מבזקים

בנק ישראל מעריך: נתניהו הרס את המשק – ייקח שנים לתקן

AF93606B-6E5E-4355-BC6B-48AEA2A870C3

הנזק שגרם נתניהו למיליוני ישראלים, בעיקר מעמד הביניים, הסוחרים והעצמאים הקטנים והבינוניים הוא אדיר. לפי שעה חלק ניכר מן הנפגעים עוד לא חשים זאת בגלל חלוקת המיליארדים  במסגרת מערכת הבחירות.  אבל אחר כך, אם נתניהו יצליח להמשיך עם השותפים הסקטוריאליים הקטנים שמוצצים את לשדה של המדינה, האסון יהיה בלתי נתפס.

 

כבר עתה ברור שמאות אלפים ייפגעו ללא אפשרות שיקום מעשי מהיר. נתניהו, כדי ללקק לשומרי כיסאו, החיל תקנות מחמירות שפגעו בעיקר בחפים מעוון. למרבה הצער, מרביתם אינם מבינים מה נעשה להם וממשיכים להעריץ את העריץ הרשע.

 

בנק ישראל מפרסם היום נתונים מפחידים המדווחים בעדינות אודות המצב האמיתי של המשק.

 

.

בנק ישראל פרסם אתמול את דו”ח היציבות הפיננסית למחצית השנייה של שנת 2020, שעסק ברובו, כמובן, בהשפעת משבר הקורונה. במסגרת הדו”ח פורסמו נתונים וניתוחים, המעידים על כך שמתחת לפני השטח מסתתרים סימנים שמבשרים על כך שהיציאה מהמשבר הכלכלי עלולה להיות כואבת, ושמרבית הפגיעה טרם נחשפה.

וכך קובע הנק ישראל:

“התמיכה של הממשלה ובנק ישראל במשק אינה יכולה להימשך תקופה בלתי מוגבלת. אם המשבר יחמיר ויימשך מעבר למצופה, סביר שסיכוני אשראי רבים יותר יתממשו”, נכתב בדו”ח של בנק ישראל. בקיצור, האסון מתקרב.
.

מחודש יולי, אז אמורה להיפסק תוכנית הסיוע לתשלום דמי אבטלה ומענקים לנפגעי המשבר. אז תתחיל הקריסה האמיתית. אבל זה כבר אחרי הבחירות ואז נקבל משבר כלכלי חריף ואבטלה גבוהה. מדו”ח היציבות הפיננסית עולה כי מדובר במשבר שנתניהו מסתיר ויעמיד אחרי שהפרטיירים יצביעו ביבי הפני שוקת שבורה.

.

בבנק ישראל ערכו סקר מיוחד שבחן את שימוש משקי הבית בישראל במשאבים פיננסים ובסיוע הממשלתי בזמן מגיפת הקורונה. מסתבר כי מחצית מהציבור שינה את ההתנהגות הפיננסית שלו בעקבות המשבר, כאשר השינוי ברוב המקרים הוא כמובן לא לטובה. שליש מהישראלים צמצמו את ההפקדות שלהם לחיסכון בזמן משבר הקורונה. בנוסף לכך 20% מהם משכו כספים מחסכונותיהם. משיכת הכספים בלטה בעיקר אצל עובדים מפוטרים וכאלה שהוצאו לחל”ת.
.
10% מהציבור נטלו הלוואה בתקופת המשבר, ו־14% ציינו כי קיבלו עזרה כספית מבני משפחה או חברים. 2.5% נקלעו למצוקה כספית משמעותית שאילצה אותם גם ליטול הלוואה וגם להיעזר במשפחה וחברים. עוד עולה מהנתונים כי 10% הגיעו למשיכת יתר מהחשבון בתקופת המשבר.
.
ההערכה כעט היא שכשמונים אלף עסקים פשטו רגל והיקף הכלכלה השחורה צמח מה שלכאורה מצביע על כך שרבים צוברים כספים במזומנים שאותם אינם מפקידים בבנקים.
.
“הפגיעה היתה קשה יותר ככל שהעסק היה קטן יותר, וככל שהוא משתייך לענף שבו הוטלו מגבלות מחמירות יותר”, נכתב בדו”ח של בנק ישראל. כלומר, האסון הוא תולדה של המדיניות הכודלת של נתניהו והליכוד.

.

הממצאים שנאספו מצביעים על תופעה מדאיגה נוספת.

בחודשים יולי־אוגוסט, התקופה שבין הסגר הראשון לשני, בהם לא היו כמעט מגבלות במשק, נרשמה ירידה משמעותית בהכנסות בקרב 22% מהעסקים. מדובר בירידה של יותר מ־50% בהכנסות, כאשר בקרב 12% מהעסקים נרשמה ירידה של 80% בהכנסות ומעלה, מה שנחשב לכמעט חוסר פעילות.
כלומר, לא מן הנמנע דמחגלי נתניהו הביאו לשינויים מבניים ארוכי טווח בהתנהגות הכלכלית והחברתית. אנשים לא ימהרו לצרוך גם אם המשבר יסתיים. בעיקר יפסיקו לקנות שירותים ומוצרים שבמהלך הסגרים נתבררו להם כמיותרים.

 

גם אם אנשים יחזרו למסעדות הם יחשבו כל הוצאה יקטינו צריכת מותרות. ההערכה היא שהשנה ייסגרו כ-80,000 עסקים הישראל. הערכה זו גובשה לפני הסגר השלישי כך שהמצב עתה חמור בהרבה.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן