מבזקים

המועמד המוביל לנשיאות איראן עשוי לחולל מהפכה בגישה למערב

CC21BBDD-CF81-4185-90FE-51157B634023

הבחירות ה- 13 לנשיאות איראן יתקיימו ביוני 2021. עד כה הכריזו על מועמדותם ארבעה מתחרים, ביניהם עבאס אחונדי (לשעבר שר הכבישים), פריידון אבאסי (חבר הפרלמנט האיראני) ועלי מוטארי(לשעבר חבר פרלמנט).

אך המועמד הבולט ביותר הוא בריגדיר גנרל חוסיין דהקאן,לשעבר מפקד זרוע האוויר של משמרות המהפכה ושר ההגנה של איראן (בין 2013 ל- 2017), אשר הכריז על מועמדותו לפני בשלהי ספטמבר האחרון, עוד טרם חיסולו של פחריזאדה, אבי תוכנית הגרעין של איראן.

.

דהקאן הוא דמות בולטת בנוף משמרות המהפכה. הוא נולד ב- 1957 בכפר קטן שבמחוז איספאן, וב- 1979 עם פרוץ המהפכה האיסלמית באיראן, עבר להתגורר בטהרן והצטרף לשורות משמרות המהפכה.

דהקאן עבר כברת דרך ארוכה במשמרות המהפכה ושורה של תפקידים, ביניהם מפקד מחוז איספאן ופיקוד על כוח לוחם במלחמת איראן-עיראק, שם נחשב לאחד ממקבלי ההחלטות הבכירים.

.

בין השנים 1982 ל- 1983 היה דהקאן אחראי על אימון כוחות משמרות המהפכה בלבנון ובסוריה, בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה.  במסגרת תפקידו היה זה דהקאן שאימן את הכוח הצבאי של חיזבאללה מראשית דרכו. כשנה לאחר תחילת תפקידו בלבנון מונה להיות מפקד הכוח הצבאי של משמרות המהפכה בלבנון ובסוריה.

.

בהיותו מפקד הכוח הצבאי, פיקד על מבצע בו השתלט הכוח האיראני יחד עם חיזבאללה על מחנה האימונים המרכזי של צבא לבנון בבקעת הלבנון, והפך אותו למפקדה הראשית ולמחנה האימונים המרכזי של משמרות המהפכה בלבנון. ממפקדה זו יזם, הפעיל ופיקד דהקאן על כל מבצעי חיזבאללה וארגון “הג’יהאד האיסלמי” כנגד כוחות צה”ל והכוח הרב-לאומי.

.

ארגון “הג’יהאד האיסלמי” היה ארגונו של עימאדמוע’ניה, אשר לחם לצידו של חיזבאללה. הארגון פורק ב- 1992 והתאחד עם חיזבאללה.

בהמשך היה מוע’ניה לאחד מעמודי התווך של חיזבאללה, ונחשב לרמטכ”ל הארגון, עד חיסולו על ידי צה”ל ב- 2007. מוע’ניה היה זה אשר יחד עם דהקאן תכנן ופיקד על פיגועי ההתאבדות באוקטובר 1983 כנגד מפקדת הנחתים האמריקאיים ומפקדת הצנחנים הצרפתיים בביירות.

.

באפריל 1990 מונה למפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, וב- 1992 מונה לסגן מפקד משמרות המהפכה. ב- 1997 מונה לסגן שר ההגנה.

.

בשנות כהונתו של הנשיא אחמדינג’אד נחשב ליועצו האישי ולמקורבו. דהקאן מונה ב- 2010 לעמוד בראש ועדה ממלכתית, המייעצת למנהיג העליון. לאחר סיום כהונתו אחמדינג’אד של ניער עצמו דהקאן מחסותו, והצטרף למפלגתו של חסאן רוחאני ב- 2012. ב- 2013 מונה על ידי הפרלמנט האיראני ברוב מוחץ לשר ההגנה.

.

באוגוסט 2017 סיים דהקאן את תפקידו ומאז הוא משמש כיועצו האישי של המנהיג העליון, האייתולה עלי חמינאי. לאחר סיום תפקידו, קיבל דהקאן את אות ההצטיינות הלאומי למצויינות ותעוזה, על מעורבותו בתהליכי המשא ומתן מול המעצמות על תוכנית הגרעין של איראן.

.

דהקאן נחשב היה לוחם עז רוח ובעל ניסיון מבצעי רב שנים בזירות הלחימה האיראניות השונות, נאמן למשטר האיראני, ומקורב לגורמי השלטון, לרבות למנהיג העליון ולנשיא המכהן. במהלך המשא ומתן על הגרעין האיראני נקט בקו נוקשה ובלתי מתפשר מול מאמצי המעצמות.

.

חותמו בפיגוע מפקדת כוחות הנחתים האמריקאית בביירות לא יישכח בארצות הברית, גם אם ייבחר לנשיאות, אך נראה ניסיונו הצבאי והפוליטי, יחד עם ניסיונו הרב במהלכי המשא ומתן על הגרעין האיראני ובעיקר מול ארצות הברית (וג’ו ביידן), מציבים אותו כמעט ללא תחרות כמועמד הבלתי מעורער להחלפתו של נשיא איראן, אשר יהיה זה אשר יוביל מול המשטר האמריקאי החדש את שיחות הגרעין והדרישה לביטול הסנקציות מול איראן.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן