מבזקים

השגריר הפולני תוקף את שר החוץ לפיד שהזדרז להשמיץ בטרם הבין את החוק

44BF3FD4-868B-4511-8876-4D2065A750C9

שגריר פולין בישראל מארק אגיירובסקי הגיב היום למתיחות הגוברת בין ישראל לארצו בשל הצעת החוק הקובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות להגשת רכוש.

“יש לי תחושה שאף אחד בארץ לא קרא את החוק ולא מכיר את תכניו. מטרת הפוליטיקאים הישראלים היא לנצל את ההזדמנות כדי להחריב את היחסים בינינו ולא להגן על ניצולי השואה”, אמר השגריר.

מגיירובסקי טען שהצעת החוק, שאושרה ביום חמישי בפרלמנט אך עוד דרושה את אישור הסנאט, נועדה להסדיר את היחסים המשפטיים על הרכוש שנותר מהמלחמה. בין היתר, ציין השגריר מעשי הונאה שנעשו בעקבות פרצות הקודם. “לכולם הייתה הזדמנות להשיב רכוש בשמשך 30 שנה ויהיו עוד הזדמנויות”, אמר.

“אתה שמעת איזה הצהרה מהקהילה היהודית בפולין?”, שאל השגריר. “למה הקהילה היהודית בפולין לא התייחסה להצהרה הזאת? אולי כי הם יודעים מה נכתב בחוק? להיפך, אני מכיר יהודים שכתבו שהם תומכים בחוק הזה”. מגיירובסקי ציין גם כי החוק זוכה לתמיכה בכל חלקי המערכת הפוליטית הפולנית.

את דבריו סיים שגריר השגריר הפולני בעקיצה לעבר שר החוץ יאיר לפיד. “אם אתה קורא את דבריו של אחד הפוליטיקאים הכי חושבים ומשכילים בישראל והוא מכפיש את פולין ואומר שאנחנו הפולנים שוכחים ומשכתבים את ההיסטוריה ואחר כך אתה בודק איך הפוליטיקאי ציין את מרד גטו ורשה באפריל: שום דבר, שום ציוץ על הגבורה של מרד גטו ורשה. האם הוא שכח?”, אמר מגיירובסקי.

שר החוץ יאיר לפיד הזהיר בשבוע שעבר כי החוק יפגע קשות ביחסי המדינות. “שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. החרפה הזאת לא תמחק את הזוועות ואת זיכרון השואה”, צייץ לפיד בדף הפייסבוק שלו. במקביל שלח נשיא המדינה ראובן ריבלין מכתב לנשיא פולין אנדז’יי דודה מכתב בו כתב כי “אם החקיקה תאושר סופית, היא עלולה לפגוע בזכויות ניצולי השואה ולהכביד מאוד על עבודתנו המשותפת לחיזוק יחסי שתי המדינות, והבטחת השותפות בין האומות”.

גורם בכיר במשרד החוץ בפולין אמר לכאן חדשות כי צריך לגנות את הודעתו של שר החוץ לפיד וכי  היא “הראתה על חוסר ידע, כיוון שכמו היהודים, גם הפולנים היו יעד למעשים איומים מצד הנאצים, והחוק שאושר אתמול למעשה מגן על היורשים של אותם פולנים מפני תביעות מזוייפות ויצירת אי צדק”.

גורם אחר ממפלגת השלטון אמר לכאן חדשות כי “המטרה בחוק היא בעצם להפסיק את רוב תביעות הרכוש, שברובן הגדול אין קשר בין התובע עצמו – לבין מי שלכאורה נפגע. וכי אי אפשר לאפשר תביעות כאלה ללא הגבלת זמן”.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן