מבזקים

רשת ריגול רוסית נחשפה בבולגריה

916E9E5F-0D5A-48F9-9B39-394A95C7F4E0

רגע לפני הבחירות לראשות הממשלה בבולגריה, הודיע משרד התובע הראשי של בולגריה, כי שירות הביטחון המקומי הצליח לחשוף רשת ריגול רוסית.

.

ברשת הריגול הרוסית פעלו חמישה פקידים ממשרד הביטחון של בולגריה ומשירותי הביון שלה. הללו נלכדו לאחר מבצע סיכול-ריגול שבוצע על ידי המשטרה ושירות הביטחון הכללי.

.

ממשרד התובע הראשי נמסר שהמרגלים לכאורה הצליחו להעביר מידע חשוב המשפיע על ביטחונם של בולגריה, האיחוד האירופי, נאט”ו וארצות הברית.

.

הציד אחר הסוכנים החשודים בכך שפעלו למען רוסיה נמשך לאורך יממה, כשהמשטרה המקומית הקימה מחסומים בכל היציאות המרכזיות מהעיר ובסמוך לבניין השגרירות הרוסית.

.

לאחר תפיסת הסוכנים הודיע ​​התובע הראשי, איוון גשב, כי מבצע לכידת סוכנים בהיקף כזה לא היה מאז 1944″, בהתייחסו לתקופה בה בולגריה פעלה יחד עם ברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה.

.

גשב הביע תקווה כי “המקרה לא ישמש לעידוד מחלוקת באומה”, בהתחשב במספר הרב של אזרחי בולגריה המזדהים עם מוסקבה מסיבות היסטוריות, כאשר רוסיה שחררה את בולגריה מהשלטון העות’מאני במאה ה19. בבולגריה פועלים כוחות פוליטיים המגבים בגלוי את מדיניותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

.

גשב שיבח במיוחד את שר הביטחון, קרסימיר קרקצ’אנוב, ואת ראש המודיעין הצבאי על חשיפת רשת הסוכנים הרוסיים, בראשה עמד לכאורה ראש המודיעין הצבאי לשעבר.  לטענת גשב, החמישה פעלו במסגרת רשת, אשר מרבית הסוכנים שפועלים במסגרתה עוד טרם נתפסו.

.

הרשת הופעלה על ידי מפעיל רוסי, אשר נפגש תכופות עם חברי הרשת, במסעדות יוקרה, במגרשי ספורט ובחניונים. המפעיל הרוסי נתן לסוכניו טלפונים ניידים לא מזוהים לתקשורת מולו, וכרטיסי SD, באמצעותם הועתק מידע ממחשבי מערכת הביטחון הרוסית.

התגמול למרגלים שולם באמצעות כסף מזומן במעטפות כסף. כל סוכן קיבל תמורה לעבודתו כ- 1,500 אירו לחודש.

.

בשנתיים האחרונות ביצעו הרשויות הבולגריות מספר פעולות נגד סוכנים ומרגלים רוסים לכאורה, אך רובם התמקדו בצוות השגרירות הרוסית בסופיה. רבים מהם שנחשפו הואשמו באיסוף מידע צבאי.

.

כך למשל, במהלך דצמבר 2019 גירשה בולגריה את הנספח הצבאי הרוסי בסופיה לאחד שנחשד בריגול ואיסוף מידע על אנשי צבא אמריקאיים בבולגריה. השגרירות הרוסית הצהירה כי פעולות הרשויות הבולגריות מופרכות.

.

המעצרים האחרונים היו על רקע הבחירות הכלליות בבולגריה, ועל רקע המתיחות המוגברת בין ארה”ב לרוסיה. ציד מרגלים בסופיה לרוב חופף לאירועים גדולים יותר בציר מוסקבה-וושינגטון, וגילוי סוכנים רוסים נועד, כך נראה, לייצר שביעות רצון בארצות הברית, ממנה מקבל ראש הממשלה הבולגרי, בויקו, תמיכה מדינית וכלכלית.

.

עניין מרכזי

 

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן