מבזקים

האמירויות יקבלו F-35 כמו ארדואן – כלומר לעולם לא

587E4C16-2322-4E49-BB51-8D476BF3336D

בוויכוח סביב עיסקת הנשק המתוחכם בעולם לאמירויות מתעלמים הצדדים הניצים מעובדה פשוטה אחת: ההסכם כבר נחתם, השלום כבר כאן אבל החמקנים עוד טרם המריאו לא לאמירויות ולא לשום מדינה ערבית אחרת   ועד שזה יקרה עוד רחוקה הדרך. מאוד רחוקה.

 

אף אחד במערכת הגלויה לא יעז לומר לכם זאת כך אבל לשם כך קיים ״עניין מרכזי״ מאז 1999 – להגיד תמיד את האמת הגלויה והחבויה. ובכן, עסקת הנשק הזו אינה מסוג אישור מכירת מוצר מדף הקיים במחסן ורק ממתין למכירתו.

 

כדי שהאמירויות ובהמשך סעודיה יקבלו את הנשק הזה עליהן לשלם קודם ואז להמתין שנים עד שהמטוסים ייוצרו, טייסים יוכשרו, שדות תעופה יותאמו וכן אמצעים ומבנים נילווים. זהו תהליך האורך שנים. לצה״ל ולחיל האוויר שלו לקח שנים מרגע אישור העיסקה ועד שהמטוס הראשון נחת בארץ כך שהדרך עוד ארוכה עד לסכנה המוחשית הנובעת מעיסקה כזו ועד לרגע שבו חמקן עתיר יכולות יחנה בהאנגר ערבי.

 

לצורך זה נזכיר שהאמריקנים מכרו את ה-F-35 לטורקים. בסוף, כשהתבררה הסכנה הנובעת מארדואן, מטוסים הוא קיבל וטורקיה לא תקבל כל עוד ארדואן הוא הסולטן.

 

כל זה הסתובב בראשיהם של טראמפ ונתניהו כשרקחו את הסכמי השלום ואת זה ביבי לא יכול לומר לאיש. אגב, ארדואן היה מקבל את החמקנים אלמלא סטה ממסלול להתנהלותו הפרו אמריקאית והידידותית לישראל. אבל ברגע שהחליט על השבת האימפריה העות׳מאנית לקדמותה – הוא בחר בנתיב מסוכן לעצמו ולטורקיה כאומה. המערב, כולל לאירופה, לפוטין, לסינים ולישראל לא תהיה מידת איפוק לאפשר לטורקים להתעצם מדי. ארדואן עלה על דרך בלי מוצא אלא אם יעצור או ישוב לדרך המלך לפני שיהיה מאוחר מדי. מה שארדואן מסרב להבין הוא שאם ימשיך בנתיב הנוכחי הוא יגמור כמו סדאם וכמו קדאפי.

 

נשוב לענייננו. נתניהו הוא אסטרטג – על. אין עליו. גאון ברמה בלתי נתפשת במונחי מנהיגות ומניפולציה. הבעיה היחידה שלו היא שככל מנהיג גדול אחר, בסוף הוא מכניס את עצמו לשדה מוקשים שממנו אי אפשר להחלץ.

 

בני גנץ וגבי אשכנזי מבינים היטב את המצב. לכן, הם הסכימו לעיסקה גם בדיעבד אבל לחצו לקבל סוג של סוכריות ותופינים ברגע האחרון. הלחץ עבד וישראל תקבל גישה למאגרי מודיעין בזמן אמת וללא מסננות, וכן פצצות עומק ותחמושת תורדנית מן הסוג שבעבר נשיאי ארה״ב סירבו לאפשר לחיל האוויר הישראלי גישה אליהם.

 

גנץ השיג ברגע האחרון ממש פצצות שאנשי מקצוע מכנים אותן כמסוגלות להגיע למרכז כדור הארץ. כשהן יגיעו לארץ, אם יגיעו, לא יהיה בונקר בעולם שניתן יהיה לברוח אליו.

 

מהצד הערבי יודעים זאת ומסכימים לכך. קיימת ההבנה שהם צריכים להוכיח עצמם על ציר הזמן כבעלי ברית כדי שעיסקאות הנשק יתממשו. בינתיים, הסכם השלום מייצר ברית אסטרטגית מן המעלה הראשונה, בדומה לברית השקטה אך המופלאה שנוצרה בין ישראל למצרים ולסעודיה. מכירת הצוללות הגרמניות למצרים באישור ישראל היו מהלך גאוני של נתניהו המוכיח עצמו על ציר הזמן לטובת שני הצדדים. הברית האסטרטגית המשולשת הזו של ישראל – מצרים – סעודיה יכולה, אם תנוהל בכישרון להיות ראשיתה של ידידות איתנה שתלווה אותנו לעשרות שנים. מי שמבין זאת הן מדינות הלוויין במפרץ ובאפריקה. מי שלא קולט את גודל השעה הם הפלסטינים, שכמו תמיד לעולם לא יחמיצו הזדמנות והשנטל הישראלי הקיצוני שחלומו היחיד מסתכם במתן בסיסים פלסטיניים עם גישה איראנית 100 מטר מכפר סבא.

 

בנימין נתניהו היה ראש הממשלה הטוב בתולדותנו. כמה חבל שהוא מקלקל לעצמו והורס מבפנים את שנבנה בכישרון כה גדול במשך עשור ויותר.

 

אז מה יהיה? בינתיים, ההצלחה הכי גדולה בפוליטיקה הנוכחית הוא גם בני גנץ. תתפלאו, אבל בסוף הוא כנראה יהיה ראש הממשלה הבא והוא אפילו יצליח בזה בגדול.

 

ובשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי MerkaziTV

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן