מבזקים

טורקיה מטשטשת עקבות הסיוע שהעניקה לדאע״ש

E0DA43E0-D90F-42D1-9843-864937BA4365

שיכתוב ההיסטוריה הוא תופעה ידועה ומוכרת לחוקרים ולפוליטיקאים. מאז ולתמיד השליט הוא שמחליט כראות עיניו מה להבליט ומה לטשטש. בדרך כלל שליטים מעלימים מהלכים כושלים או כאלה שעלולים להמעט עליהם ועל ארצם חרפה. ארדואן עושה זאת עתה ומבחינתו בצדק מסויים. הוא טעה ושגה, בהמשך התחרט ופעל צבאית לתיקון הטעות. 

.

האתר השוודי Nordic Monitor מדווח אודות מסמכים שהודלפו על פעילות המודיעין הטורקי, ה- MIT. המסמכים שהודלפו מצביעים על ה- MIT כאחראי לפיצוץ מחסני תחמושת צבאיים בטורקיה, בהם אוחסנו אמצעי לחימה שהועברו על ידי טורקיה לפעילי דעא”ש.

.

פיצוץ מחסני התחמושת נועד, ככל הנראה, להשמיד ראיות הנוגעות להעברת אמצעי לחימה מטורקיה לדעא”ש ולאפשר מחיקה של חוסרים באמצעי הנשק שנלקחו ממלאי הצבא הטורקי. מחסני התחמושת שפוצצו במהלך 2019 היו בשטחה של טורקיה אך גם בצפון קפריסין.

.

הפעילות הטורקית להשמדת הראיות מגיעה לאחר שפורסם הקשר ההדוק שבין ממשל ארדואן לדעא”ש ולאל-קאעידה, ותמיכתו הכלכלית והצבאית של ארדואן בארגון.

.

הנשק לדעא”ש הועבר על ידי ה- MIT באמצעות שיירות של משאיות מוסוות, שעברו באזורים לא מיושבים וכפריים בטורקיה, עד שחצו את הגבול הטורקי לכיוון סוריה.

.

תמיכתו של ארדואן בדעא”ש אינה חדשה, ופרטים על כך פורסמו כבר בספטמבר 2014 בעיתון הטורקי “טארף“. העיתון פרסם כי חבר פרלמנט טורקי פנה בשאילתא לשר ההגנה בדבר הסיוע הטורקי לדעא”ש, אך ממשל ארדואן הכחיש כל קשר לארגוני הטרור. העיתון נסגר זמן קצר לאחר פרסום הידיעה ועורך העיתון נכלא.

.

ומעבר לכך, בסרטונים שונים של דעא”ש המופצים ברחבי הרשת ובערוצי היוטיוב, ניתן לראות בקלות יחסית על גבי ארגזי תחמושת וחומרי נפץ את הלוגו של MKE, תאגיד התעשיה המכנית והכימית הטורקית, המייצרת תחמושת, חומרי נפץ וציוד צבאי אחר. גם מומחים אמריקאיים דיווחו על איתור תחמושת וחומרי נפץ תוצרת MKEבצפון עיראק.

.

במסמכים שהודלפו, הוזכרה אף חקירה פלילית שהייתה בטורקיה ב- 2013 אודות מרכיבים לייצור גז סארין שנמכרו בטורקיה לנציגי אל-קאעידה, בתיווך ובסיוע של ה- MIT. מרכיבים אלו שימשו ככל הנראה במספר מתקפות באמצעות גז סארין שבוצעו באזור דמשק באותה שנה.

.

דעא”ש בתמורה לסיוע של ה- MIT סייע לממשלו של ארדואן בפעילות טרור במהלך 2015 וב- 2016 שנועדה לסייע לארדואן להשגת רווחים פוליטיים, כאשר ארדואן החל לאבד את תמיכת הרוב בבחירות לפרלמנט. במהלך השנים ביצע דעא”ש שלושה פיגועים גדולים מאד באנקרה, שסייעו למהלכיו של ארדואן, לטיהור זרועות הצבא והממשל ממתנגדיו.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן