מבזקים

איך יודעים שיש נזילה סמויה בבית? 5 סימני אזהרה

אם יש משהו שאף אדם לא מעוניין לעסוק בו – זה איתור נזילות מהצנרת שיש בבית. כידוע, יש לא מעט ליקויים שעלולים להתרחש בבית שלנו, כמו סתימה בשירותים או בכיור, או בעיה כלשהי בחשמל, אולם במקרה של בעיית נזילה, לא תמיד נצליח לגלות אותה בזמן וכשכבר נגלה, סביר להניח שנתקשה להבין מה המקור שלה. כך יכולים לחלוף ימים ארוכים עד חודשים, שהנזק שייגרם לבית יהפוך לגדול ממדים וכן חשבון המים ינופח. במאמר לפניכם נציין חמישה סימני אזהרה לאיתור נזילות בבית.

איך נוצרת נזילה?

נזילה יכולה להיווצר בשל בעיות שכיחות כגון תקלה בצנרת, שחיקה או פגיעה בצנרת ועוד. בעיות אלה נגרמות בגין אי תחזוקת צינורות ראויה, שחיקה של גומיות איטום בברזים או בשל מערכת צינורות ישנה ולעתים גם בגלל תזוזה של מכשיר מסוים כמו מכונת כביסה שזזה ופגעה בצינור המים, קידוח בקיר שיכול לפגום בצינור ועוד.  גורם נוסף של נזילות היא בעיה באיטום של המבנה שבימים גשומים עלולים לחדור מים רבים לתוך המבנה.

5 סימני אזהרה לנזילה

  1. אזור קריר באופן חריג – אם אתם מרגישים שאחד החללים בבית הינו קריר בצורה חריגה, זאת להבדיל מיתר החללים, מוטב לבדוק אם יש באחד הקירות נזילה של מים שגורמים לחלל להתקרר.
  2. טפטוף קל – טפטוף קל מאחד הברזים הוא גם סימן אזהרה לנזילה שיש בברז, שכן כמות המים יכולה להצטבר לכמויות גדולות ולנפח משמעותית את חשבון המים.
  3. סימני עובש – קיר מתקלף וכתמים של רטיבות באחד הקירות יכול להעיד על נזילה. בזמן שהמים נוגעים בקיר הם יספגו לתוכו וכך הוא יהפוך לכהה. זו הסיבה שחומר שהוא לח יהיה הרבה יותר כהה, הקרניים של השמש יבלעו בו והרבה פחות יחזרו לעין שלנו.
  4. קילוף צבע – קילוף צבע של הקירות הוא עוד סממן של נזילה, ואפילו בשלבים המאוחרים שלה. המים חודרים בין השכבה של הקיר לבין השכבה של הצבע וכל הצבע מתקלף.
  5. חשבון מים גבוה מהרגיל – חשבון מים חודשי גבוה במיוחד יעיד על נזילה חריגה של מים. חשבון החשמל שלכם הוא אינדיקציה ברורה היה וקיימת נזילה באחד מהצינורות.

מדוע חשוב לאתר את הנזילה כמה שיותר מוקדם?

עוד חשוב לדעת, שנזילה היא למעשה  –  איבוד ובזבוז של מים. אמנם לא מדובר בכמויות מסיביות אולם יש נזילות שיכולות להגדיל את חשבון המים משמעותית, שיכול להגיע לכמה מאות שקלים בחודש.  אך זולת העלות הישירה של איבוד מים, הנזק המהותי יבוא לידי ביטוי על הקירות של המבנה. הקירות לרוב עמידים אך הם לא יהיו חסינים מול לחות גבוהה ומים שמגיעים אליהם בתדירות יומיומית, מה שיגדיל בקצב איטי את הנזק, הקיר יתפורר והבעיות לא יאחרו להגיע  – הבידוד של הקיר ייפגם, גם העיצוב ייהרס והצבע יתקלף. זיהוי הנזילה עוד בשלבים ההתחלתיים עשוי להיות אולי הדבר הנכון ביותר שימנע הוצאה כספית ובעיקר תסכול ושיפוץ כללי של הבית.

כבר בשלב בו אתם חושדים כי יש נזילה בבית  מומלץ לעשות את הדבר הבא – לסגור את הברז הראשי, לאחר מכן לבדוק עם השעון של המים פסק מלזוז, אם הוא עדיין חג, משמע יש לכם נזילה, ומומלץ לקרוא למומחה איתור נזילות בהקדם. באופן כללי כדאי לבדוק תמיד את חשבון המים על מנת לוודא שהחשבונות לא נופחו או עלו לפתע בצורה לא סבירה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן