מבזקים

הערכה קונספירטיבית: הבריטים עוררו בהלת מוטציה מטעמים כלכליים חבויים

E035C932-4A85-426B-8993-F67F0A84A066

המוטציה החדש של וירוס הקורונה, התגלתה בבריטניה בספטמבר האחרון. בתזמון מעניין פורסם דבר המוטציה, לאחר שהמשא והמתן בתחומים הכלכליים בין בריטניה והאיחוד האירופאי עלו על שרטון, כשברקע ניסיון בריטי להשארת קרנות הפנסיה האירופאית, בשווי מאות מילארדי אירו, בבנקים בבריטניה. האם יש קשר בין הדברים?

.

בערב חג המולד, ה- 25/12/2020 סוכמה עסקת הברקסיט (BREXIT) בין האיחוד האירופאי ובריטניה. חתימת ההסכם מאפשרת לבריטניה להיות מדינה עצמאית מדינית ופוליטית, ללא מעורבות האיחוד בנעשה בה, החל מ- 1/1/2021.  

המהלך הבריטי החל ב- 2016 כשהוא סופג עליות ומורדות, וכלל משא ומתן בין הצדדים במגוון רחב של תחומים, בהם הכרה אוטומטית בבעלי מקצוע (כגון רופאים, מהנדסים, צוותי רפואה ועוד), תעריפי מיסוי, ויזות ואישורי מעבר בין המדינות, אישורי עבודה זמניים וקבועים לאזרחי המדינות השונות, זכויות הדיג במרחב הימי הטריטוריאלי של בריטניה, סיוע כלכלי לתושבי המדינה, שיוך תוצרים וחומרי גלם לבריטניה, השתתפותה של בריטניה בתוכניות מחקר ופיתוח אירופאיות, לרבות בתוכנית Horizon ו- Erasmus, סוגיות ביטחוניות לרבות שימוש במאגרי המידע של ברית שנגן, סידורי תחבורה ימית ואווירית, וסוגיות בנושאי תקשורת וטלוויזיה.

.

בראשית דצמבר השנה נתקע המשא ומתן בין הצדדים סביב שתי סוגיות מרכזיות. הראשונה שבהן היא סוגיית זכויות הדיג בשטח הטריטוריאלי הבריטי עבור דייגים מאירופה והסוגייה השנייה היא בנושאים כלכליים, בדגש קרנות הפנסיה (ציבוריות ופרטיות) והמיסוי.

.

ב- 7 לדצמבר טס ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג’ונסון לפגישה בבריסל עם נשיאת האיחוד האירופאי, אורסולה ון-דר ליין (Ursula von der Leyen) לפגישה מרתונית להסדרת כלל הסוגיות, אשר פתרונן נדרש היה להסתיים עד ה- 25/12/2020. ב- 9/12 הודיעו הצדדים כי למרות השיחות אין ביניהם הסכמה. המשא ומתן ביניהם על שתי הסוגיות המהותיות, הטומנות בחובן ממון רב, לא הגיע לכדי פתרון.

.

ב- 14 לדצמבר הודיעה בריטניה כי במדינה התגלתה מוטציה חדשה של נגיף הקורונה. כפי דיווחו מומחים, לקורונה קיימות מוטציות רבות, אך זו החדשה שהתגלתה שייכת לזן חדש, המכונה VUI-202012/01. זהו אחד מ- 23 זנים שונים של הקורונה, אשר לו תכונות מיוחדות, והוא בעל מבנה גנטי שונה.

.

בבריטניה הזדרזו להצהיר, כי גילוי המוטציה הצליח בזכות הידע הרב בתחום המחקר האפידמיולוגי והפעילות המחקרית האינטנסיבית בתחום במדינה, לחקר רצפי ה- DNA של נגיף הקורונה ממש מראשית ההתפרצות.

המוטציה החדשה של הנגיף, שהתגלה בבריטניה כבר בספטמבר, כשלושה חודשים לפני ההצהרה הבריטית עליו, נמצאה בדגימות רבות שנאספו בעיקר בדרום אנגליה. על פי המחקר הבריטי המוטציה גורמת גם להדבקת ילדים ונערים, אך נכון לכתיבת שורות אלו ולמרות החששות לא הוכח מדעית כי היא מתפשטת מהר יותר וככל הנראה, גם לא גורמת לתמותה גבוהה יותר.

תגובת המדינות לגילוי המוטציה הייתה איטית יחסית, ולאחר כשישה ימים מההכרזה על המוטציה בבריטניה, בין ה- 20/12 ל- 21/12 נסגרו שעריהן של מדינות רבות, בכללותן מדינות אירופה, לתושבי בריטניה או לבאים ממנה. באירופה התארגנו מספר מדינות ושלחו רכבות אוויריות לבריטניה על מנת להביא את האזרחים שנתקעו בבריטניה חזרה למולדתם. בריטניה נאטמה וזרים רבים הוצאו ממנה.

.

בשבועות האחרונים של חודש דצמבר התקדמו השיחות בין בריטניה והאיחוד האירופאי, על מנת לסכם את נושאי המחלוקת שעוד נותרו פתוחים, כשהמועד האחרון שנקבע לכך הולך ומתקרב במהירות.

.

ב- 23/12 במהלך מפתיע פותחת צרפת את שעריה לבאים מבריטניהלמרות האזהרות. יומיים לאחר מכן תדווח צרפת כי במדינה התגלו מספר נדבקים, הנושאים את המוטציה החדשה שהתגלתה בבריטניה.

.

בערב ה- 24/12, ערב חג המולד, רגע לפני שמאות מיליוני נוצרים יושבים לחגוג את חג המולד עם משפחותיהם, הגיעו בריטניה והאיחוד האירופאי לסיכום הנושאים הבעייתיים ביניהם, לרבות סוגיית הדיגוסוגיות מיסוי אחרות. אחד מהנושאים המרכזיים בתחום המיסוי היו קרנות הפנסיה, הנשמרות בבנקים בבריטניה עבור תושבים בריטיים ותושבי האיחוד האירופאי.

קרנות הפנסיה ממלאות תפקיד חשוב במימון הכלכלה של האיחוד האירופי והן משמשות כמקור זמין למימון עבור חברות קטנות ובינוניות, לתאגידים ולפרויקטים תשתיתיים לרבות בנדל”ן.

.

מקורות מימון באמצעות קרנות הפנסיה מסייעות לצמיחה הכלכלית וליצירת מקומות עבודה. ככלל, מדינות עם מגזר קרנות פנסיה ממומנות משמעותית נוטות להיות בעלות שוקי הון גדולים יותר, ותלויות פחות במימון הכלכלה על ידי בנקים פרטיים.

.

בריטניה היא המדינה השנייה בגודלה באירופה (מיד אחרי הולנד) בה נשמרות קרנות פנסיה של תושבי האיחוד האירופאי. בראשית 2019 נוהלו בבריטניה 1300 קרנות פנסיה (פרטיות וממשלתיות), ששווין עמד על למעלה מ- 1180 מיליארד אירו. קרנות פנסיה אלו משמשות לא רק את תושבי בריטניה אלא מדינות רבות באיחוד האירופאי.

.

עד לסוף נובמבר האחרון, רגע לפני ההכרזה על תקיעת התהליך, נותרו כספים אלו בבנקים בבריטניה, מתוך ציפייה והמתנה לסיכום המשא ומתן בין בריטניה לאיחוד האירופאי. במהלך נובמבר אף התריעו מומחים, כי תוך שבועות מספר ולאור ההסכם המתגבש בין הצדדים לא ניתן יהיה להעביר את הכספים האלו לבנקים באיחוד האירופאי.

.

ואז, בתזמון מושלם כמעט, כשבוע לאחר שהמשא ומתן בין הצדדים נתקעושלושה חודשים אחרי שהתגלתה המוטציה, הוטל בגינה סגר מלא על בריטניה. חנויות נסגרו, קניונים, בתי ספר, ארגונים ממשלתיים, ובנקים. המסחר בבריטניה נעצר.

הסגר בבריטניה במהלך דצמבר שירת היטב את האינטרסים של הממשל הבריטי. מחד אפשר הסגר וגילוי המוטציה החדשה, הסטה של דעת הקהל והמיקוד הציבורי מתהליכי הברקסיט להתמודדות עם ההתפרצות הפוטנציאלית החדשה. ומאידך, נתן הסגר לבוריס ג’ונסון שקט “תעשייתי” לנהל משא ומתן עם האיחוד האירופאי, תחת מטריית ניסיון ההכלה של הווירוס, אשר אפשרה מתן לגיטימציה באיחוד האירופאי ואף ברמה הבינלאומית לסגר הכולל הבריטניה.

.

הסגר הכולל, בדגש על סגירת המסחר, הבורסה והבנקים אפשר לשמר את הכלכלה הבריטית, למנוע התמוטטות הבורסה, השווקים והבנקים, כתוצאה מתהליך המשא ומתן, אך בעיקר מנע את היכולת של מדינות וגופים אירופאיים להעביר מאות מיליארדי אירו, השייכים לכספי קרנות הפנסיה מהבנקים בבריטניה ולהעבירם למוסדות באיחוד האירופאי. העברת כספי קרנות הפנסיה מהבנקים בבריטניה לבנקים באיחוד האירופאי היו בסבירות גבוהה ממוטטים את עמוד השדרה של הכלכלה הבריטית.

.

וכך החלה בבריטניה ובאירופה חופשת חג המולד והשנה האזרחית החדשה. בשבוע השני של ינואר תחזור הפעילות המסחרית והכלכלית, כשכספי קרנות הפנסיה נשארים בבריטניה.

.

ייתכן שיד המקרה בדבר, ושני התהליכים פגשו זה את זה בתזמון, המשרת את האינטרס הכלכלי הבריטי באופן כמעט מושלם. אך ייתכן, שתזמון הפרסום על המוטציה, כשלושה חודשים לאחר גילוייה היה מהלך בריטי מתוכנן.

.

עניין מרכזי

 

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן