מבזקים

לאן נעלמה הצוללת הרוסית ששייטה מול חופי ישראל?

FD6EC052-939A-426D-8767-6FC0273E1F7B

בימים האחרונים מתנהל מבצע רחב היקף ומסתורי של מטוסי סיור ימיים אמריקאיים מול חופי ישראל, לבנון, קפריסין וסוריה. מטוסי הסיור מדגם פוסידון, P-8, של הצי האמריקאי מפטרלים באופן חריג, שהעלה תהיות רבות.

למבצע הסיור החריג התווספה הודעה עיתונאית מעט מוזרה, ולכאורה לא קשורה, לפיה הצי האמריקאי פועל בים התיכון עם ספינות טילים של חיל הים הישראלי לתגבור הביטחון הימי ושיתוף הפעולה בין הציים.

.

היום נשפך מעט אור על התעלומה.

.

לפני כחודש ימים חצתה צוללת רוסית מדגם B-237 Rostov-on-Don, את מצרי גיברלטר ופנתה לים התיכון, לאחר שפעלה בסמוך לאיים הבריטים ובקרבת בסיסי צוללות בריטים. הצוללת הרוסית לוותה על ידי אוניית עזר רוסית

הצי הבריטי עקב אחרי הצוללת עד כניסתה לים התיכון, ומשם הועברה השליטה על המעקב עליה לידי הצי השישי האמריקאי, שבסיסו בנאפולי.

.

לפני מספר ימים נעלמה הצוללת ממסכי מערכות השליטה והבקרה של האמריקאיים ועקבותיה לא נודעו מאז.

.

הצוללת הרוסית הינה צוללת מונעת דיזל, בדחי של כ- 3,000 טון ובאורך של כ- 74 מטר. לצוללת יכולת פעולה של 45 ימים רצופים בים ובטווח של כ- 7,500 מייל ימי מבסיסה. הצוללת פועלת בעומק מרבי של כ- 300 מטר על ידי צוות של 60 איש. בצוללת משולבות מערכות איסוף מודיעין מתקדמות.

הצוללת מצוידת ב- 18 גופי טורפדו מדגמים שונים, 24 מוקשים ימיים ובארבעה טילי שיוט מדגם 3M54K (קליבר) לתקיפת מטרות ימיות ומטרות יבשתיות בטווח מרבי של 2,500 ק”מ. צוללת זו השתתפה במבצעי רבים של תקיפת מטרות בעומק היבשה בעיראק ובסוריה.

.

הצוללת הרוסית נעלמה, בחוסר מזל (או מקצועיות), כאשר קבוצת קרב אמריקאית נכנסה לים התיכון והחלה לפעול בו. קבוצת הקרב האמריקאית כוללת נושאת מטוסים, מספר אוניות קרב ולפחות צוללת גרעינית אחת. סוגייה זו מעלה דאגה בקרב הצי האמריקאי, בעיקר סביב יכולתה של הצוללת הרוסית לאסוף מודיעין אינטימי על פעילותה של קבוצת הקרב.

הצי האמריקאי הפעיל אף כוחות אחרים של נאט”ו, השוהים בקרבת סוריה ואת בסיס המודיעין הבריטי בקפריסין, בחיפוש אחר הצוללת הרוסית.

 

ככל הנראה, הפעילות המשולבת נועדה לסייע לצי האמריקאי בחיפוש הצוללת.

כאמור, עד ערבו של יום רביעי, ה- 17/3, לא אותרה הצוללת הרוסית.

.

האמריקאים עוקבים בדריכות ובעקביות מאז ימי המלחמה הקרה על פעילות הצוללות הרוסיות על פני הגלובוס. במקרה זה נראה כי הדאגה האמריקאית מאי-מציאת הצוללת הרוסית והפעילות המבצעית רחבת ההיקף לאיתורה הם חריגים ומעוררים תהייה.

.

ככל הנראה יש לצוללת הרוסית יכולות מיוחדות, תכונות מיוחדות או שמשימותיה המבצעיות באגן המזרחי של הים התיכון מעוררות דאגה בקרב גורמי הצי והמודיעין האמריקאיים, במיוחד בעת שקבוצת הקרב האמריקאית שוהה בזירה.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן