מבזקים

סופסוף חקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות

B01C70B0-6B0C-4D2A-A682-A2EFAD011AE8

ממשלת נתניהו – גנץ מתפוררת. אחרי שבני גנץ הבין שמוליכים אותו באף ועושים ממנו צחוק שוב ושוב הודיע היום שר הביטחון על הקמת ועדת חקירה מטעם משרד הביטחון לבירור סוגיות מרכזיות בפרשת הצוללות.

 

מנגד ובעקבות זאת מתכנן נתניהו להקים באמצעות השר לביטחון פנים אוחנה ועדת חקירה דומה לבדיקת פרשת המימד החמישי.

 

הוועדה ששר הביטחון החליט על הקמתה תחקור את הצוללות וכלי השיט,בראש הוועדה יעמוד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב. המסקנות יוגשו בתוך ארבעה חודשים.

.

גנץ הודיע כי קיים התייעצויות רבות עם בכירים לשעבר במערכת המשפטית והביטחונית. לאור התייעצויות אלו והמידע העדכני שאליו נחשף, נכגנץ למסקנה כי ועדת בדיקה של משרד הביטחון תוכל לשפוך אור על חלק מהתהליכים שהביאו לרכש הצוללות וכלי השיט, לבחון את הנהלים ואופן ביצוע ההתקשרויות.

.

שר הביטחון בתקופה האמורה, משה בוגי יעלון:‏ ״מברך את שהב״ט בני גנץ על ההחלטה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת רכש הצוללות וכלי השייט. אם הועדה לא תוכל לחייב את נתניהו ואחרים להעיד בפניה, לא יהיה מנוס ממיצוי החקירה הפלילית ו/או הקמת ועדת חקירה ממלכתית. רק חקירה מקיפה ויסודית, בלי הנחות וללא תנאים מוקדמים תחשוף את האמת לאור״.

.

השופט בדימוס, אמנון שטרסנוב התראיין בעניין מרכזי וב- MerkaziTV מוזמנים לצפות.

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

.

 

יו”ר הקואליציה מיקי זוהר מסר בתגובה: “החלטתו של גנץ להקים ועדת בדיקה בעניין הצוללות היא לא פחות מהתרסה נגד הליכוד והעומד בראשו. למרות שגנץ מודע היטב לכך שאין לנתניהו יד ורגל בסיפור הצוללות הוא פועל כדי להכפיש את שמו תוך כדי סיכון שלמות הקואליציה”. השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר אחרי פרסום ההודעה של גנץ כי הוא שוקל להקים ועדת בדיקה לפרשת המימד החמישי.

סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת”א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.

ראיון מיוחד עם השופט סטרשנוב קיימנו במסגרת merkazitv .

לצד סטרשנוב יכהנו בוועדה יעל גריל, לשעבר מנהלת הרכש במשרד ראש הממשלה ומנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון, ואלוף (במיל’) אברהם בן שושן, מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטון לשעבר. שר הביטחון הנחה את חברי הוועדה לעבוד מול הדרג המקצועי במשרד הביטחון והדגיש בפניהם, כי הם נדרשים לבצע את עבודתם באופן עצמאי, ללא מעורבות הדרגים הפוליטיים. כמו כן, הדגיש גנץ כי מסקנות הוועדה, לאחר ביצוע עבודת ביטחון המידע הנדרשת, יפורסמו באופן שקוף לציבור.

.

בכתב המינוי שהכין גנץ לוועדה, מפורטים הנושאים הבאים שייחקרו:

• הפרוצדורה בהליכי הרכש של מערכת הביטחון בנוגע לספינת המגן סער 6 והצוללות.

• ממשקי העבודה בין כל הגורמים העוסקים ברכש ובהם, מערכת הביטחון, משרד ראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי.

• תחומי האחריות של צה”ל בהליכי הרכש של מערכת הביטחון.

• מעמדם של מתווכים בעסקאות רכש ובעסקאות ייצוא של מערכת הביטחון.

ועדת הבדיקה הממשלתית תהיה מוסמכת לפנות לכל אדם, ובכלל זאת למי שהיה שמעורב כיום או היה מעורב בעבר, בהליכי רכש ולזמנו למתן עדות בפניה. לשר הביטחון קיימת סמכות מכוח סעיף 8א לחוק הממשלה, לפנות לשר המשפטים במטרה להקנות לוועדה סמכויות של ועדת חקירה, לצורך מיצוי הליכי הבחינה. דבר זה טעון אישור של הממשלה.

.

דיוני הוועדה שלא יהיו מסווגים – יפורסמו לציבור הרחב והיא צפויה להתחיל בפעילותה בתוך פרק זמן של שבוע-שבועיים, עם השלמת המעטפת הנדרשת.

אודות חברי הוועדה:

• השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת”א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. סטרשנוב אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.

• אלוף (במיל’) אברהם בן שושן כיהן כמפקד חיל הים ובמהלך תקופת כהונתו, נוהל פרויקט הרכש של ספינת הסער 5 והדולפין. בן שושן כיהן גם כנספח משרד הביטחון בוושינגטון וכמנכ”ל משרד העבודה והרווחה. עוד מילא בן שושן שורה של תפקידים במערכת הביטחון.

• יעל גריל, כיהנה עד לאחרונה כמנהלת מחלקת הרכש במשרד ראש הממשלה. בעברה מילאה שורה של תפקידים בנושאי רכש במערכת הביטחון, ביניהם: מנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון ומנהלת היחידה הכלכלית של משלחת הרכש של משרד הביטחון בניו-יורק.

.

פרופסור סוזי גנות, מומחית בתחום מצננת את ההתלהבות:

ב: “אין כלום מאחורי הוועדה, זו ועדה ללא סמכויות. אם הממשלה מאפשרת את הקמת הוועדה אז היא מקבלת סמכויות, אך מכיוון שהיא לא מאשרת את הקמתה, זו ועדה שיכולה לזמן כל אחד אך לא יכולה לכפות זאת”.

.

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן