מבזקים

סוכלה הפיכה צבאית בסודן

BF14CD1E-65AE-42C6-A023-7A4457F0E405

בסודן סוכלה בימים האחרונים הפיכה צבאית ככל הנראה במעורבות איראנית. גורמי האופוזיציה בסודן מסרבים לקבל את הסכם השלום עם ישראל, בעוד ישראל וארצות הברית מסייעות למועצה הצבאית במדינה לחזק את מעמדה ועוצמתה.  

.

נציג הצבא הסודני פרסם השבוע כי הצבא הסודני הצליח לסכל ניסיון הפיכה צבאית, שמטרתה להחזיר לשלטון את מפלגתו של הנשיא המודח עומר אלבאשיר. נציג הצבא לא ציין מתי בוצע סיכול ההפיכה אך ציין שגורמי הצבא והביטחון במדינה עוקבים מזה מספר שבועות אחרי גורמים הפועלים לביצוע הפיכה צבאית.

.

נציג הצבא הסודני עדכן כי נעצרו מספר קצינים בכירים אשר היו שותפים למזימה.

.

בסודן שולטת מאפריל האחרון מועצה הצבאית, אשר לקחה לידיה את רסן השלטון מהנשיא הקודם לאחר חודשים ארוכים של התקוממות עממית ברחובות המדינה. המועצה הצבאית עוסקת בתקופה זו בניסיונות להגיע להסכמים על חלוקת הכוח במדינה בין הצדדים השונים ולקראת מערכת בחירות הצפויה להתקיים במדינה. בהצהרת הצבא על ניסיון ההפיכה הודגש כי “הניסיון הכושל נועד להפיל את המהפכה המפוארת ולהשיב את שלטון הקונגרס הלאומי, ולשבש את הדרך לפתרון הפוליטי הצפוי, שמטרתו להקים מדינה אזרחית”.

.

ניסיון ההפיכה הצבאית בוצע בהנהגתו של ראש המטה הכללי, הגנרל עבדל אחמד, מספר קצינים בכירים מזרועות הצבא, מארגוני הביטחון והמודיעין, ומנהיגי המפלגה האיסלמית בראשם ראש המפלגה עומר אל-באשיר. בין העצורים בפרשה גם הגנרל באקרי חסן סלאח, אשר שירת כסגן הנשיא וראש הממשלה של אל-באשיר, ועלי קרטי, לשעבר שר החוץ הסודני וראש התנועה האיסלמית כיום, והינו אחת הדמויות המרכזיות והמשפיעות ביותר במדינה.

.

מאז ההפיכה האחרונה בסודן מנסה הנשיא המודח אל-באשיר, בסיוע גורמים איראניים, להחזיר לידיו את רסן השלטון, כשהוא מסתייע במקורביו בצבא, בארגוני הביטחון ובקרב התנועות האיסלמיות בעלות ההשפעה הרבה במדינה.

מסתמן, כי הסכם השלום עם ישראל האיץ את ניסיונות ההפיכה המחודשים של אל-באשיר, כשהוא ונאמניו פועלים ככל הנראה בסיוע ובמעורבות איראנית.

.

הדבר מרמז עוד יותר על חוסר היציבות השלטונית במדינה, הנאבקת על תדמיתה, תרבותה ושלטונה.

בעוד ישראל וארצות הברית חותרות ליצירת תנאי שלום, סיוע כלכלי ומדיני, וחיזוק המועצה הצבאית השלטת בסודן, יהיה נכון מבחינת ישראל לבחון צעד אחר צעד את הסיכונים הכרוכים ביישום תהליך השלום עם סודן לאור חוסר היציבות השלטונית במדינה.  

.

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן