מבזקים

״מרגלת ישראלית״ עברה עינויים פסיכולוגיים בכלא האיראני

061A7756-2A22-43E3-B221-03ED3302185B

קיילי מור-גילברט שוחררה לאחר כשנתיים שבהן היתה כלואה בכלא איראני לאחר שהואשמה כי היא מרגלת ישראלית. גילברט, בת 33, אזרחית אוסטרלית, עבדה כמרצה ללימודי איסלאם באוניברסיטת מלבורן. ב- 2018 נעצרה בשדה התעופה של טהרן, לאחר שהשתתפה בכנס אקדמי. היא הואשמה בריגול למען “הציונים”, ועונשה נקצב לעשר שנות מאסר.

.

גילברט שוחררה בתמורה לשחרור שלושה אסירים איראניים שהוחזקו בתאילנד. שלושת האסירים היו מעורבים בפיגוע כנגד מטרות ישראליות בבנגקוק ב- 2012, בו נפצעו חמישה אנשים. איראן הכחישה כל קשר לפיגוע, בעוד גורמי ממשל רשמיים תאילנדיים הודו, כי המדובר בניסיון להתנקשות בחיי השגריר הישראלי ובאנשי שגרירות נוספים.

.

במהלך הפיגוע נקטעו שתי רגליו של אחד מהאסירים ששוחררו תמורת גילברט, לאחר שרימון שהשליך כנגד כוחות המשטרה התאילנדית התגלגל אליו חזרה.

.

העיתון האוסטרלי The Age ציין ששחרורה של גילברט התאפשר לאחר יותר משנתיים של מגעים דיפלומטיים בין אוסטרליה לאיראן, במהלכן הועברה גילברט לכלא נשים ידוע לשמצה במדבר איראני מרוחק.

.

על פי דיווח העיתון, בדומה לאזרחים מערביים אחרים כמו העיתונאי ג׳ייסון רזניאן, נכלאה גילברט בעוון האשמות חסרות שחר, זאת כחלק ממאמץ איראני למנף שחרור אסירים איראניים תמורת תשלום או באמצעות יצירת השפעה אחרת, כשהממשל האיראני עוצר באופן שרירותי אזרחים זרים (ובעיקר בעלי אזרחות כפולה), ועושה בהם שימוש כקלפי מיקוח במשא ומתן עם מדינות אחרות.

.

ראש ממשלת אוסטרליה ציין במסיבת עיתונאים, שנערכה לכבוד שחרורה של גילברט, שכל ההאשמות האיראניות חסרות שחר, וגילברט לא עשתה מאום מהמיוחס לה. סקוט מוריסון, ראש הממשלה האוסטרלי, סיפר שגילברט דיווח על הפרת זכויותיה וכי הייתה נתוני לעינויים פסיכולוגיים.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן