מבזקים

חנן מלצר פרש מבית המשפט העליון וצפוי להיבחר כנשיא מועצת העיתונות

F8663644-44BC-41BF-A97B-659913ED2101

השופט העליון חנן מלצר פרש היום מבית המשפט העליון. מלצר שימש שופט ב-14 השנים האחרונות והוא עוזב במעמד של המשנה לנשיאת העליון השופטת חיות.

 

הודעת הפרישה של מלצר התבשלה תקופה ממושכת והוא דיבר עליה לא אחת. עתה זה התממש בהגיעו לגיל 70.  אחד מן התיקים המפורסמים שבהם עסק הוא פרשת זדורוב ורצח תאיר ראדה. בשלושת החודשים הקרובים הוא אמור להשלים פסקי דין בתיקים שבהם עסק לרבות תיק זדורוב השנוי במחלוקת.

 

השופט חנן מלצר הביע הסכמתו לשאת בתפקיד נשיא מועצת העיתונות בישראל, תפקיד שהתפנה עם פרישתה של השופטת העליונה דליה דורנר. דורנר הקימה מכון פרטי שיעסוק באוריינות לתקשורת מכספי עיזבון של אישה שנפטרה בגרמניה. מלצר יוכל להיכנס לתפקיד נשיא מועצת העיתונות אם ייבחר בידי חברי הנשיאות. כמשנה למלצר מוצע פרופסור מוחמד ותד, דיקן הפקולטה למשפטים מהמכללת האקדמית בצפון הארץ. מועמד נוסף לתפקיד הוא הפרופסור עמית שכטר.

 

מאז פרישת דורנר משמשת עו״ד המשנה לנשיאה בתפקיד הבכיר בארגון. איש מפתח נוסף הוא הפרופסור חיליק לימור, מבכירי חוקרי התקשורת בישראל.

.

השופט מלצר הגה את ״עקרון הזהירות המונעת״ והשית אותו על פסיקות לא מעטות שלו. הוא מצא לכך גם צידוק במשפט העברי שם נאמר כי ראוי לו לאדם להיות מפחד תמיד. צילום: לע״מ.

 

מלצר היה עורך הדין הפרטי הראשון שהגיע לעליון. בעברו היה היעוץ המשפטי של מפלגת העבודה. בשבוע שעליו נכתב עליו כי

ככלל, חופש הביטוי העסיק רבות את מלצר, והוא היה בין נושאי הלפיד של חופש הביטוי בבית המשפט העליון בכהונתו. באחת העתירות שעסקו בתאגיד השידור הציבורי הוא העיר הערות חשובות אודות חופש הביטוי והעיתונות. בין היתר, הוא עמד על מעמדה של התקשורת כ”גורם מרכזי לשימורם ולקידומם של השיטה הדמוקרטית ושל ערכים רבים הקשורים בה”.

.

כיו”ר ועדת הבחירות המרכזית גילה מלצר סוג של אקטיביזם בפרשנות דיני תעמולת הבחירות הארכאיים גם על רשת האינטרנט. הוא קבע שהסמכות הנתונה בידי יו”ר הוועדה להוציא צווי מניעה היא רחבה, וכוללת גם התייחסות מפורשת לגבי מניעת הפרה עתידית של הוראות החוק.

.

במעריב פורסם היום כי

בשעה 10:30 ייערך טקס הפרידה מהמשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר, שנחשב לשופט “מחובר לעם, שצמח מהשטח”. בין שלל תפקידיו, מלצר, שישב על כס השיפוט ב־14 השנים האחרונות, כיהן בתור יו”ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה־21 וה־22.

.

בחודש נובמבר האחרון נקשר שמו של מלצר לאירוע מביך, כאשר פורסם כי במסגרת חתונה שערך לבנו נכחו יותר משתתפים באירוע ממה שהותר באותה תקופה בשל משבר הקורונה. בעקבות הדיווחים אף הוגשה תלונה נגד מלצר לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם.

.

שהם דחה את התלונה, בנימוק כי מלצר “לא ידע שאלו ההנחיות”. כך או כך, אותו אירוע הותיר כתם על הרזומה המרשים של המשנה לנשיאה.

.
בנוסף, פרישתו של מלצר, ככל הנראה ללא מתן הכרעה בתיק זדורוב, מותירה רבים עם טעם של החמצה. המשנה לנשיאה עסק במהלך דיוניו על כס השיפוט גם בתיק המתוקשר, שבמסגרתו הורשע רומן זדורוב ברצח הנערה תאיר ראדה ז”ל.

.

במהלך הדיונים בשנה שעברה, שעסקו בחוות דעת חדשה שהגישו פרקליטיו של זדורוב, שממשיך לטעון לחפותו, השופט מלצר הפציר בפרקליטות לצמצם את לוח הזמנים בהבאת חוות דעת נוספות בנושא.

.

מלצר הסביר אז: “יש לי אילוץ שאני יכול לפרוש בשנה הבאה. כך או כך אני אתן החלטה לפני. הכל יהיה בלוחות זמנים, הייתי מעדיף שלא נגרור את זה עוד. אני אתן החלטה בתיק הזה לפני פרישתי”.

.

כאמור מלצר ייבחר בהקדם כנשיא מועצת העיתונות והמשנה שלו יהיה פרופ’ מוחמד ותד. ותד הוא דיקן בית-הספר למשפטים במכללה האקדמית צפת, מרצה מן החוץ בפקולטות ובבתי ספר למשפטים נוספים בישראל, ובשנים 2014-2016 שימש פרופסור אורח בבית-הספר למשפטים ובמחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת קליפורניה, קמפוס אירוויין, שבארצות-הברית. עיקר מחקריו עוסקים בהיבטים ההשוואתיים והבינלאומיים של המשפט הציבורי, במיוחד המשפט החוקתי והמשפט הפלילי, ובשנים האחרונות הקדיש חלק ממחקריו לנושאים מתחום ה”רפואה ומשפט” בישראל.

.

פרופ’ ותד זכה מחקר מגוונים, בין היתר מלגת פולברייט, מלגת הלברט, מלגת מינירבה, מלגת הומבולט ומלגת מעו”ף, ובפרסי הצטיינות רבים, בין היתר בפרס החוקר הצעיר הטוב ביותר בתחום לימודי ישראל (בתחום המשפט), מטעם האגודה ללימודי ישראל ובפרס צלטנר לחוקר צעיר בתחום המשפט, מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל-אביב, תנועת הרוטרי וקרן צלטנר. בשנים 2003-2004 התמחה פרופ’ ותד בבית-המשפט העליון תחת פיקוחה של כבוד השופטת דליה דורנר.

.

עניין מרכזי

.

גילוי נאות:

כותב הידיעה, רמי יצהר Rami Yitzhar הוא חבר נשיאות מועצת העיתונות.

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן