מבזקים

ישראלים חשופים לתביעות על ביצוע פשעי מלחמה בגדה ובעזה

61B319EA-8C64-480A-8442-1600C585F743

בית הדין הבינלאומי בהאג הפתיע בהחלטה חמורה נגד ישראל המאפשרת לחקור ולדון בתלונות על ביצוע פשעי מלחמה כביכול שבוצעו כלפי פלסטינים בשטחי הגדה והרצועה בכל המקומות שמעבר לקו הירוק.

 

ההחלטה נפלה על ישראל כרעם ביום בהיר. בית הדין הפלילי הבין-לאומי הפועל בהאג שבהולנד קבע בהחלטה דרמטית כי הרשות הפלסטינית נחשבת מדינה חברה לפי אמנת רומא. בעקבות זאת, כעת לבית הדין יש סמכות טריטוריאלית לדון בעניינים הנוגעים ליהודה ושומרון ולעזה – ובכך לחקור טענות של הפלסטינים נגד ישראל.

.

ישראל הגיבה כצפוי בחומרה על ההחלטה ונתניהו הכריז כי  “בית הדין הוכיח שהוא גוף פוליטי ולא משפטי”. השגריר באו״ם ארדן הוסיף שזו ״חרפה״.

.

בארצות הברית אמרו כי הם מודאגים מהפסיקה ובוחנים אותה. ישראל וארה״ב אינן חברות בבית הדין הבינלאומי אך חוששות ממנו. משמעות ההחלטה היא שבית הדין יוכל לדון בתלונות נגד ישראל בדבר הפרות של החוק הבינלאומי בנוגע להתנהלות בשטחים שנכבשו בשנת 1967.

.

בסמכות בית הדין להוציא צווי מעצר נגד אישים ספציפיים שנגדם יתנהלו חקירות. המשמעות המעשית היא שאנשי צבא, ביטחון, ביון ואף אזרחים הפועלים נגד הפלסטינים יהיו חשופים אישית לצווי מעצר בינלאומיים.

.

ישראל אמנם תוכל לספק לבכירים דרכונים דיפלומטיים אבל חופש התנועה וההתנהלות ניטלת מהם מעשית. צווים כאלה עלולים לחול גם על נתניהו עצמו ושרים אחרים בנוגע להחלטות ספציפיות, פעולות או צעדים הננקטים בניגוד לחוק הבינלאומי לכאורה נגד אזרחים בשטח המוגדר שטח כבוש.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן