מבזקים

הנקמה האיראנית הנרקמת: חיסול בכיר ישראלי

E8D6CC2B-FDB0-4940-88CE-6807D2A16BAB

החיזבאללה קיבל הנחייה מטהרן להימנע בשעה הזאת מכל עימות צבאי עם ישראל, ולשמר את הסטטוס קוו, לפחות עד כניסתו של ג’ו ביידן לתפקידו. ההנחיות שנמסרו לארגון הטרור השיעי בלבנון הן במסגרת ההחלטה שהתקבלה בבירה הפרסית להיענות לפניית אנשי הנשיא הנבחר להתאפק על מנת שעם כניסתו לבית הלבן ניתן יהיה לפתוח במו״מ על תנאי הסכם גרעין חדש שיאפשר ביטול חלק מן הסנקציות הכלכליות המחריבות את הכלכלה האיראנית ומייצרות אי שקט פנימי. 

 

עם זאת, האיראנים מגבירים את פעילותם נגד סעודיה בתימן. המלחמה מתנהלת בתימן באמצעות פרוקסי, כלומר על ידי הח׳ותים המקומיים שמצליחים במשך שנים רבות להטריד באופן סיסטמטי גם את המצרים וגם את הסעודים. אתר החדשות הלבנוני “אלחדת” מדווח, כי על פי מקורות בכירים, יועצים צבאיים מטעם חיזבאללה מסייעים בתימן לכוחות המורדים החות’ים בהקמת שבעה בסיסי צבא על חופי הים האדום (באזור צפון מערב המדינה). הבסיס המרכזי שנבנה באזור מכונה ה”שליח הגדול”.

.

 

אשר לישראל, בדיווחים אחרים מלבנון נמסר כי האיראנים החליטו לבצע חיסול כואב של אישיות בכירה. משרד החוץ הודיע אגב על כוננות שהוכרזה בכל הנציגויות הישראליות ברחבי העולם.

.

מומחי הצבא של חיזבאללה, ככל הנראה אנשי היחידות הימיות, מסייעים בהקמת הבסיסים, מפקחים על עבודות הבנייה, ומסייעים בהכשרה ובאימון של כוחות קומנדו ימיים.על פי הפרסום הלבנוני מדובר בהכשרת של כ- 400 לוחמים.ההכשרה והאימון דומים לאלו אשר הועברו על ידי חיזבאללה וכוח קודס של איראן לכוחות המיליציות השיעיות הפועלות בעיראק בחסות איראן.

.

המורדים החות’ים מנהלים בשנים האחרונות מערכה צבאית, כארגון פרוקסי איראני, לא רק כנגד כוחות השלטון התימני, אלא גם כנגד סעודיה ומצרים. המורדים תקפו מספר פעמים בשנים אלו כלי שיט מצריים וסעודים באמצעות טילים. הכשרת הכוחות החות’ים ושדרוג יכולותיהם המבצעיות על ידי גורמי חיזבאללה, תסייע להם ולאיראן במערכה הימית נגד מצרים וסעודיה, ובפיתוח יכולות תקיפה מתקדמות יותר.

.

זאת ועוד, הקמת הבסיסים בסמוך לחופי הים האדום נועדה לסייע לפעולות המבצעיות של איראן בזירה, לרבות תספוק כלי השיט של משמרות המהפכה וחיל הים הפועלים באזור, ואבטחת משלוחי הנשק האיראניים, העוברים במצרי באב אל-מנדב.

סיבה נוספת להקמת הבסיסים עבור המורדים החות’ים, היא לשיפור יכולתו המבצעית של הארגון לסגור ולשתק את מצרי באב אל-מנדב. מצרי באב אל-מנדב הם מנקודות ה”חנק” הבינלאומיות, דרכם עובר אחוז ניכר מהסחר הבינלאומי, בדגש על הסחר שבין אסיה ואירופה. סגירת המצרים חוסמת למעשה נתיב ימי מרכזי, ומכאן המונח נקודת “חנק”.

.

התפיסה האיראנית היא שסגירת מצרי באב אל-מנדב בעת הצורך, בדומה לסגירת מצרי הורמוז, עשויה להוות איום על הכלכלה העולמית, ובכך תהיה לאיראן עמדת כוח והשפעה בזירה הבינלאומית.

.

מהלך זה של הכשרת הכוחות החות’ים הוא עליית מדרגה נוספת במערכה המתנהלת בתימן במעורבות האיראנית, ועבור איראן היא יכולת מבצעית חשובה בביסוס מעמדה ויכולותיה הצבאיות בזירת הים האדום.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן