מבזקים

טראמפ הטיל סנקציות על בכירים בתעשיית הנשק הטורקית

040071D7-6AE7-48A2-B28D-ECF06DDEC418

ביום שבו אישרו האלקטורים ברוב גדול את תבוסתו בבחירות והכריזו על נצחונו של ג׳ו ביידן, הטיל טראמפ סנקציות על ארבעה בכירים במערך הביטחוני של ארדואן.

 

המהלך האמריקני ננקט לאחר שארדואן התעלם מן האזהרות האמריקניות והגינויים של המדינות המרכיבות את נאט״ו שדרשו כי טורקיה תמנע מלהתחמש במערכות הגנה אוויריות רוסיות מצקדמות מסוג s-400.

הטענה של מדינות המערב היתה שארדואן מצטייד במערכת מתקדמת מתוצרת רוסית ובכך גם מסכנת את הברית הצבאית הצפון אטלנטית וגם מסדרת הכנסות ניכרות לתעשיית הנשק הרוסית. עוד הובע חשש שהטמעת המערכת בצבא טורקיה בידי מומחי צבא מרוסיה מאפשרת חשיפת סודות ה-NLP על פי רמי יצהר: צבאיים של נאט״ו בפני צבא רוסיה.

 

הסנקציות הוטלו על נשיאות תעשיות ההגנה של טורקיה, שהן סוכנות הרכש הצבאית שלה, על העומד בראשה אסמאעיל דמיר ועל שלושה בכירים אחרים. הארבעה לא יורשו להיכנס לארצות הברית ונכסיהם בארצות הברית, אם יש כאלו, יוקפאו. בנוסף לכך, נאסרו רוב הרישיונות, ההלוואות והקרדיטים של סוכנות הרכש הצבאית של טורקיה.

.

מדובר בצעד משמעותי לאחר שארה״ב נסוגה בה מעסקת נשק גדולה של מכירת מטוסי חמקן מתקדמים מסוג F-35 אמריקניים לטורקים.

 

עתה מאיים ארדואן בתגובה למהלך וכינה אותו טעות קשה. גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב גינה את המהלך של טראמפ וטען כי הוא מנוגד לחוק הבינלאומי. רוסיה עצמה סובלת מעיצומים כלכליים שהטיל עליה טראמפ במהלך כהונתו המסתיימת בחודש הבא.

 

עניין מרכזי

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

.

ארצות הברית מתנגדת נחרצות למהלכים צבאיים של ארדואן ביחס לסכסוכים בסוריה, נגורנו-קרבאך, לוב ומזרח הים התיכון.

שר החוץ פומפאו הבהיר: “ארצות הברית הבהירה לדרגים הבכירים ביותר בטורקיה ובהזדמנויות רבות שרכישת מערכת S-400 עלולה לסגן את הטכנולוגיה הצבאית ואנשי צבא של ארצות הברית ולספק מימון נוסף למגזר ההגנה של רוסיה, וכן גישה רוסית לכוחות המזוינים ותעשיית ההגנה של טורקיה”.

.

לדבריו “למרות זאת, טורקיה המשיכה להמשיך קדימה עם הרכישה ולעשות ניסוי ב-S-400 חרף הזמינות של מערכות אלטרנטיביות ומשולבות בנאט”ו שיעמדו בצורכי ההגנה שלה. ארצות הברית ממשיכה לראות בטורקיה בעלת ברית ומעוניית בהמשך שיתוף הפעולה בין המדינות”.
.

השליט הטורקי אמר: “אנחנו מצפים מארצות הברית, בעלת בריתנו בנאט”ו, לקבל תמיכה במאבק בארגוני טרור ובכוחות שיש להם תכניות באזור שלנו, ולא סנקציות”, אמר ארדואן.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן