מבזקים

השבעת הממשלה ביום ראשון – נתניהו על סף תבוסה

632455B5-1417-4871-A9E7-70B3516A5C12

שהחיינו והגיענו ליום הזה:
ממשלת בנט לפיד תושבע במליאת הכנסת ביום ראשון על כך הודיע היום יושב ראש הכנסת, יריב לוין. עד אז עוד יהפוך נתניהו עולם בניסיון למנוע את סיום כהונתו בראש ממשלת המעבר  לכן, חשוב לזכור: זה לא נגמר עד שמסתיימת ההצבעה וההשבעה. אלמלא בני גנץ עם הסמכויות הפריטיות המובטחות לו, זה לא היה קורה

קודם דיווחנו: יקודם חוק שמוציא לצינון כפוי של ארבע שנים את מי שכיהן כראש ממשלה בפרק של שמונה שנים – שזהו נתניהו בלבד.

המשמעות היא שאם החוק יעבור, הוא לא יורשה להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. כך לנתניהו נוצר אינטרס בשימור כהונת הכנסת, שכן אם זו תיפול לפני הזמן, הרי שמישהו אחר בליכוד יהיה מועמד לראשות הממשלה.

החוק השני מאפשר לפצל את סיעת הליכוד בתנאים נוחים בהרבה מאלו שישנם כיום. בהתאם לחוק, ניתן יהיה לעשות זאת על ידי ארבעה ח״כים בלבד במקום עשרה – עריקי הליכוד שנועדו להיות מחסן חלפים לרע”ם אם זו תפרוש. הקואליציה העתידית מבקשת שבמקום שהליכוד ינסה לגייס עריקים ממנה, הוא יתגונן כדי למנוע עריקים ממנו.

במפלגת ימינה מכחישים שבכוונתם להעביר חוק שימנע מבנימין נתניהו להתמודד לכנסת הבאה. “אין, לא הייתה ולא תהיה הסכמה בעניין מניעת ריצה לכנסת. מדובר בהצעה שעלתה, לא סוכמה והיא גם לא תהיה. הדבר היחידי שהיה והוסכם הוא הגבלת כהונת רה”מ ל-8 שנים או 2 קדנציות”, אמרו בימינה.

”ההסכמים הקואליציוניים טרם נחתמו ועוברים בשעות אלו ממש שינויים ותיקונים. חלק מהדברים שהובאו לא מדויקים, וחלקם רלוונטיים לטיוטות קודמות. ההסכמים יפורסמו בשקיפות מלאה לציבור ברגע שיסוכם תוכנם”, אומרים בימינה.

ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגת הממשלה שבדרך סופיים, אך יחתמו רק לקראת מועד ההשבעה כדי לאפשר פתח לשינויים בלתי צפויים,

אלה סעיפי ההסכם הקואליציוני

• ההסכמים הקואליציוניים ייחתמו בין המפלגות ימינה ויש עתיד, ובין שאר המפלגות למפלגת יש עתיד.

• ההסכם בין ימינה ויש עתיד יהווה ״הסכם גג״ שיחייב את כלל סיעות הקואליציה, ויצורף כנספח לכל ההסכמים. ההסכמים בין לפיד ליתר סיעות הקואליציה מחייבים רק אותו.

• בקבינט המדיני-ביטחוני יכהנו 12 חברים שיחולקו שווה בשווה בין שני הגושים. ראש הממשלה המכהן יקבע את סדרי הדיון ונושאיו. אך יהיה רוב לסיעות הימין, עקב כך שאביגדור ליברמן ייחשב בגוש השמאל.

• צירוף סיעות נוספות לקואליציה לאחר הקמת הממשלה ייעשה בהסכמת ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי. לא יהיה צורך בהסכמה של ראשי מפלגות אחרים בממשלה.

• חוק יסוד הכנסת יתוקן כך שיורחב החוק הנורווגי – המאפשר לשרי הממשלה להתפטר מהכנסת כדי להכניס אליה חבר נוסף מרשימתם – בהקצאה אחת נוספת לכל מדרג. כלומר: בסיעה המונה שישה ח”כים יוכלו להתפטר שלושה מהם, בסיעה המונה בין שבעה לתשעה ח”כים יוכלו להתפטר ארבעה מהם ובסיעה המונה תשעה ח”כים ומעלה יוכלו להתפטר חמישה מהם. החוק יחול על שרים וסגני שרים.

• במליאת הממשלה ובוועדות השרים יידונו נושאים שהעלאתם תיקבע בהסכמה ע”י ראש הממשלה המכהן וראש הממשלה החליפי, כאשר לשניהם תעמוד זכות וטו הדדית.

• כח ההצבעה במליאת הממשלה ובוועדות השרים יהיה שווה בין שני הגושים, בדומה לממשלה הנוכחית.

• לכל ראש ממשלה תהא אחריות מיניסטריאלית לשרי הגוש שלו.

יו”ר הכנסת יריב לוין אמר לחברי כנסת כי השבעת הממשלה שבדרך צפויה להתקיים ביום שני הבא, כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. הדבר תואם את הקו של מקורבי נתניהו, שאומרים שעדיף למשוך את ההצבעה כמה שיותר. אתמול פורסמו בכאן חדשות הקלטות שבהן נשמע לוין אומר שהשיקול המרכזי למועד שבו תוכרז ההשבעה על הממשלה החדשה הוא מה שטוב לליכוד. החלטה סופית של לוין עדיין לא התקבלה.

עניין מרכזי

הצטרפו לאחרים והורידו עכשיו את האפליקצייה של ״עניין מרכזי״ לכל סוגי הטלפון הנייד (אפל או אנדרואיד) ותהנו מחדשות וסקופים חשובים בלבד בכל התחומים. זה כייף! http://web2application.com/w2a/sl.php?an=26230

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן