מבזקים

דאע״ש חולם לעבור לשימוש בנשק ביולוגי

8A59BC68-4C80-42CF-8618-799390DBA2DC

מגפת הקורונה והשפעותיה הביאה את ארגון דעא”ש וארגוני טרור נוספים להשקיע מאמצים לפיתוח נשק ביולוגי, אשר עשוי לשמש אותם לביצוע פיגועי טרור כנגד מדינות.

 

בנאומו האחרון במאי 2020 הזכיר דובר דעא”ש, אבו חמזה אל-קוארשי, שמגפת הקורונה דומה לסיפור התנ”ך על משה רבנו והמגפות שהוטלו על פרעה והמצרים. אל-קוארשי ציין בנאומו,שמגפת הקורונה “נשלחה” על ידי האל על מנת להשמיד את כל אויביו ולהאדיר את האמונה המוסלמית.

.

העיסוק של דעא”ש בנשק ביולוגי והדאגה העולמית בעקבות נגיף הקורונה הניעו מחקר, אשר פורסם בחודש האחרון באירופה בנושא הלוחמה הביולוגית והשימוש בנשק ביולוגי.

המחקר מציין כי ארגוני טרור שונים, ביניהם דעא”ש, הבינו את היכולת לגרום לשיתוק מדינות, לנזקים ולהשבתת כלכלות וארגונים באמצעות נשק ביולוגי. בראי במחקר, הנשק הביולוגי עלול לשמש כתחליף טוב על ידי ארגוני הטרור לפיגועים מכל הסוגים.

פעילי דעא”ש עקבו, חקרו ולמדו את התפתחות נגיף הקורונה והאפקטים המדינתיים והעולמיים שנוצרו בעקבות התפשטותו.

.

הערכת המחקר היא כי דעא”ש וארגונים אחרים, יעסקו בפיתוח נשק ביולוגי מסוגים שונים וינסו לעשות בו שימוש. המחקר אף מביא את סיפורם של מדענים מתחומי הביולוגיה, אשר גויסו על ידי דעא”ש לפיתוח נשק ביולוגי ונשק כימי עבורם.

.

דעא”ש לא יהיה ארגון הטרור הראשון בעת החדשה, העוסק בפיתוח נשק ביולוגי. דוגמה לכך היא למשל ארגון הטרור אלקעידה, אשר החל להצטייד בנשק ביולוגי מספר שנים לאחר מכן מלחמת המפרץ הראשונה. הצטיידות אשר הובילה לסדרה של פיגועי טרור ביולוגי עלאדמת ארצות הברית בין השנים 2001-1997, הידועה כטרורהאנטרקס או כטרור המעטפות.

.

הנשק הביולוגי מעצם תכונותיו, מחיריו הנמוכים ויכולותיו לנטרל אנשים ומדינות, מהווה נשק אטרקטיבי לארגוני הטרור. היכולות הטכנולוגיות המתקדמות, הביאו עימן יכולות חדשות של פיתוח וייצור אמצעי לוחמה ביולוגית יעילים יותר, עמידים יותר ומורכבים יותר לגילוי והתגוננות. ואף יותר מכך פותחו יכולות להובלה והפצה של חומרי לחימה ביולוגיים באופן פשוט יחסית (למשל בבקבוקי תרסיסים).

.

הלוחמה הביולוגית מביאה איתה יכולת לא רק להשבית או להרוג אלא גם מביאה עימה יכולת לייצר אפקטים של לוחמה פסיכולוגית, שתכליתה יצירת פאניקה ובהלה המונית, המשפיעים קשות על הכלכלה והמסחר ופוגעת בכל אורחות החיים והשלטון.

.

מאז ימיה של המלחמה הקרה התפתח בתחום הלוחמה הביולוגית ענף חדש, העוסק בפיתוח חומרי לחימה שמטרתם השמדת שדות וגידולים חקלאיים, כחלק מתפיסה שהשמדת החקלאות של מדינת היריב תביא אותו לכדי מצב של רעב ומכאן לכניעתו.

.

השנה האחרונה, וכוונות ארגוני הטרור בנוגע לנשק הביולוגי, מוכיחים את נחיצות מיסודם  של מנגנונים קבועים במדינת ישראל לטיפול באיומים אלו, החל ממאמצים מודיעיניים סדורים (כולל איסוף ומחקר בתחום זה), פיתוח טכנולוגיות לזיהוי הפעלה של נשק ביולוגי ושימור יכולותיו של המכון הביולוגי בנס-ציונה לפיתוח וייצור של חיסונים ותרופות במהירות וביעילות.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן