מבזקים

האמריקאים תיכננו לחצוב בנגב תעלה מקבילה לסואץ

7ECFF506-4974-4C2B-BC6B-7148986013E6

לאחרונה הודגשה מחדש חשיבותה של תעלת סואץ בכל הנוגע לרציפות הסחר העולמי בין אסיה ומזרח אפריקה לאירופה, התעלה המצרית נחסמה למעבר כלי שיט למשך כחמישה ימים לאחר שאוניית סוחר נתקעה בו וחסמה את נתיבי השיט.

חשיבותה של התעלה לסחר שבין אירופה ואסיה הייתה ברורה מאז חציבתה. תזכיר אמריקאי מסווג שנחשף לאחרונה מצביע על סדרת דיונים שהתנהלו בין ישראל וארצות הברית בראשית שנות השישים, אודות רעיון אמריקאי לחציבתה של תעלה אלטרנטיבית מהים האדום לים התיכון, העוברת דרך ישראל. התעלה תוכננה להיות בגובה פני הים ובאורך של כ- 245 ק”מ.

התוכנית האמריקאית, כפי שנחשפה בתזכיר הסודי מ- 1963, כללה חציבתה של תעלה ממפרץ אילת דרך הנגב באמצעות שימוש בכ-  520 פצצות גרעיניות. השימוש בפצצות גרעיניות תוכנן מכיוון שהשימוש בשיטות החפירה הקונבנציונליות דאז היו “יקרות מדי”מחד, ומאידך היה נראה אפשרי מכיוון שמרבית אורכה של התעלה שתוכננה עבר בשטחים לא מיושבים.

התזכיר הוסיף כי, “תעלה כזו תהווה אלטרנטיבה בעלת ערך אסטרטגי לתעלת סואץ הנוכחית וכנראה שתתרום רבות להתפתחות כלכלית של ישראל וארצות הברית.

כעשר שנים לאחר תחילת העבודה עליה, בוטלה התוכנית שכן בדיקות ההתכנות שבוצעו בארצות הברית (וכללה 27 ניסויים של פיצוץ פצצות גרעיניות קטנות), הוכיחו כי הפצצות הגרעיניות יותירו כמות קרינה מסוכנת מדי בסביבה.

האירוע האחרון של חסימת תעלת סואץ, הוכיח שוב, כי למרות פרוייקט הרחבת התעלה שבוצע לפני מספר שנים, הרי שהיא עודנה מהווה “צוואר בקבוק” (או “נקודת חנק” בשפה הימית), לנתיב הסחר המרכזי שבין אירופה ואסיה.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן