מבזקים

ראש הביון הטורקי תומך בהשמדת ארה״ב וישראל ומצדד בדוקטרינה האיראנית

BC89E10F-2913-46CD-A0BB-1DD9C04564E9

סוכן שהיה פעיל בכוח קודס של משמרות המהפכה של איראן, וריגל באיראן עבור טורקיה, העביר למפעיליו הטורקים מסמכים והערכות מודיעין איראניים, אודות גורמי מודיעין טורקים, ביניהם מסמכים על ראש המודיעין הטורקי (MIT), האקאן פידאן, אשר מונה לעמוד בראש הארגון ב- 2010 ושימש בו עד שנת 2015 – כך עולה ממסמכים מהשנים 2009 ו- 2010 שנחשפו לאחרונה.

.

אחד המסמכים שהועברו על ידי הסוכן הוא ניתוח הפרופיל האישיותי של פידאן, ובו נכתב כי: “הוא [פידאן] רוצה למחוק את ארצות הברית וישראל מעל פני האדמה, הוא אוהב את המהפכה [האיראנית], הוא רוצה שהיא תצליח, הוא מאמין שהמהפכה [האיראנית] נמצאת בשליטת המוסלמים השיעים ככוח אוניברסלי, ולכן הוא אוהב את איראן.

.

במסמך ניתוח הפרופיל האישיות של פידאן הודגש כי הוא היה מוכר לפעילי כוח קודס במשך 15 שנה, כרמיזה ברורה על כך שפידאן הוא למעשה סוכן, הפועל בשירות המודיעין האיראני מ- 1994, עוד בהיותו חייל בצבא הטורקי.

ברשימת חבריו הקרובים של פידאן, המצויים בפרופיל האישיותי שלו, נמצאים קצינים, המכהנים כיום בתפקידים בכירים ב- MIT, וידועים בדעותיהם האנטי-ישראליות והאנטי-אמריקאיות. אחד מחבריו הקרובים, דוראן אוזדמיר, הואשם במהלך שנות התשעים בריגול בטורקיה לטובת איראן.

.

את קורות החיים וניתוח האישיות של פידאן עבור כוח קודס של משמרות המהפכה, כתב ב- 2009 חוסיין אבני יזיקיולו, טורקי אשר הורשע ב- 2010 בריגול עבור איראן. יזיקיולו ששיתף פעולה עם חוקריו לאחר שנתפס, העביר לידי המודיעין הטורקי עשרות מסמכים, אשר סייעו לו בסיכול תאי כוח קודס, הפועלים מטעם איראן לריגול והפעלת סוכנים בטורקיה. יזיקיולו העיד כי המידע שהעביר סייע לאיראן בביצוע מבצעי מודיעין בטורקיה.

.

חוקרי המשטרה, שעבדו משך שלוש שנים על תיק החקירה נגד יזיקיולו, העידו שהתקיים קשר הדוק בין יזיקיולו ופידאן, ראש ה- MIT, וחשפו ראיות שמקורן בהאזנות סתר, על השתתפותו של פידאן בהרצאות בנושאי דת אותן העביר יזיקיולו.

החקירה הטורקית לסיכול הריגול האיראני במדינה ב- 2010 חשפה סוכנים טורקים רבים שפעלו בשירות איראן, חלקם עובדי שגרירויות וקונסוליות, ועובדי ממשלה.

.

טרם שהחקירה הגיעה לידי משפט והחשודים בה נעצרו, הנחה ארדואן ב- 2014 על גניזתה של החקירה ועל סיום הפרשה. חלק מהמעורבים בפרשה, לרבות פידאן ראש ה- MIT, קודמו למשרות בכירות ולתפקידי מפתח בממשל ארדואן. אחרים, ממשיכים, ככל הנראה, לפעול בשירות המודיעין של כוח קודס האיראני.

חוקרי המשטרה, כולל מפקדה, הודחו מתפקידם ומאוחר יותר נכלאו באשמה כי פברקו את החקירה.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן