לא צריך לשמור את השיקים הדחויים ולהקדיש תשומת לב לאותן המחאות, כלומר לזכור להפקיד אותן בזמן. מומלץ לבצע סקר שוק לפני שבוחרים איפה לנכות את השיקים, ולקחת בחשבון גם את עלות השירות וגם את פרק הזמן הנדרש להשלמת הניכיון. עוד המלצה היא לוודא שחברת המימון החוץ בנקאי שאליה פונים כדי לבצע את הניכיון היא בעלת רישיון מטעם משרד האוצר לבצע את הפעולה.

מאמר זה נכתב באדיבות המומחים של חברת מיכמן – מומחים באשראי חוץ בנקאי לעסקים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן