מבזקים

נבחנת הצבת כיפת ברזל על ספינות ישראליות

1FDEBD56-749A-4F96-9DB4-6CADCD80F427

בעיתונות הזרה וברשתות החברתיות פורסמו ביממה האחרונה תמונות של ספינת חיל הים הישראלי, מדגם סער 5, שעל סיפונה מוצבים שני משגרי טילי “כיפת ברזל”. .

תמונות אלו מצטרפות יוטיוב המתאר את שיגור הטילים מסיפון הספינה במהלך ניסוי. לא ידוע מתי צולמו התמונות.

בתמונות ניתן לראות את משגרי טילי “כיפת ברזל”, בתצורתם הקרקעית, כשהם מעוגנים לסיפון  בירכתיי הספינה, המשמש לנחיתה והמראה של המסוקים הימיים של חיל הים.

.

ככל הנראה משגרי הטילים הותקנו על ספינת הסער 5 כחלק מניסויים ימיים, טרם התקנת מערכות “כיפת ברזל” על ספינות הסער 6, הספינות החדשות של חיל הים שנרכשו מגרמניה, ונועדו בראש ובראשונה להגן על אסדות הגז של מדינת ישראל מפני איומי טילים ורקטות מכיוון לבנון ורצועת עזה. בספינות סער 6 יותקנו מערכות “כיפת ברזל” כחלק אינטגרלי מהספינה עצמה.

.

ייתכן אף, שאם ניסויי הטילים יעברו בהצלחה, יחליט חיל הים לשלבם בשלושת ספינות סער ה- 5 שלו, כחלק מחליפת ההגנה האווירית וכמחליף למערך טילי ההגנה המתיישנים מדגם “ברק 1”. מערך ה”ברק 1″ יחגוג בשנה הבאה את שנתו השלושים, ולחיל הים נדרשת חלופה הולמת במקומו כנגד האיומים המתקדמים בזירה, כדוגמת הטיל העל-קולי מדגם יאחונט תוצרת רוסיה, הנמצא בשירות מבצעי בסוריה ובחיזבאללה.

תמונות ספינת חיל הים עם משגרי “כיפת ברזל” פורסמו לאחר תקופה ארוכה בה שוררת מתיחות בין איראן וארצות הברית, טרם עזיבתו של טראמפ את הבית הלבן. בחודשים האחרונים אירעו מספר חיכוכים צבאיים בין ארצות הברית וחיל הים האיראני, ובוצעו מספר תרגילים של זרועות הצבא האיראני ומשמרות המהפכה, בהם בוצעו יריות טילים ותקיפת מטרות ביבשה באמצעות טילים שנורו מכלי טיס בלתי מאויישים (כטב”מים) ובאמצעות כטב”מים מתאבדים.

לאחרונה הושמעו אף איומים מכיוון המורדים החות’ים בתימן לפגיעה במטרות בישראל באמצעות מל”טים מתאבדים. איומים אלו גררו הערכות מצד מערך ההגנה האווירית של ישראל להגנה על אזור אילת, ואף באותה עת נצפתה צוללת ישראלית באזור מפרץ אילת.

.

שילוב מיירטי “כיפת ברזל” בספינות חיל הים לא רק שתאפשר לחיל הים להגן על אסדות הגז, המספקות את מירב האנרגיה למדינת ישראל, אלא גם תאפשר הגנה אווירית טובה יותר למדינת ישראל מול כלי טיס בלתי מאוישים וטילים שישוגרו על ידי חיזבאללה או חמאס וינסו לחדור לכיוון מטרות בישראל ממערב בטיסה דרך הים.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן