מבזקים

הטריקים האיראניים לעקוף את הסנקציות על יצוא הנפט שלהם

6CBEA459-DE85-40D0-A38B-A5E973D3FBE8

הרשויות באינדונזיה הודיעו כי עצרו בתחילת השבוע בשטח המים הטריטוריאליים שלהם, שתי מכליות נפט איראניות, החשודים בביצוע העברת נפט בלתי חוקית ביניהן במטרה להערים על הסנקציות הכלכליות המוטלות עליהן.

.

שתי המכליות Horse (הנושאת דגל איראני) ו- Frea (הנושאת דגל פנמה), נעצרו בים באזור החוף המערבי של אינדונזיה, כך מסר דובר הסוכנות לביטחון ימי של אינדונזיה.

.

לדברי הרשויות באינדונזיה, הכוחות הימיים של המדינה ליוו את המכליות עד לעגינתן באי בטאם להמשך חקירה.

דובר הסוכנות לביטחון ימי האינדונזית מסר, ששתי מכליות הנפט חשודות במגוון של הפרות חוקי השיט הבינלאומיים, כולל אי ​​הצגת דגלי לאום, כיבוי מערכות הזיהוי האוטומטיות שלהן (AIS – Automatic Identification System), זיהום מי ים, עיגון שלא כדין וכן העברת נפט בלתי חוקית בין ספינות.

.

מכליות הנפט האיראניות מפליגות באופן קבוע ללא מערכות AIS, בניגוד לחוקי השיט הבינלאומיים, תוך שהן מסכנות את עצמן ואת כלי השיט האחרים שבנתיב הפלגתן. ההפלגה ללא מערכת ה- AISמאפשרת לכלי השיט האיראניים שלא להתגלות כשהן בים, ולא לאפשר לארגוני מודיעין וביטחון מערביים לזהותם, ובכך להסוות את מטענם ואת העברת הנפט האסורה על פי הסנקציות.

.

ממד נוסף בהסוואה האיראנית היא העברה בלב ים של נפט ממכלית איראנית למכלית אחרת לגיטימית (כדוגמת המכלית הנושאת דגל פנמה), וכך למעשה המכלית הלגיטימית ממשיכה במסעה עם הנפט האיראני ומעבירה אותו לידי הלקוח המיועד.

הטלוויזיה הממלכתית האיראנית הודתה בתפיסת המכליות, לא מסרה פרטים נוספים על כך.

.

איראן החלה לצבור הפסדים רבים וירידות דרסטיות במכירות הנפט שלה כתוצאה מהסנקציות האמריקאיות בתקופת כהונתו של דונלד טראמפ, לאחר זה ביטל את הסכם הגרעין שבין המדינות באופן חד צדדי ב- 2018. כחלק מביטול ההסכם הטיל טראמפ שורה של סנקציות על איראן, ביניהן איסור רכש נפט ממנה.

.

סנקציות אלו על מקור ההכנסה המרכזי של איראן, הביא אותה למצב כלכלי קשה. בתקופה זו פנתה איראן והגדילה את מכירותיה בשוק השחור, שכללו מכירות נשק ונפט למדינות שונות בעולם, כדוגמת סוריה וונצואלה.

איראן החלה להעביר בשנה האחרונה נפט לוונצואלה באמצעות מכליות. טראמפ איים רבות על איראן, ואף שלח את אוניות המערכה של הצי האמריקאי ללוות את המכליות מרחוק, אך מבלי שהלכה למעשה עשה דבר כנגד משלוחי הנפט האיראניים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן