היחסים הביטחוניים בין ישראל לאזרביג׳אן הדוקים מתמיד

ישראל וטורקיה מנהלות ביניהן מירוץ על כיבוש ליבו של השלטון באזרביג'אן. אנקרה, במהלך מתוקשר, העניקה תמיכה משמעותית לבאקו באמצעות אספקת כלי טיס בלתי מאוישים ושכירי חרב מסוריה שיילחמו לצידה, אך נראה שישראל עושה צעדים שאינם נופלים מהמאמץ הטורקי.

.

ישראל, הפועלת רחוק מאור הזרקורים, מסייעת לשלטונו של אילהם אלייב באזרביג'אן בפיתוח יכולות מודיעין ואספקת מערכות מתקדמות.

שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין המדינות הדוק, ולפי דיווחים מאמצעי תקשורת זרים, אנשי המוסד מפעילים באופן קבוע מבצעי איסוף, והחברות הביטחוניות הישראליות, דוגמת תעשייה אווירית, רפאל, אלביט, אירונאוטיקס ועוד, מספקות כלי טיס בלתי מאויישים, מערכות לוחמה אלקטרונית, מכ"מים מתקדמים, מערכות איסוף מודיעין, טכנולוגיות מתקדמות לעיבוד מידע ועוד.

.

ישראל, כך על פי הדיווחים הזרים, העבירה לאזרביג'אן גם ידע ושיטות הפעלה, המסייעות לה לפתח דוקטרינות איסוף מודיעין ולחימה, לרבות איסוף מהאוויר באמצעות מל"טי האורביטר של אלביט, ושיטות לאיתור ותקיפת מטרות באמצעות מל"טים מתאבדים מדגם הארופ של התעשייה האווירית.

.

מל"טי ההארופ המתקדמים של התעשייה האווירית סופקו לאזרביג'אןב- 2016 ומאז נעשה בהם שימוש מבצעי רב. למספר מדגמי המל"טים שנמכרו לאזרביג'אן הוקם במדינה קו ייצור בחברת המערכות המקומית – אזאד (Azad Systems).

.

לפעילות הישראלית באזרביג'אן חשיבות רבה במספר מישורים. ראשית, אזרביג'אן היא הלקוחה השנייה בגודלה, מיד לאחר הודו, של התעשייה הביטחונית הישראלית ומערכות נשק וטכנולוגיות רבות נמכרות למדינה. הכנסה זו מאפשרת לתעשיות הביטחוניות להמשיך בצמיחתן ובתשלום משכורות עובדיהם, ואף לממן פרוייקטי פיתוח עבור צה"ל.

.

שנית, לא רק שהיא מהווה מקור הכנסה כלכלית למדינת ישראל, אלא גם המערכה העקובה מדם, שמנהלת אזרביג'אן בחבל נגורנוקרבאך כנגד ארמניה, מאפשרת לישראל לבחון את הבשלות הטכנולוגית של המערכות אותן היא מספקת לאזרביג'אן, ולהכניס במערכות שיפורים כתוצאה מהניסיון המבצעי, הנצבר מהשימוש בהן.

.

שלישית, במישור המדיני, הנוכחות הישראלית והפעלת מערכות הלחימה באזרביג'אן, הסמוכה לאיראן, מהווה גורם הרתעתי מול איראן על יכולתה לכאורה של ישראל לתקוף את איראן בסמוך לגבולה. זאת ועוד, הברית ההדוקה שנוצרה בין ישראל ואזרביג'אן, מהווה משקל נגד מדיני מול טורקיה, שגם לה כאמור, ברית עם אזרביג'אן, במערכה מול ארמניה.

.

עניין מרכזי