מבזקים

שממה ביפו ובעכו אבל אלפים הפגינו בתל אביב בעד דו קיום יהודי – ערבי

F4AAF494-0694-4B4B-AC8E-0C626810119F

אלפי יהודים וערבים הפגינו במוצאי שבת  בתל אביב בקריאה לשיקום החיים המשותפים והדו קיום בין יהודים וערבים זאת בסיום סבב הלחימה הנוכחי. ההפגנה אורגנה בידי השמאל הישראלי בשיתוף גורמים פוליטיים במגזר הערבי החותרים להשבה מהירה של החיים הנורמליים.

בפועל המצב שונה, לפחות בינתיים  שוק הפשפשים ביפו, אזור התיירותי בעכו ומרחבים אחרים במגזר שבהם נהגו לצאת לבלות ולקנות יהודים היו שוממים בסוף השבוע

הנואם המרכזי בעצרת, שאורגנה על ידי תנועת “עומדים ביחד”, היה הסופר חתן פרס ישראל דויד גרוסמן שאמר כי “המאבק האמיתי כיום איננו בין ערבים ליהודים, אלא בין אלה – משני הצדדים – ששואפים לחיות בשלום, בשותפות הוגנת, לבין אלה -משני הצדדים – שניזונים באופן נפשי ואידיאולוגי משנאה ומאלימות”, אמר גרוסמן.

“תרשו לי להקדיש את דבריי הערב לילדים של עוטף עזה, ולילדי עזה, ולכל הילדים שחוו על בשרם ונפשם את המלחמה האחרונה”, פתח את דבריו. “הלהיטות של כל צד במלחמה ‘לצרוב בתודעה’ את הניצחון שלו יצרה אלפי תבוסות קטנות.  דור שלם של ילדים, בעזה ובאשקלון, יגדל ויחיה כנראה עם טראומת ההפגזות וההפצצות והסירנות”.

“הלוואי שנצליח לבסס ולחזק שוב, מחדש, את הכוחות הבריאים בשתי החברות, את אלה מאיתנו שמסרבים להיות משת”פים של הייאוש. כך שגם אם יפרוץ עוד גל רצחני כזה – ואני חושש שהוא יפרוץ מדי כמה שנים – אנחנו נוכל לעמוד בפניו עמידה מפוכחת ובוגרת, כפי שנדמה שקורה כבר בימים האלה, באינסוף מפגשים ודיונים ויוזמות מופלאות.

“וכפי שאנחנו מוכיחים בעמידה שלנו כאן, היום, בנחישות שלנו, ב’צומוד’ שלנו לרעיון השלום והשוויון, ולשותפות ההוגנת של שני העמים-  וב’אף על פי כן’ שלנו, שהוא מקור לתקווה גדולה בימים החשוכים האלה, תקווה שבזכותה יש סיכוי שנמצא את הדרך שכמעט ואבדה לנו, הדרך המסובכת והתובענית לחיות כאן ביחד, בשוויון מלא, ובשלום, ערבים, יהודים, בני אדם”, חתם את דבריו.

יו”ר הרשימה המשותפת ח”כ איימן עודה, שאמר: ״אני שומע פוליטיקאים וביטחוניסטים מדברים על סבב נוסף עוד כמה חודשים או שנים ולא רואים שבעה מיליון פלסטינים שחיים בין הים לנהר. יש פה שני עמים ולשניהם מגיעה הזכות להגדרה עצמית. הם אבודים – אנחנו יודעים את הדרך: דרכנו היא דרך משותפת של יהודים וערבים, שביחד ורק ביחד נוכל לצעוד בדרך לעבר סיום הכיבוש והמצור ולעבר שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי״.

ח”כ תמר זנדברג ממרצ אמרה: “גם עכשיו אפשר וצריך להקים ממשלה אחרת, שלא תסית ותפריד בין יהודים וערבים, אלא שתחליף את האווירה הרעילה בישראל. אני קוראת מכאן לבנט, סער וגנץ – אל תתנו שהמסר מהימים האחרונים יהיה להפנות עורף לשותפות יהודית-ערבית ולקדם גזענות וכהניזם. זה יהיה ההפסד שלנו. הניצחון יהיה ממשלה שתסמן את הדרך לחיים משותפים בישראל, של שלום ושוויון, של יהודים וערבים ביחד”.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן