מבזקים

האם גלי הלם עוזרים להפטר מדורבן בעקב?

גברים ונשים רבים בישראל ובעולם סובלים מבעיית דורבן בעקב, המתבטאת בכאבים עקב מאמצים של הרגל, בשעות הבוקר בקימה בשינה, ובמצבים נוספים. זוהי בעיה המפריעה לאיכות החיים ולתפקוד היומיומי, ובוודאי כדאי וחשוב לטפל בה. הבשורות הטובות הן שישנם כמה טיפולים יעילים לדורבן בעקב, שאינם חודרניים או כוללים התערבות כירורגית, אינם מצריכים נטילת תרופות, או מערבים כאבים ותופעות לוואי משמעותיות. אחד הבולטים שבהם הוא הטיפול בגלי הלם אקוסטיים.

 

מהו טיפול בגלי הלם?

 

גלי הלם אינם טכנולוגיה חדשה במיוחד בעולם הרפואי, ולמעשה משתמשים בהם מזה ארבעה עשורים לריסוק אבנים בכליות, ומזה שלושה עשורים לטיפולים בעור ובעולם האורתופדיה. מדובר בגלי קול בלחץ נמוך שאותם שולח מכשיר ייעודי במהירות גבוהה שבין עשר לעשרים פעמים בשנייה. את המכשיר שנראה כמו ידית, מכוונים אל האזור המטופל ומפעילים, כאשר כל פגישה נמשכת כעשרים דקות, ולרוב יש צורך בשבע עד עשר פגישות כדי להביא לריפוי (אלא אם מדובר במקרה כרוני וחמור יחסית).

 

הרעידות של הגלים חודרות עד לשלושים וחמישה מילימטרים מתחת לעור, ומרעידות את האזור המטופל. כידוע, דורבן בעקב הוא בעצם דלקת בחיבור של הרצועה החיתולית כפית אל העקב, ואילו הרעידות מביאות לפירוק של ההסתיידויות הנובעות מהדלקת וגורמות לכאבים. בנוסף, גלי ההלם תורמים להתרחבות כלי דם ולבניית כלי ד חדשים על ידי הגוף, ולכן מוזרם אל הרקמות הדלקתיות יותר דם, תאים מתחדשים יותר מהר וההחלמה מהדורבן מואצת באופן משמעותי.

 

אחד היתרונות של גלי ההלם כתחליף לפיזיותרפיה ידנית, הוא שאת הגלים ניתן לכוון באופן מדויק וספציפי אל האזור המודלק, וכמו כן בעזרתם ניתן לחזור בפגישה טיפולית אחת פעמים רבות על אותה הפעולה. אין פלא איפה שגלי ההלם משמשים כיום לטיפול בבעיות אורתופדיות רבות, ביניהן כאבים בידיים, בקרסול, בכתפיים, מרפק טניס, שחיקת סחוס בברך, דלקת בגיד אכילס וכתף קפואה. כמו כן משתמשים בגלי הלם לטיפול בדלקת פרקים שגרונית, מרפק גולף, טריגר פינגר, כאבים במרפק, דלקות בכף היד ובכף הרגל, ועוד.

כאשר הרעידות שיוצרים הגלים גורמות להתמודדות של הסתיידויות – שהן ביטוי הדלקת והגורם העיקרי לכאב. גלי הלם אקוסטיים גם מביאים להרחבה של כלי דם וליצירה של כלי דם חדש, מה שמביא להזרמת יותר חמצן אל הרקמה המודלקת, להתחדשות של תאים ולזירוז ההחלמה באופן משמעותי.

 

כמה דברים שכדאי לדעת על טיפול בגלי הלם

 

טיפול בדורבן באמצעות גלי הלם יכול להועיל מאוד, ואפילו במקרים שבהם התערבויות אחרות נוסו ולא הביאו לתוצאות המקוות. יחד עם זאת, לפני שפונים לטיפול כדאי לדעת כמה דברים:

  • הטיפול בגלי הלם בדורבן בעקב מאושר על ידי משרד הבריאות, על ידי הרשויות אירופה ועל ידי ה- FDA האמריקאי.
  • לא בהכרח ייבחר טיפול זה כהתערבות הראשונה, ואף לא היחידה, שכן הדבר תלוי במצבה של כף הרגל, ברצונותיו של המטופל, בפגיעה באיכות החיים, בגורמים לדורבן ובשיקולים נוספים. לדוגמא, ייתכן שישולבו במקביל או לפני כן טיפול ביציבת המטופל עם נעליים, מדרסים, מתיחות ופיזיותרפיה, וכן דיקור נוירולוגי ויפני, טיפול בפולסים אלקטרומגנטיים, ועוד. עקב כך, ישנה חשיבות גדולה לאבחון עצמו שגם עוזר להבין אם באמת מדובר בדורבן או בסיבה אחרת לכאבים – כמו הקרנה מעמוד השדרה התחתון.
  • ישנם שני מכשירים מרכזיים לטיפול בגלי הלם. הראשון נקרא אורטוספק והוא מחולל גלי קול, חום ואור בתדירות של כאלף חמש מאות עד אלפיים פעימות בדקה. לעומת זאת, ישנו מכשיר רדיאלספק ששולח גלי קול בלחץ נמוך בתדירות של עשר עד עשרים פעמים בשנייה. למעשה הוא משלים כעבור מספר הימים את המכשיר הראשון, ביחד עם עבודה ידנית.
  • הטיפול נמשך כאמור כרבע שעה עד עשרים דקות, עם הפסקות של כשבוא עד שבועיים בין פגישה לפגישה, וכאמור נדרשות כשבע עד עשר פגישות במרבית המקרים. מספר הפגישות תלוי במשתנים כגון חוזקה של המערכת החיסונית, מידת האיזון של מערכת השלד, משקל המטופל, סוג העבודה בה הוא עוסק, ועוד.

 

מדוע מומלץ על טיפול בגלי הלם

 

כאשר שוקלים אם טיפול רפואי מומלץ לאדם כלשהו נלקחים בחשבון שיקולים רבים המשתנים לגופו של מקרה. יחד עם זאת, באופן כללי ניתן לומר כי השיקול המרכזי הוא התועלת מול הסיכון, זאת אומרת עד כמה הטיפול יכול להועיל ולעומת זאת מהם הסיכונים הכרוכים בו. זוהי סיבה מרכזית להמלצה על טיפול בגלי הלם לדורבן בעקב. ראשית, הטיפול נחשב ליעיל מאוד, מקל על כאבים ומזרז את ההחלמה בתוך זמן קצר יחסית. מצד שני, לשיטת טיפול זו כמעט ואין תופעות לוואי, היא אינה פולשנית ובטוחה מאוד.

 

מבחינת סיכונים וסיבוכים לטווח הארוך, הם בכלל לא קיימים בטיפול זה. בניגוד למספר טיפולים אחרים לדורבן בעקב, אין כאן הזרקות של חומרי הרדמה, אין שימוש בתרופות, אין מניפולציות משמעותיות וכמובן גם לא התערבות כירורגית. עד היום, אחרי יותר משלושים שנה של טיפול בגלי הלם בעולם האורתופדיה, לא ידוע על סיבוכים בטווח הקצר או הארוך.

 

יחד עם זאת, ראוי לציין  כי עשויות להיות תופעות לוואי מסוימות לטיפול בגלי הלם, וכפי שניתן לראות הן קלות מאוד. מדובר למשל במצב בו המטופל יחוש אי נוחות מסוימת או אפילו כאב בזמן הטיפול (לרוב אין אי נוחות או כאבים), בעיקר אם המקום או האדם עצמו מאוד רגישים לכאבים. אולם לא מדובר אי נוחות או כאבים משמעותיים, הם יחלפו עד מהרה ואין כל סיבה להפסיק בגללה את הטיפול. על כן, כאשר משווים את הסיכון הנמוך מאוד של גלי הלם אל התועלת הגדולה שלהם, מומחים רבים מעולם האורתופדיה נוטים להמליץ עליהם.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן